Suku 1000 vuoden takaa?

Knuut(inen)..

Olen aina miettinyt silloin tällöin (ja keljuillut sinkut palstalla), mistä oma sukunimeni on tullut tänne syrjäiseen Suomen kolkkaan? Minun ja muutaman muun sukunimi on Knuutinen! Meitä asuu täällä Suomessa ja Ruotsissa myös muutama.

Edesmennyt tätini, joka oli myös tutkinut asiaa kuoli 2005. Hän sanoi mulle viimeisenä vuotena, että suku tulee Tanskasta?

Googlettamani linkki:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Knuut_Suuri

Noh! 1000 vuotta aikaa on aika pitkä aika, mutta jostain se nimi tulee...? Mistä?....

Jos jollakin on tietoa asiasta, voi kirjoittaa aliakseeni: [email protected]

18

4942

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • S. Uutinen!

      Luin historiaa eteenpäin ja hävettää! Taidan olla jonkin feikin jälkeläinen, joka teki temput joskus? Mutta minäkin teen temput! Minun sukunimi on täst lähtien "Uutinen"

      :D heheh!

      • Gonhosis

        mun sukunimi on joku perkuleen mustalaisen etunimi! Se on: Iman :(


      • 20+16
        Gonhosis kirjoitti:

        mun sukunimi on joku perkuleen mustalaisen etunimi! Se on: Iman :(

        http://verkkopalvelut.vrk.fi/Nimipalvelu/default.asp?L=1 teitä on kaikkiaan 1487.
        Sukututkimus on aikaa vievää ja mielenkiintoista sanovat sitä harrastavat. Siinä jättäisi työn suoraan omalle suvulleen..


    • sukututkimusta

      Jos olet vielä linjoilla ja tosissasi kiinnostunut sukututkimuksesta, niin suosittelen etsimään sukututkimuspalstoja (yksi löytyy suomi24:stakin), saat hiukan parempaa tietoa. Joku ehti sinulle jo vastata, että teitä Knuutisia on lähemmäs 1500, tämän päivän tilaston mukaan nykyisenä nimenä 866 ja yhteensä Suomessa ja ulkomailla nykyisenä, entisenä ja kuolleilla nimeä on ollut 1579 henkilöllä. Se on muuten aika paljon, kun vertaan vaikka omaan sukunimeeni, jonka kantajia on hiukan reilu kymmenesosa tuosta määrästä, ja tiedän varmuudella, etteivät kaikki ole samaa sukua.

      Knuut Suuri kuulostaa kivalta jutulta, ja varmaan nimen alkuperä voidaan Knut-nimestä johtaakin. Onhan samakantaisia nimiä myös Nuutinen (7519 kpl), Knuutila (2059 kpl) ja Nuutila (464). Kun mukaan otetaan vielä kahden teen muunnokset (Nuuttinen jne.), niin määrä vain kasvaa. Ja alkuperä tosiaan lienee Knut-nimessä, jonka kansanomainen muoto on ollut Nuutti.

      Oikeaoppista sukututkimusta ei tehdä ihan noin, että otetaan sukunimi, etsitään lähin kiva vastine ja muistellaan edesmenneen tädin kertomuksia. Kannattaa nimittäin huomata, että sukunimet ovat olleet aika vaihtuva käsite riippuen siitä, mistä päin sukusi on kotoisin. Suuri nimien suomennosaalto oli 1900-luvun alussa, silloin moni nimi muuttui ihan toiseen muotoon kuin "alkuperäinen" nimi olisi edellyttänyt. Eli jos tosiaan olet kiinnostunut siitä, mistä asti sinun suvussasi on kyseinen nimi ollut ja mistä muualta sukusi juuret tulevat, niin alkuun pääsee vaikka tuolta http://www.genealogia.fi/

      • Knuutinen!

        Se Ap. Mutta minua vain yleensäkin kiinnostaa oma sukunimi, mistä se on lähtöisin??

        Mutta jos tähän saa selvyyden, se olisi hienoa :)

        t. Knuutinen!


    • aj2

      Kyseessä on tosiaankin tanskalainen etunimi "Knut". Todennäköisesti sukusi on ollut tanskalainen mutta suomessa silloin kun sukunimiä otettiin/anneettiin. Silloin on varmaan Knuutinpoika kääntynyt suomalaiseksi knuutin suvuksi eli Knuut-i-nen.

      Käsittääkseni nimi Knut oli varsin yleinen keskiajan tanskassa myös ja 1000 vuotta on pitkä aika. Siitä ei kannata vetää johtopäätöksiä noin suoraan. Jos näin olisi niin minulla olisi 4 aatelista sukujuurta mukaanlukien suomen kuningas ja 3 sotilas sukujuurta mukaanlukien suomalainen eversti. Tosin joutuisin vetään lippaa kun on yksi tanskalainen sotilas nimi siinä kanssa.

      Muistasin että olen nähnyt myös nuuttinen ja uuttinen sukunimiä. Veikkaampa että löytyvät joko turun tai viipurin suunnalta nuo juuret. (Eesti on ollut tanskan vallan alla ja sieltä varmaan pari tanskalaista on eksynyt suomeenkin.)

      • jonah fowl

        Epäilen että tuo tanska on valittu juuri Knut suuren mukaan. Todennäköisintä on ollut että 1500-1600-luvulla on ollut kaveri jonka nimi on ollut Knuut jossain päin itä-suomea, hänestä on saatettu käyttää lisänime Knutia, jos perheen kasvaessa on tullut perheen jäsenten lisänimi mutta monikossa-> Knutiain. Kuten italiassa Rosso nimi perustuu henkilökohtaiseen kutsumanimeen mutta Rossi perheen lisänimeen (monikko).


      • Knuutinen!

        Tämäkin selvensi paljon sukuni asiaa :)


    • Vitun virtaset

      Vai muutama Knuutinen niitähän on peräti 886henkilöa joista suomessa 820 ja ulkomaat 46.Sitä vastoin omasta sukunimestäni olen ylpeä niitä voi sanoa olevan muutama sanan varsinaisessa merkityksessä nimittäin 21henkilöä ulkomaat 0h.

    • Vyborg pojkar

      Knut Posse.

    • purppois

      vai että ihan keljuillut sinkkupalstoilla :D hah hah no ei sinunkaan tarvitse ihmetellä miksi sinkkuna häärit.

    • knuutinen

      Minun erään lähisukulaiseni anopin sukunimi on myös Knuutinen.

    • Knuutinen!

      Kiitän monista viisaista vastauksista, jotka viittaavat yleensäkin Knuutisiin!! :)

      Minulle kun olin pentu, on taottu vain päähän aina se, että olet "Knuutinen" Knu,eli kuningas!???

      En tiedä miksi??? Mistä se tulee???

      Argh!

    • Knuutinen!
    • J.Knuutinen123

      Olen itsekin Knuutinen, ja minä olen aina luullut että tulemme Norjasta, mutta en ole varma

    • Knuutinen

      Nimi tulee perseestä.

    • suku

      Jos olet vielä kuulolla niin kerron että Knuutila-sukunimen alkuperä on Piippolan Ahonkylän samannimiseltä tilalta. Tilalla asui Anders Johansson Kesti ( s. 19.5.1823 k. 14.4.1868 Piippola Ahokylä Knuutila) ja hänen vaimonsa Lisa Madleena Ikonen ( s. 10.5.1827 k. 1.12.1904 Pyhäntä Ojapelto) Heidän lapsistaan ainakin Henrik (s. 23.9.1850 k. 7.7.1939) otti sukunimeksi Ahokylän talon nimen Knuutila muuttaesssaan Kiuruvedelle.

      • Anonyymi

        Tuolla laillahan ne yleisimmät sukunimet yleensä alkaa. Näitäkin Knuutiloita on montakin eri sukua eivätkä ne ole toisilleen mitään sukua. Samalla lailla on alkanut kymmeniä Lauriloita, Heikkilöitä, Jussiloita, Lassiloita, Kerttuloita, Maijaloita jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      925
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe