Silikoni tuotteet?

Olen juuri ostanut wellaflex hiuslakan mitä moni on kehunut ja se oikeasti tekee tuuheat hiuksetja antaa voimakasta pitoa. MUTTA se sisältää silikonia. Eli miten silikoni voi vaikuttaa hiuksiin hiuslakassa? Mutta eikö melkein kaikki hiuslakat sisällä silikonia?toimiiko sellainen lakka edes kunnolla missä EI ole silikonia vai onko se kuin ilmaa suihkuttaisi hiuksiin?olen kuullut tästä että hiusvärit eivät tartu silikonisiin hiuksiin.kyllä kaverillani ainakin hyvin jää väri päähän vaikka käyttää silikonisia tuotteita.hellp me.
3384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Silikoni jotenkin tukkii päänahkaa josta seurauksena voi olla hiusten putoaminen, kuulema. Pidennyksille silikoni on hyvä asia, ainakin kuituhiuksiin kannattaa käyttää silikonikamaa. Se jotenkin "päällystää " hiuksen ja se ei sitten takkuunnu. Itse en omiin hiuksiini halua silikonia, kannattaa mielummin panostaa laadukkaisiin tuotteisiin jotka ei sisällä silikoonia ja tuuheus tulee jostain muusta joka on terveellisempää hiuksille. En kyllä asiasta paljoa tiedä, enää en jaksa perehtyä

Äänestä

Silikonin haitta on se, että se kerääntyy hiukseen ja päänahkaan. Väri ei välttämättä tartu kunnolla jos hiuksissa on silikonijäämää ja päänahka saattaa alkaa hilseilemään ja kutiamaan. Silikoni ei tapa eikä hiuksetkaan päästä sen vuoksi tipu. Jos käyttää silikonipitoisia tuotteita, niin kannattaa aika ajoin pestä hiukset syväpuhdistavalla shampoolla, jotta silikonijäämät saa pois eikä se aiheuta ongelmia. Silikonipitoisia tuotteita voi ihan rauhassa käyttää ja suuri osa kalliista kampaamotuotteistakin sitä sisältää.

Äänestä

Yksilöstä kiinni, mutta faktaa on, että silikoni VOI aiheuttaa voimakasta kutinaa, hiusjuurten tukkeutumista ja näin hiusten voimakasta irtoamista. Silikoni kerääntyy hiukseen, päällystää sen ja saa näyttämään hoidetulta. Silikoni on tuotteissa luomassa illuusiota, vaikka vain "meikkaa " hiusta, ei tee sille oikeasti yhtään mitään.
Oma päänahka ei siedä ollenkaan silikoneja, kokeiltu on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


silikoniii? kirjoitti:

Olen juuri ostanut wellaflex hiuslakan mitä moni on kehunut ja se oikeasti tekee tuuheat hiuksetja antaa voimakasta pitoa. MUTTA se sisältää silikonia. Eli miten silikoni voi vaikuttaa hiuksiin hiuslakassa? Mutta eikö melkein kaikki hiuslakat sisällä silikonia?toimiiko sellainen lakka edes kunnolla missä EI ole silikonia vai onko se kuin ilmaa suihkuttaisi hiuksiin?olen kuullut tästä että hiusvärit eivät tartu silikonisiin hiuksiin.kyllä kaverillani ainakin hyvin jää väri päähän vaikka käyttää silikonisia tuotteita.hellp me.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu