olen 160 cm reilu 4-kymppinen perheenpää ja olen laitattanut implantit jo pariin oteeseen eloni aikana. Painan tällä hetkellä reilut 65, eli on sellaista äidillistä pyöreyttä =) Olen alkanut miettimään implanttien vaihtoa lähinnä suurentamista. Mielestäni tämän hetkiset rintani muuta kokoani ajatellen eivät ole sopusoinnussa.
Tällä hetkellä minulla 425cc ja mietin miltä tällainen pikkuinen pyylevä nainen näyttäisi jos alkaisi suurentaa? En halua yliampua, vaan sellaiset jotka sopii kroppaan.
Tällä hetkellä minulla 425cc ja mietin miltä tällainen pikkuinen pyylevä nainen näyttäisi jos alkaisi suurentaa? En halua yliampua, vaan sellaiset jotka sopii kroppaan.
Vastaukset 26
Vanhimmat
mutta olisiko pätevä plastiikkakirurgi paras arvioija. Jo nuo nykyisetkin implanttisi tuntuu suorastaan hurjalta. Olen 178 cm pitkä satakiloinen keijukainen ja omat implanttini on 300 cc (lääkärin tekemä valinta). Tällä on saatu C-kupin rinnat, enkä kovin paljon isompia olisi halunnutkaan. Tuokin tuntuu hassulta että puhut pyylevyydestä, vaikka ylipainoa on reilu kilo. Uskoisin että jo nykyisetkin rintasi ovat ylikokoiset kroppaasi verrattuna (mikä on kuppikokosi?). Ei kai viesti ollut provo.
Kannattaiskos sen sijaan tehdä joku rasvaimu tai alkaa lenkkeillä? Tai syödä vähemmän niitä herkkuja? Mietipä sitä jos sinulla olisikin ihan luomutissit.
olla mikään riuku. Olen ikäni sitä ollut ja vihdoin on saanut kerättyä sen verran rasvakerrosta, että näyttää naiselta. Joka tapauksessa kaikillahan meillä on oma kauneuskäsitteemme, toiset tykkää että naisten on oltava laihoja ja toiset taas tykkää että pitää olla mistä kiinni ottaa. En ole kuitenkaan lihava, mutta hieman ylipainoinen. Ja kun tuo rasva on luonnollisestikin kerääntynyt keskikroppaan ja reisiin, niin eipä ne rinnat sieltä silmiin niinkään pistä.
Mitä taas tulee implantin kokoon, ei toiselle välttämättä sovi se mikä toiselle. Kysehän on ruumiinrakenteesta, implantin mallista, sijoituksesta ym.
No, mutta kiitos kommenteista. Juttelen kirurgin kanssa.
Aika isolta kuulostavaa nuo nykyisesi kun ottaa mittasi huomioon.Itse olen
173cm ja implantit ovat 350. omalla kohdalla voisin vaihtaa isommiksi, olen sen verran pitkä,mutta ehkä sitten
joskus..
En ole ikinä ymmärtänyt Suomessa vallitsevaa "yli 300cc implantit on isoja" mielikuvaa.
Se kun on ruumiinrakenteesta, rasvaprosentista (oman rintakudoksen määrästä) kiinni minkä kokoiset implantit istuu kenellekin. Reilu 10 vuotta taaksepäin ei Suomalaiskirurgit laittaneet täällä mielellään yli 300cc implantteja. Rapakon toisella puolella taas lähtökoko on 500cc ylöspäin.
Itselläni rinnat operoitu x2 ja koska olen ruumiinrakenteeltani hoikka ja rasvaton niin pystyttiin (jouduttiin) laittamaan isot implantit, että sain halutunlaisen lopputuloksen. Nyt minulla on vartalooni sopusuhtaiset rinnat, vaikka implanttikoon kuuleminen monia hirvittäisikin.
Mikään ei mielestäni ole kamalamman näköistä kun liian pienet proteesit varsinkin hoikalla ja rasvattomalla henkilöllä. Tennispallot ohuen nahan alla. Vaihtoehtona joko lihaksen alle tai sitten reilummat kokoiset lihaksen päälle tuomaan täytettä rintakehään.
Minun mielestäni ihan turha täällä kenenkään jeesustella yli 300cc implantteja. Kyllä se oikea implanttikoko pitää asiakkaan ihan itse päättää, ottaen tietysti huomioon kirurgin mielipiteen.
Täältä ei kannata kysyä mitään, miten joku voi rakennettasi näkemättä neuvoa sinulle oikean kokoista implanttia.
Aivan samaa mieltä! Jeesustelijoita riittää tässä asiassa...
Itselläni on 500cc kokoiset rintalihaksen päällä ja olen 177 cm/68 kg...eivät ole mitkään jätti tissit... isot, mutta kauniit...voisivat olla hiukan isommatkin, nyt kokoni on 75 E-F. Jos joskus vaihdan nämä otan 600cc. Ekat olivat 325 cc ja olivat minusta aivan liian pienet...laitoin isommat tilalle.
Taidat olla hyvin pientä vähemmistöä edustava poikkeus Suomessa. Eikös joku E-F kuppikoko ole todellakin jo jättitisseiksi luettavat. Tuon kokoisia luomutissejähän pienennetään pahojen terveydellisten vaivojen vuoksi julkisellakin puolella. Yleisimmät tissikoot lienevät siellä C:n vaiheilla tai hiukan alle. Eikös tuon kokoisten tarpeeksi tukevien rintaliivienkin löytäminen ole vaikeaa. Ainakin tuolla alusvaatepuolella valittelevat.
Taitaa tämä nykyinen muoti vaatia aina vaan suurempia tissejä. Sitä se jenkkien silikonikierre teettää, D-kuppisetkin haluaa lisää kokoa silikoneilla.
Joo, tosiaan yksilöllistä tuo kuinka ison kuppikoon saan minkäkin kokoisella proteesilla. Mulla on 600cc proteesit lihaksen päällä ja kuppikoko kuitenkin vain D! Isompia en halua, nämä tuntuvat juuri sopivilta eivätkä näytä liian isoilta. Moni on yllättynyt, että mulla on noinkin isot proteesit, kun ei kuulemma näytä niin isoilta. Jollekin tuo 600cc proteesi voi olla liian iso jos on omasta takaa enempi rintakudosta.
No, ei nämä ole mitkään mega-kokoiset ja liivejä olen löytänyt aina. E-kuppi nyt ei ole mikään jätti...sama kuin jenkkejen DD. F-kupin joutuu ottamaan joistan pienikokoisista mallistoista. Olen myös pitkä, omat implanttini voisivat näyttää 160 cm'llä valtavilta. E-kokoista silikonirintaa ei voi verrata luomurintaan, koska ne ovat malliltaan aivan erilaiset. Iso luomurinta roikkuu aivan erilailla. Silikoneissa massa on tasaisesti, pyöreästi. E-kupin luomurintoja kohotetaan juuri niiden löysän ihon ja riippari mallin vuoksi...
Itsekin kohotutin D/DD-kokoiset rintani ja halusin silikonien avulla korjata rintojen muotoa sekä suurentaa ne alkuperäiseen kokoonsa ennen raskauksia. Minulle suositeltiin 300cc implantteja ja rintani ovat edelleen DD-kokoa vuosi leikkauksen jälkeen. Tulevaisuudessa aion ottaa suuremmat implantit, sillä nämä 300c olivat pienoinen pettymys eli implantti ei täytä rintaa kauniisti.. Olen myös 160cm/63kg, ja olen teinistä asti ollut rintava, joten en osaa nähdä tai ajatella rintojani mitenkään ylisuurina vaan koen ne omakseni, sellaisiksi joihin olen tottunut.
Laskin rintaliivien rinnakkaiskokoja ja huomasin että meillä pitäisi olla rintaliivien perusteella suunnilleen samankokoiset rinnat (minulla liivikoko on 90C). Pituutta minulla on sentin enemmän. Eniten tuossa minua ihmetyttää että minulla tuohon C-kuppiin riitti 300 cc ja sinulla tarvittiin noin paljon suurempi implantti samaan kokoon. Täsmääköhän nuo rintaliivien rinnakkaiskoot sittenkään. Minulla ei ole kovin paljon omaa rasvakudosta rinnoissa, ultra-äänitutkimuksessa todettiin että rinnat ovat tiukkaa rintarauhasta ja rasva puuttuu lähes kokonaan, joten siitäkään ei pitäisi kokoeron johtua.
Ei voi noin yleistää, että E-kokoinen luomurinta aina riippuisi. Ei ne kaikilla riipu samalla tavalla, rintoja on hyvin eri mallisia, ja joillakin voi olla jopa A-kokoiset riippatissit. Toisella taas ei E-kokoinenkaan riipu rumasti vaan voi olla hyvinkin kaunis, kiinteä ja hoidettu iho. Myös implantti voi näyttää kauniin pyöreältä tai luonnottomalta pallolta.
Ymmärrän sen jos rinnaton haluaa, että on edes jotain ja suurennuttaa sitten vaikka pieneen B:hen. Mutta että suoraan C:ksi ilman rasvakudosta tai jopa E/F:ksi, jota kokoa luomuna moni on jo pienennyttämässä.
Iskeeköhän tossa hommassa jotenkin vauhtisokeus, ettei enää hahmota miltä näytttää? Vähän niinkuin huultentäyttäjät, jotka ovat lopulta aivan järkyttävännäköisiä mutta eivät sitä itse näe?
Onko se sinulta (tai keneltäkään muulta) pois jos joku haluaa suuret rinnat ja tuntee olonsa hyväksi? Eikö se ole juuri tarkoitus, että nainen joka itseään leikkauttaa ei näe tai koe itseään leikkauksen jälkeen mitenkään erilaisena tai poikkeavana? Ja C-kupin rinnat ovat niin peruskokoa eikä todellakaan mitkään suuret, joten ihmettele rauhassa vaan. Annettakoon jokaiselle oikeus tehdä keholleen mitä parannuksia sitten haluaakin. Eiköhän ne kirurgitkin puutu asiaan siinä vaiheessa, kun aletaan mennä mahdottomuuksiin...ainakin täällä päin maailmaa.
Kukaan kirurgi ei suosittele sellaista mikä on haitallista, kuten liian isot implantit jotka venyttävät ihoa liikaa. Eikä kukaan älyllä varustettu edes halua sellaisia, että joutuisi ivan kohteeksi tai saisi rintojen ihoon raskausarpia. Että näin.
Siis onko 75 E/F teistä oikeasti ivan kohde, joita ei kukaan älyllä varustettu halua? Mulla on sellaiset ihan luomuna, että kiitos teille vaan. On muuten kauniiksikin kehuttu. Ei noista muuta ongelmaa ole oikeastaan kuin että paitapuseroita ja istuvia jakkuja ei tahdo löytyä ja juostessa joutuu käyttämään kalliimpia urheiluliivejä. En kuitenkaan sen vuoksi pienennyttäisi.
Kirjoitin että malli on väkisin erilainen implanteissa ja luomurinnoissa...kun käytin sanaa roikkuu, en tarkoita että rinnat olisivat aina rumat tai riipparit vaan että sen koko jakautuu eritavalla. Että en puhu kenenkään puolesta mitään vaan massan jakautumisesta erilaisissa materiaaleissa eli rasva vs. silikoni...
Miksi täällä heti oletetaan että sävy on negatiivinen, vaikken sitä todellakaan ajanut takaa?
Miten sun rinnanalusympärys on noin valtava, jos ei rinnoissakaan ole yhtään rasvaa?
ihmeellistä mutta totta! Minulla rinnat eivät todellakaan ole läskipallot, joten juuri siksi tarvittiin implantit. Vartalon mallikin on muuta kuin kukkakeppi. Painoa on aivan liikaakin (BMI 33) mutta läskiä ei ole varsinaisesti ylävartalossa. Kylkiluut tuntuu helposti heti ihon alta, eikä rinnanympärys ole ollut normaalipainossakaan kovin paljon pienempi.
Tuo on täysin totta. Onneksi joku silikonien omistaja sentään sen tunnustaa, kun suurin osa tuntuu haluavan uskoa, että implanttirinta on kaikilta ominaisuuksiltaan sama kuin luomu, mitä se ei tietenkään ole. Mulla on myös implantit, ja ne on kyllä ryhdikkäämmät ja kiinteämmät kuin luomut. Sehän on noin yleisesti ottaen hyvä asia, mutta se on myös se mistä ne silikoniksi arvaa. Siis jos joku haluaa täsmälleen luomun kaltaiset rinnat, ei oikein onnistu, mutta jos haluaa sellaiset vähän liian täydelliset ollakseen totta-rinnat, se voi onnistuakin. Kyllä nuo luomu-D:t ja siitä isommat vaan tapaa viimeistään imetyksen jälkeen riipahtamaan, ja ajan mittaan pienemmätkin.
ehkä kommenttini oli väärässä kohtaa tms. mutta tarkoitus oli kommentoida sitä, kun taivastellaan implanttien kokoa. Itsekin haluan isommat ja kokoni liiveissä on nyt d-e eivätkä rintani todellakaan ole mitkään ison näköiset. Tarkoitin ivalla sitä, että joku menee ja laitattamaan itselleen liian suuret implantit heti alkuunsa, jolloin iho repeää ja venyy liikaa ja näky on oikeasti "tehdyn näköinen". Tänäpäivänä nimittäin niitäkin on mahdollisuus saada jos sattuu väärässä paikassa säästämään.
En tosiaan tarkoittanut yleistää - anteeksi. Koitan ensi kerralla selvittää asiani tarkemmin.
itse hankin silikonit vuosi sitten..lähtökohtana oli 70a/b vähän mallista riippuen ja halusin c/d..lääkäri sanoi että ei kannata niin suurta muutosta.päädyttiin 280cc,noh kuinkas ollakkaan,lopputuloksena 70E...joku ei aivan täsmännyt..laitettiin lihaksen alle ..joten todellakin näköjään huomattavia eroja kuinka mikäkin koko kenellekkin vaikuttaa...
miten arvio voi osua noin väärään vai onko rintasi kuitenkin ihan luonnollisen näköiset kroppaasi nähden?
Olen itse ollut 2 krt impanttien laitossa ja mielestäni molemmat kerrat ovat osuneet ihan nappiin arvioiden ja toiveiden suhteen. Mulla oli eka lähtökohta AA joka tuli siis imetysten jälkeen. Alun perin olin 75B-c. Laitatin 325 jolla sain 75C:n ja painoa n. 52kg ja kun laitatin uudelleen, vaihdettiin tilalle 425cc painon ollessa n. 59kg.
Nyt olen n. 65kg ja implantit eivät tosiaan tunnu missään eivätkä näy oli sitten millaiset rintaliivit tahansa. Voihan tietty olla kyseeessä jo sekin että pitäis alkaa pikkuhiljaa kohottaa eikä lisätä volyymiä, muttta eiköhän kirurgi osaa ottaa asiaan kantaa sitten enemmän. Aika on vasta maaliskuussa. Rinnat ovat ainakin minulle se seksuaalinen pakko, jonka avulla itse nautin seksistä. Joten...
mielessäni kaikuivat moneen kertaa lääkärin sanat, "ihan täyteen c:n asti ei kyllä päästä mitenkään"..??!!!no mutta, ns.järkytyksestä toivuttuani ei silti harmita,ja kyllä näyttävät aivan sopusuhtaisilta..ennen leikkausta harmitti kun ehkä saisikaan tarpeeksi suurta haluamaani kokoa mutta toisin kävi ja vähän enemmänkin..ihmettelin vain ensimmäisiä uusia liivejä ostaessani kun ei mikään mahtunut,palasin kotiin ja mittailin ja vertailin taulukoita ja totesin että uskottava se vain on..olen 165/59. jälkikäteen olen vain ollut iloinen ettei lääkäri suostunut laittamaan 325cc mikä oli vaihtoehtoinen koko...ja kummastuttaa kun en ole törmännyt että muilla olisi käynyt vastaavaa..
... tyytyväisiä =))
Nautiaan itsestämme niinkauan kuin voidaan =)