Punto ei käynnisty

Minulla on ollut 2005 vuoden punto vuoden verran ja sillä on ajettu n. 35000 km. Nyt se seisoi pihassa viikon. Kahden tunnin lämmityksen jälkeen se ei lähtenyt käyntiin, eli starttasi vain hieman. Onko öljyt niin jähmeitä, että ei startti jaksa pyörittää. Liike josta ostin auton sanoi muistaakseni, että tässä Puntossa on jotenkin erilainen moottorilämmitin eli lämmittääkö se olenkaan öljypohjaa? Ei kai akku noin vain voi yhtä äkkiä simahtaa.
11801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

"Ei kai akku noin vain voi yhtä äkkiä simahtaa."

Äsken toimi ja nyt ei toimi.... Miten ajattelit että akku olisi varoittanut asiasta?

Kyllä se vaan akku heikkenee ja heikkenee ja lopulta pieni seisottaminen on se mikä tappaa sen kokonaan. Eli mars. akkua ostamaan

Äänestä

...on että akku on päättänyt tehdä lakon. Syykin on selvä. Tämä akku on ainoa osa autossa ja tekemässässi kuapassa jolla oli hitusen itseohjautuvuutta. Kiitos akun ympäristö pelastuu ja Punto jää tänäänkin pihaan kuten monina tulevinakin aamuina:)

Äänestä
  • Mun vanhemmilla oli aikoinaan sama ongelma ja selvisivät siitä ostamalla joka talvi uuden akun.Oli mysteeri deltan korjaamollakin.Auto oli hyvin pidetty ja huollettu pilkulleen.

    Äänestä

  • niin tipokin

    Äänestä

mukaan,ota toinen auto ja kaapelit,käynnistä,kun auto käynnissä aja sellaiseen paikkaan missä voi testata latauksen,turha ostaa uutta akkua,jos lataus ei toimi riittävästi,jos lämmitin on vesi letkussa kyllä se lämmittää riittävästi,öljyt tietenkin täyssynteettiset,hyvä seurata ettei mikään sähkölaite jää päälle..

Äänestä

Laturi paskana.

Äänestä

Yritin ladata akkua, mutta mielestäni laturi ei alkanut sitä tehdä. Kun kytken virran laturiin, niin viisari kerran värähtää ja sen jälkeen jää nollille. Ei kai laturi silloin lataakaan?

Äänestä
  • Juuri tuolla tavalla toimii myös minulla oleva halpalaturi. Alussa viisari käy muutamassa ampeerissa ja valuu sen jälkeen nopeasti nollaan. Todellisuudessa laturi kuitenkin syöttää akun napoihin 13,9 voltin jännitettä ja akku täyttyy hiljalleen, vaikka virtamittari näyttää nollaa.

    Äänestä

  • Voltti-Viljami kirjoitti:

    Juuri tuolla tavalla toimii myös minulla oleva halpalaturi. Alussa viisari käy muutamassa ampeerissa ja valuu sen jälkeen nopeasti nollaan. Todellisuudessa laturi kuitenkin syöttää akun napoihin 13,9 voltin jännitettä ja akku täyttyy hiljalleen, vaikka virtamittari näyttää nollaa.

    Jos aukku ei ole täysin huoltovapaa, niin tarkista että neste taso on puolisenttiä yli akun kennojen jos ei ole niin haen tislattua vettä kaupasta ja lisää niin että kennot peittyy noin puolisenttiä. ja mieluumin sisälle lämpimään päiväksi ja lataus täyteen.

    Äänestä

Itselläkin eräs saksalaisvalmisteinen laatumerkki on tahtonut startata kelin nollasta alaspäin mennessä laiskanlaisesti, käyntiin silti aina lähtenyt. Mutta tänään alko jo pelottaan että ei varmasti lämmittämättä lähtis -20 pakkasessa kun oli jo niin yn----nyn-----nyn.

Kertookos ne korjaamojen akkutesterit aina absoluuttisen totuuden akusta? Kun edellisellä 10v vanhalla akulla oli samaa oiretta ja sekin olisi ollut muka vielä kunnollista tavaraa testerin mukaan. Mutta nyt kun tässä on laturia ja starttia vaihdeltu/putsailtu/ronklailtu ja lisämaadoituksia vedelty niin vähän alkaa tuntua ettei se nyt niissäkään voi vika olla. Lataa hyvin eikä virtaa pahemmin kai kulu auto sammuksissa (~0.10A), silti akun jännite laskee lyhyessä ajassa ajon jälkeen 12.7V -> 12.3V. Näin siis vanhalla ja uudella akulla, kuulemma 12.7V pitäis vähintään olla kunnollisessa akussa pidemmänkin aikaa?

Akun kunnon tarkistussilmäkin muuttunee punaiseksi vasta silloin kun se on ihan kaputt ja on jo myöhäistä auton ollessa sammuksissa jossain keskellä korpea.

Äänestä
  • Vei Punton akun yöksi pannuhuoneeseen. Aamulla kokeilin ladata sitä taas ja nyt se alkoikin ladata kunnolla. Lämpö taitaa olla hyväksi akulle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liikkeelleee kirjoitti:

Minulla on ollut 2005 vuoden punto vuoden verran ja sillä on ajettu n. 35000 km. Nyt se seisoi pihassa viikon. Kahden tunnin lämmityksen jälkeen se ei lähtenyt käyntiin, eli starttasi vain hieman. Onko öljyt niin jähmeitä, että ei startti jaksa pyörittää. Liike josta ostin auton sanoi muistaakseni, että tässä Puntossa on jotenkin erilainen moottorilämmitin eli lämmittääkö se olenkaan öljypohjaa? Ei kai akku noin vain voi yhtä äkkiä simahtaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu