Hain tuossa jokin aika sitten Onninen Oy:lle Vantaalle töihin ja haastattelusta jäi vähän outo kuva yrityksestä. Olisiko kellään kokemusta negatiivista tai positiivista kyseisestä yrityksestä. Millainen on ilmapiiri, esimiestyöskentely ja yrityksen tavat toimia? Tuntui jotenkin kovin pinnalliselta mitä kertoivat ja välillä tuntui ettei ihan uskallettu vastata kysymyksiini. Luin sitten jälkeenpäin muualta että heillä on ollut YT-neuvottelut tässä tänä vuonna, mutta haasttattelussa mainitsivat että ovat kovasti rekrytoineet uusia tyntekijöitä? Onko tuo ihan laillista?
Onninen Oy
16
7445
Vastaukset
- Voih
Kehityskyvytön työpaikka. Väkeä liian vähän, paitsi johtajia. Mikään ei etene.
- Anonyymi
Putkimies Mynttinen?
- Nimimerkki:
YT:t eivät ole palkkauskielto. Vaikka yrityksessä olisikin lyhyen ajan sisällä käyty useampiakin yt-kierroksia voi yritys palkata toisiin tehtäviin uusia työntekijäitä. Yrityksen on avoimesta työpaikasta riippuen tarjottava avointa paikkaa ensin irtisanottaville työntekijöille.
Yleensä jos haastatteusta jää "outo sivumaku suuhun", niin se tarkoittaa, ettet ole ollut sitä mitä työnantaja on ollut hakemassa. Tätä ei vain ole kerrottu suoraan, vaan se on "luettava" rivien välistä.- itä-hakkila
onninen oy on yritys jossa hyvin työnsä tekevää ei arvosteta,siellä pärjää perseen nuolemisella.kun suhdanteet on huonot ,niin firma alkaa välittömästä vähentämään väkeä,siinä kohtaa ne perseen nuolijat ehkä saavat pitää työpaikkansa.
- urakiito
itä-hakkila kirjoitti:
onninen oy on yritys jossa hyvin työnsä tekevää ei arvosteta,siellä pärjää perseen nuolemisella.kun suhdanteet on huonot ,niin firma alkaa välittömästä vähentämään väkeä,siinä kohtaa ne perseen nuolijat ehkä saavat pitää työpaikkansa.
erittäin ahdistava paikka olla töissä.kannattaa kiertää kaukaa.
- Never
Siis todella surkeaa rekrytointia yrityksessä, siellä ei vasen käsi tiedä mitä oikea tekee. Esimiehet on ns. Vanhan kansan miehiä jotka eivät nykyajasta tiedä mitään vaan elävät vanhaa aikaa huomaamatta että ajat on muuttuneet.
Yritys jää koko ajan kauas esim. Slo:sta joka elää ajan hermolla.. - Ent. Onnislainen
Onninen on joustava ja reilu työpaikka jossa työntekijöitä kuunnellaan, ja heidän mielipiteensä otetaan oikeasti huomioon.
Lisäksi firma maksaa hyvin bonuksia, vaikka "suhdanteet" eivät niin hyviä olisikaan.- laihialainen.com
Mielenkiintoista nähdä miten keskon omistukseen siirtyminen vaikuttaa. Ehkäpä niillä toimiston muijilla on muuta mietittävää kun penkoa ihmisten elämää ja pohtia vaikka sitä kuinka KAMALAA ettei työkaverilla ole tiskikonetta! Voi voi...
- botina
Mitä on tapahtunut jälleenmyyntiyksikölle? 1.4.2017 yt:t päättyneet ja pohdituttaa: vieläkö Onnisella on Jälleenmyyntiyksikkö?
- Moro12345
Olen topissa täälä on aivan hanurista ilmasia töitä niskalimassa raataa ja tahdista valitetaan ei kukaan täälä jaksa ilmaseksi olla ja hiiriäki löytyy ja rottiaki varmaa ei enää ikinä
- Kkkkkkk
Perus oikeuksista saa säätää. En suosittele.
- Valivalivali
Jepjep, duunari puhuu
- Anonyymi
Ylikallis paskahan tuo on. Huh huh. Samaa tuotetta saa edullisemmin muualta, mutta pitää tietää, siksi netti. Selaa ja säästä.
- Anonyymi
Sama juttu en suosittele, tosi huono kokemus onnisesta ja jatkossa kannan rahani muualle.
K ryhmä = Kallis ja kapitalisti.
Epäilen että onninen huijaa asiakkaita törkeästi.
Kerran erehdyin ostamaan tuotten ilman että tarkastin hinnan netistä tai myyjältä niin kas kummaa max 200€ arvoinen osa maksoi 500€ ja virheettömän tuotteen palautus maksaisi 150€.
Suosittelen lämpimästi ostamaan tarvikkeet jostain muualta kuin onniselta!
Koen epäreiluksi että monissa tuotteissa yritysmyynti kaupoissa "tukku hinnat" isoillakin alennuksilla tulee paljon kalliimmaksi kuin hakea samat tarvikkeet kuluttajakaupasta, netistä tilaamisesta puhumattakaan... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama juttu en suosittele, tosi huono kokemus onnisesta ja jatkossa kannan rahani muualle.
K ryhmä = Kallis ja kapitalisti.
Epäilen että onninen huijaa asiakkaita törkeästi.
Kerran erehdyin ostamaan tuotten ilman että tarkastin hinnan netistä tai myyjältä niin kas kummaa max 200€ arvoinen osa maksoi 500€ ja virheettömän tuotteen palautus maksaisi 150€.
Suosittelen lämpimästi ostamaan tarvikkeet jostain muualta kuin onniselta!
Koen epäreiluksi että monissa tuotteissa yritysmyynti kaupoissa "tukku hinnat" isoillakin alennuksilla tulee paljon kalliimmaksi kuin hakea samat tarvikkeet kuluttajakaupasta, netistä tilaamisesta puhumattakaan...Onninen tilaa kiinasta halpa paskaa vaihtaa vaa omii pusseihin ennen ku lähtee varastolta
- Anonyymi
Oli hyvä työpaikka ennen omistajan vaihdosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3904414Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483769Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit163272KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1082761Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511942Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181898- 1211843
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241429