työpaikka kiusattu

miksi työpaikka kiusaamiseen ei puututa? Suomessa on sentään yhdenvertaisuuslaki joka kieltää syrjinnän.
6289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuka sitä työpaikkaa kiusaa?? Pitää osata yhdyssanat jos eduskuntaan meinaa. Kaikella hyvällä!

Äänestä
  • Joo, kukaan ei uskalla puuttua työpaikkakiusaamiseen ja selkeään työnteon häirintään. Vakuutellaan vain ettei täällä kiusata. Asiaa vähäteltiin ja kiusattua paneteltiin ettet sinä muka ymmärrä huumoria.
    Huumorin varjolla tehtiin mitä ilkeimmin osattiin. Hänelle naurettiin luottamusmiehen johdolla. Silloinen pääluottamusmieskin osallistui tällaiseen joukkohenkeen. Porukka teki hänetkin kaltaisekseen.
    Näin ainakin taannoin Suomen suurimmassa lihatalossa Pohjois-Savossa. Elintarviketyöläisten liitosta ja työsuojelupiiristä ei ollut mitään apua. He samaistuivat päännyökyttelyyn sanomalla että itsessä on vika kun et tule toimeen.

    Äänestä

  • Työelämässä kaiken k kirjoitti:

    Joo, kukaan ei uskalla puuttua työpaikkakiusaamiseen ja selkeään työnteon häirintään. Vakuutellaan vain ettei täällä kiusata. Asiaa vähäteltiin ja kiusattua paneteltiin ettet sinä muka ymmärrä huumoria.
    Huumorin varjolla tehtiin mitä ilkeimmin osattiin. Hänelle naurettiin luottamusmiehen johdolla. Silloinen pääluottamusmieskin osallistui tällaiseen joukkohenkeen. Porukka teki hänetkin kaltaisekseen.
    Näin ainakin taannoin Suomen suurimmassa lihatalossa Pohjois-Savossa. Elintarviketyöläisten liitosta ja työsuojelupiiristä ei ollut mitään apua. He samaistuivat päännyökyttelyyn sanomalla että itsessä on vika kun et tule toimeen.

    Tuo sisäsiittoisuus näkyy Savon heimossa.

    Äänestä

  • on kirjoitti:

    Tuo sisäsiittoisuus näkyy Savon heimossa.

    Monet varastot täynnä umpisairasta, jälkeenjäänyttä, kateellista ja helvetin tyhmää roskasakkia.

    Työnjohto aivan surkeaa ja ihmisten järkevään johtamiseen kykenemättömiä paviaaneja.

    Äänestä

  • Roskaväki hirteen kirjoitti:

    Monet varastot täynnä umpisairasta, jälkeenjäänyttä, kateellista ja helvetin tyhmää roskasakkia.

    Työnjohto aivan surkeaa ja ihmisten järkevään johtamiseen kykenemättömiä paviaaneja.

    Puhutko kenties varasto työpaikasta? Jossa on tosi huono työntekijä/pomo suhde

    Äänestä

Yhdenvertaisuuslaki on tullut voimaan 1.2.2004, siis lähes 6 vuotta sitten. Mutta FINLEX ei antanut korkeimman oikeuden ja hovioikeuden päätöksistä, syrjintä-hakusanalla yhtään päätöstä jota olisi perusteltu yhdenvertaisuuslailla. Ei ensimmäistäkään. Miten se on mahdollista? Minäpä kerron sen:

Yhdenvertaisuuslain 11 §:n 1 momentin mukaan "Tämän lain noudattamista työsuhteessa ja julkisoikeudellisessa palvelussuhteessa sekä työharjoittelussa ja muussa vastaavassa toiminnassa työpaikalla valvovat työsuojeluviranomaiset siten kuin työsuojelun valvonnasta ja työpaikan työsuojeluyhteistoiminnasta annetussa laissa (ns. valvontalaki) säädetään". Kuitenkin kun kyse on syrjinnästä, on käsillä hallintoasia (yksilön oikeuksia ja velvollisuuksia koskeva asia) ja koska hallintoasian käsittelystä ei valvontalaissa ole säännöstä, valvontalain 3 §:n mukaan sen käsittelysssä noudatetaan hallintolakia. Ja hallintoasiassa on viranomaisen annettava valituskelpoinen päätös.

Nyt työsuojelupiireissä on käsitetty, että kaikki työsuojeluviranomaisen valvottavaksi kuuluvat asiat (myös hallintoasiat) ratkaistaan työsuojelutarkastuksessa, josta tarkastaja antaa tarkastuskertomuksen. Siitä ei voi valittaa, eivätkä hallinto-oikeudet tutki valituksia, jos joku jäärä siitä valittaakin. Tuon tiedän omasta kokemuksesta.

Ongelmana on, että työsuojelupiireissä tulkitaan yhdenvertaisuuslakia väärin. Omassa tapauksessani tarkastaja totesi tarkastuskertomuksessa, että kyseessä on normaali palkkauksen perusteita koskeva erimielisyys, jota ei voi pitää syrjintänä (vrt. yhdenvertaisuuslain 6 §). Tuossa vaiheessa työnantaja oli jo ainakin kahdesti kieltäytynyt asiallisesti perustelematta, korjaamasta hyvin perustellusti esiintuomaani eriarvoista kohtelua mm. palkkausperusteiden määrittelyssä. Tuo tarkastajan tulkinta syrjinnästä ei perustu yhdenvertaisuuslakiin, se on täysin selvää.

Kaikkein surullisinta tässä asiassa on, että työsuojeluviranomaisen menettelyvirhe estää kansalaista saamasta ratkaisua hallinto-oikeuksien tutkittavaksi. Ja kun valvontalain 50 §:n mukaan, jos on todennäköisiä perusteita epäillä, että on tehty työsuojeluviranomaisen valvottavana olevassa laissa tai rikoslain 47 luvussa rangaistavaksi säädetty teko, sitä koskevassa esitutkinnassa on työsuojeluviranomaiselle varattava tilaisuus tulla kuulluksi, virallisen syyttäjän on varattava työsuojeluviranomaiselle tilaisuus lausunnon antamiseen ennen syyteharkinnan päättämistä ja asiaa tuomioistuimessa suullisesti käsiteltäessä työsuojeluviranomaisella on läsnäolo- ja puheoikeus.

Tuosta kaikesta seuraa, että vaikka joku tekisi itse tutkintapyynnön, työsuojelupiiriä kuullaan jo esitutkinnassa ja poliisi lopettaa asian tutkimisen heti alkuunsa työsuojelupiirin (virheelliseen) laintulkintaan vedoten. Ja vaikka haastaisit itse työnantajan syrjinnätä oikeuteen, niin sielläkin työsuojelupiirillä on puheoikeus ja pärjääminen on hyvin epätodennäköistä.

Lopputulos on, että työsuojelupiireissä tehtyjä lakien tulkintoja ei käytännössä saa minkään tuomioistuimen tutkittavaksi kuin erittäin suurella taloudellisella riskillä. Kyseessä on täysin selvä peruoikeuksien (PL 21 §) ja ihmisoikeuksien (EIS 6 art 1 kappale) loukkaus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eduskuntaan pyrkivä kirjoitti:

miksi työpaikka kiusaamiseen ei puututa? Suomessa on sentään yhdenvertaisuuslaki joka kieltää syrjinnän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu