Eikö nuoret naiset (yli 20 ja jopa yli 30) tunne omaa naisellisuuttaan vaan pitää aina pukeutua niin trendikkään oloisesti mutta samalla hieman "halvasti" joka saa aikaan että nainen näyttää niin pissikseltä/horolta kuin mahdollista?
Muuten pukeutuminen saattaa vielä olla ok mutta sitten on sellaiset kamalat kalkkunasaappaat jalassa. Nimitys tulee siitä että kävelee kuin kalkkuna ja toinen alkaa vaikuttaa "helpolta naiselta" tai joltakin joka "yrittää olla seksikäs".
Siis missä on suomalaisten nuorten naisten tyylitaju? Sitten on toki näitä toisia ääripäitä että pukeudutaan tuulipukuun jne. tai sitten aivan kuin olisi herätty jostakin roskatunkiolta.
Osa hieman kouluttautuneista osaa pukeutua samalla naisellisesti että siistin asiallisesti.
Vai onko todella niin että ne miesten typerät kommentit suomalaisten naisten epänaisellisuudesta on kolahtanut ja mallia otetaan nyt sitten virottarilta.
Jonotellessani erään nuoren naisen kanssa päivällä niin tuli oikeasti tunne että nainen oli kaikinpuolin nätti ja fiksun oloinen mutta hieman hävettäisi suorastaan olla hänen kanssaan liikkeellä kun hänen saappaansa ja koko ilmiasu oli tuolla "pissis/horo" linjalla. Vaikea olla ihmisen kanssa jota ei osaa kunnioittaa tämän todella pinnallisen ja tyrkyn pukeutumistyylin takia.
Pissis/horo look?
14
1303
Vastaukset
- Miksi naiset, miksi?
Tarkoitus oli sanoa siis että naisilla on parantamisen varaa tuolla alueella kuten varmaan miehilläkin.
Kenelläkään tuskin on täydellinen tyylitaju mutta jotenkin kun katsoo nykypäivän nuoria naisia Suomessa niin se on todella räikeää se pukeutuminen.
En osaa sanoa tarkkaan millainen on ihannenainen mutta tiedän miten ihannenaiseni ei pukeudu koska pukeutuminen kertoo ihmisen ajattelutavasta.
Yritys olla seksikäs laittamalla rääsyjä ja korkkareita jalkaan miten sattuu ei ole edellekään tyylikästä tai seksikästä. - titeuf
kyllä se pissis/horo-look on vaan parempi kuin tuulipukulinja, varsinkin jos lookin käyttäjällä on kroppa ja seikat kohillaan. varsinkin hoikka blondi, kulutetut farkut ja valkoiset saappaat, nam. mikään bisneslook tai muukaan ei saa sellaisia säväreitä kuin tuo edellämainitsemani.
- tykkään tyylistä
huono tyylitaju tietenkin on se pääsyy. Yksi toinen juttu on se, että kaupasta ei paljon muuta löydy. Kaikissa "peruskaupoissa" on aina aivan samanlasia vaatteita; samat värit, samanmuotoisia, saman pituisia jne, kenkäkaupat ihan sama juttu. Sillon kun kalkkunasaappaat on muotia, niin niitähän on kaupat pullollaan, ja muuta saa hakemalla hakea. Sitten on parit tosi tyylittömät kenkäparit jossain nurkassa. Kalliimmista kaupoista sitten löytyy sellaisia vaatteita ja kenkiä jotka ei ole tällaista trendi-pissis tyyliä, vaan tyylkkäitä, ja sellaisia joita voi vielä pitää seuraavanakin vuonna, kun ovat ajattomampia. Mutta ei paljoa opiskelijaa naurata kun vaateostoksille pitäisi mennä..
- Miksi naiset, miksi?
Ihan järkeviä selityksiä. Tosiaan nuo kauppojen valikoimat ovat aika kapeita, myös miehille.
"Mutta ei paljoa opiskelijaa naurata kun vaateostoksille pitäisi mennä.. "
Niin voi käydä kukkaron päälle.
Ehkä tykkään vain vähemmän räikeästä pukeutumisesta jossa ei turhaan korosteta asioita. Osa naisista näyttää tällöin luonnollisimmilta mutta samalla tyylikkäiltä ja myös kauniilta.
Väkinäinen seksikkyys on mielestäni aika epäseksikästä.
- Mila*
Taidat kyllä pikkuisen liikaa kytätä muiden pukeutumista. Oletko tosiaan sitä mieltä, että naisten pukeutumisen ensisijainen funktio on miellyttää (kaltaistesi) miesten silmää? Etenkin tämä toteamus, miten sinua hävettäisi liikkua nuoren nätin naisen kanssa hänen pukeutumisensa vuoksi, oli suorastaan omahyväisyyden huippu. Aivan kuin tämä nainen ilman muuta haluaisi hakeutua seuraasi.
Se, ettei pysty kunnioittamaan ihmistä tämän pukeutumistyylin vuoksi, osoittaa ainoastaan suurta pinnallisuutta. Aidosti epäpinnallinen ihminen ymmärtää katsoa myös pintaa syvemmälle eikä anna pukeutumisen tai muun pintapuolisen seikan häiritä.
Tuskin omakaan tyylisi on täysin virheetön saati sitten miellyttää kaikkien silmää. Eikä niin tarvitsekaan olla. Ainoastaan asennoitumisessai olisi parantamisen varaa.- tykkään tyylistä
"Oletko tosiaan sitä mieltä, että naisten pukeutumisen ensisijainen funktio on miellyttää (kaltaistesi) miesten silmää?"
Ainakin minä sain tässä sellaisen kuvan, että aloittaja nimenomaan EI lämpene sellaiselle tyrkylle tyylille. Siis juuri sellaiselle, että kuvitellaan olevansa super seksikäs vaikka todellisuudessa näyttää ennemminkin naurettavalta ja halvalta.
Niinkuin joku täällä arvelikin että media vaikuttaa tähän asiaan, niin kyllä onkin. Kun kaiken maailman Britney Spearsit ja Madonnat telkkarissa keikuttaa peppuaan puolialasti, monet ajattelee että tuolta pitää näyttää että näyttäisi hyvältä ja seksikkäältä.
"Se, ettei pysty kunnioittamaan ihmistä tämän pukeutumistyylin vuoksi, osoittaa ainoastaan suurta pinnallisuutta."
Olen vähän eri mieltä siitä pinnallisuudesta. Kyllähän se helposti kuulostaa pinnalliselta ajatukselta, arvioida ihmisiä heidän pukeutumisen mukaan. Mutta toisaalta, se on fakta että me kaikki tehdään sitä. Me luetaan ja tulkitaan eri koodeja ympäristöstä, jotta osaisimme toimia mielekkäästi tässä elämässä. Ja ihmisten pukeutuminen on yksi tällainen koodi.
Myöskn, lkomuoto on suuri osa meidän omaa identiteettiä. Mehän nimenomaan viestitään ulkomuodollamme, kerrotaan muille millaisia ihmisiä me ollaan. Kuin myös ikäänkuin "vahvistetaan" itsellemme.
Ja kun joku aikuinen ihminen menee mukaan siihen, että huomiota kerjätään just semmoisella tyrkyllä pukeutumisella, niin kyllä se mielestäni vaikuttaa vähän typerältä. Eihän se tarkoita että sellaista ihmistä kohtaan ei olisi mitään kunnioitusta. Mutta se on epänaisellista, kakaramaista. Tulee semmoiset ajatukset että miksei toi laita jotain sille sopivaa nättiä ja tyylikästä päällensä? Silloin kyllä huomattaisi aivan erilailla.
Naisena von sanoa, että kyllä ainakin itselleni merkkaa se miten mies pukeutuu. Kyllä mä kiinnitän huomiota (negatiivista) jos mies on joku älytön trendipelle tai kulkee rähjäisissä ja likaisissa vaatteissa. - Miksi naiset, miksi?
Minä en ole pinnallinen.
Pinnallisuutta on juuri tuo "pissis/horo" lookki jossa itseään tuodaan esille pinnallisesti seksikkäänä.
Sitähän juuri yritän sanoa että se ensimmäinen funktio näyttää olevan toisten katseiden kerääminen ja toisaalta omahyväinen oman egon miellytys vaatteilla jotka vielä ovat kaiken lisäksi tyylittömiä.
"Ainoastaan asennoitumisessai olisi parantamisen varaa. "
Minä en valinnut vaatteita heidän ylleen vaan he tekivät sen. Jos joku kulkisi alasti niin olisiko kysymys vain sinun asenteestasi ettet pitäisi siitä?
- FrozenCorpse
Media varmaan vaikuttaa tähän osaltaan ja toisinaan tuntuu, että sulta jopa odotetaan huoramaisen vähäistä vaatetusta. Tosiaan tuolla näkee aikamoisen järkkyä pukeutumista, vain kauppareissujakin varten.
- pppp222
miehii se vaan taitaa kiinnostaa ja kiihottaa. Tyrkkyä helposti arvostellaan mut kun nainen panee ittesä esille ja kaikin tavoin kertoo että kattokaa ny kun mul on hunajaa ni se vaan kerää pörriäisii. Jos halpuus ei kiinnostais miehii ni ei sitä tyyliä oliskaan. Mäki tykkään siitä tyylistä ja mun eukko saa pukeutuu just noin. En mä silti aattele että se on halpa. Tykkään vaan ku se näyttää siltä.
- Miksi naiset, miksi?
Se voi olla että se joitakin miehiä kiihottaa.
Vaikuttaa vain niin halvalta hunajalta kun purkkikin on niin halvan näköinen. - supisupina
seksikkäältä voi näyttää ilman etä näyttää halvalta tyrkyltä.
- pppp222
supisupina kirjoitti:
seksikkäältä voi näyttää ilman etä näyttää halvalta tyrkyltä.
voi näyttää ilman etä näyttää halvalta tyrkyltä. Ja seksikkäältä voi näyttää näyttämllä halvalta tyrkyltä. Tää on nyt vaan teille moraalijuttu. Seksikkäältä ei saa / voi näyttää jos näyttää halvalta tyrkyltä ?
- supisupina
pppp222 kirjoitti:
voi näyttää ilman etä näyttää halvalta tyrkyltä. Ja seksikkäältä voi näyttää näyttämllä halvalta tyrkyltä. Tää on nyt vaan teille moraalijuttu. Seksikkäältä ei saa / voi näyttää jos näyttää halvalta tyrkyltä ?
mikään moraalijuttu ole.
Omasta mielestäni ainakaan halpa tyrkky ja seksikäs ei oikein mene samaan pakettiin. Halpa tyrkky on teennäinen, yliampuva, tyylitön. Ei oikeastaan naisellinen tai feminiini, pissismäinen vain.
No onhan niitä miehiä joihin halpa tyrkky uppoaa, en minä sitä sano.
Mutta olisihan se kiva nähdä ympärillä tyylikkäitä ihmisiä sutturoiden sijaan. - tyrkyn frendi
supisupina kirjoitti:
mikään moraalijuttu ole.
Omasta mielestäni ainakaan halpa tyrkky ja seksikäs ei oikein mene samaan pakettiin. Halpa tyrkky on teennäinen, yliampuva, tyylitön. Ei oikeastaan naisellinen tai feminiini, pissismäinen vain.
No onhan niitä miehiä joihin halpa tyrkky uppoaa, en minä sitä sano.
Mutta olisihan se kiva nähdä ympärillä tyylikkäitä ihmisiä sutturoiden sijaan.Olen itse nuori nainen, ja minulla on eräs kaveri, joka on aina ollut melkoisen itsekeskeinen, ja mielellään aina huomion keskipiste jne... Mutta nyt hänen käytöksensä on jostain syystä lähtenyt aivan lapasesta! Hänellä on joka päivä kunnon tyrkkyvaatteet, ja korkkarit, joilla hän kopsuttelee menemään. Ja kävelytyyli on kyllä niin että hei täältä mä tuun! Ja puheenaihe on "MINÄMINÄMINÄ"!!! Illanvietossa hän aina äänessä, ja vaihtaa aina takaisin omiina aiheisiin, jos eksytään puheenaiheista.
Toki miehet (kuka tahansa) kiinnittää huomiota tällaiseen käytökseen. Hänet kuullaan ja huomataan. Hän ottaa kaiken huomion positiivisena, vaikka ihan sitä se ei aina ole. Ja toki baarissa tullaan iskemaan helposti, kun näyttää siltä että "täältä irtoo". Joo, ja niin irtookin.
Ai että on pidemmän päälle rasittavaa olla tällaisen ihmisen seurassa! Varsinkin kun meille kavereilleen saattaa sitten olla oikea kusipää, ei ota ketään huomioon, mutta hän, hänet tulee aina muistaa huomioda. Voi jessus! Melkoisen suorat vihjailut hänelle hänen käytöksestään eivät todellakaan ota upotakseen... Ei enää huvita hengata tyypin seurassa tasan yhtään.
Onko muilla tällaisia "kavereita"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2694941Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893424- 423328
- 502609
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451827- 971630
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971438- 141359
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441035- 701027