Mistä ehostusta???

Mistä muuten näihin lava-autoihin saa karjapuskureita,valorautoja,astinlautoja ym.sälää edullisesti? Entä onko kellään tiedossa onko lava-auton jossa on kovakoppa saatavissa hytin ja kopan yhdistävää kattokiskoa miltään firmalta(hytti ja koppa samassa tasossa).Mikä muuten on Suomessa myytävällillä valotelineillä ero kun toiset on EU-hyväksyttäjyjä ja toiset myynnissä olevat ei ainakaan näin mainosta.Voiko täällä ihan laillisesti myydä myös jotain hyväksyttämättömiä vai mistähän tässäkin asiassa taas on kysymys??? Luulisi olevan myyntikielto myös päällä jos ei saa käyttää??? Siis "tyhmän" kuluttajan vastuuta peräänkuulutan lähinnä.
81362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

edullisesti tarvikkeita saa kun tekee itse.tollaista kattot yhdistävää kattokaidetta ei ainakaan toivottavasti löydy mistään,se kun hajoaa aika helposti koska lava ja hytti ovat toisistaan erilliset osat ja ja liikkuvat kumityynyjen varassa eri tahtiin.suomessa voi myydä useita tuotteita mitkä ovat kiellettyjä käyttää tieliikenteessä esim. useimmat kaasunpurkaus polttimot (xenon valot) ja sama homma on myös noissa valotelineissä.tavaran myyntiä ei voi kieltää sillä perusteella että sitä ei saa käyttää tieliikenteessä,joku kun saattaa käyttää kyseisiä tuotteita tieliikenteen ulkopuolella esim. metsäkoneet,kaivoskoneet,kilpa-autot ym.

Äänestä
  • Joo kyllähän sitä ite on tullut kaikenlaista rakennettua ,mutta kyllä multa jää mm.astinlauta ja valoteline
    tekemättä(silti en koe että olen aivan tyyppiä "peukalo keskellä kämmentä")toisaalta on kai myös turhaakin edes yrittää tehdä kun ei tiedä saako mitä käyttää tieliikenteessä.Tuskin riittää että hakkaan siihen mm.kirjaimet eu hyväksytty.Ihan oikeesti tiedustelen mikä on eu valorauta ja mikä sitten muu koska olen mm.törmännyt 2009 mallin uuteen autoon missä on uutena varusteltu auto valoraudalla jossa ei eu hyväksyntää ollut.(isokokoinen)onko mahdollista että tällänen on siis laiton.Lisäksi tosiaan tiedustelen kuka saattaisi siis tietää mistä kannattaisi ostaa.

    Äänestä

  • www.lemare.fi
    Täällä palvellaan,eli vastatataan sähköpostiin,kun kysyt tilauksesi vaiheesta.Muutenkin varsin edullinen hinta/laatusuhteeltaan.lisäksi erittäin monipuoliset merkkikohtaiset valikoimat,kannatta tutustua.
    SUOSITTELEN kokemuksieni kautta.

    Äänestä


  • R.H kirjoitti:

    www.lemare.fi
    Täällä palvellaan,eli vastatataan sähköpostiin,kun kysyt tilauksesi vaiheesta.Muutenkin varsin edullinen hinta/laatusuhteeltaan.lisäksi erittäin monipuoliset merkkikohtaiset valikoimat,kannatta tutustua.
    SUOSITTELEN kokemuksieni kautta.

    Mulla kanssa positiivisia kokemuksia kyseisestä Lemaresta.
    Palvelu on aivan loistavaa. Ostin muutamia juttuja kyseisestä paikasta ja kun asennuksien
    kanssa tuli ongelmia, niin myyjä tilasi asennuskuvia ja lähetti niitä meikäläiselle.
    Eli palvelu pelaa myös kaupanteon jälkeen.

    SUOSITTELEN myöskin kokemuksen kautta.

    Tuosta Harlinesta ei sitten olekaan mitään kokemusta mutta ehkäpä tuo allaoleva linkki
    sitten kertoo siitä enemmän.

    Äänestä

kuvaus

LINE-X XS-100 on kaksikomponenttinen, huipputeknologinen aromaattista polyureaa/polyuretaania sisältävä ruiskutettava hybridielastomeerijärjestelmä. Se ei sisällä haihtuvia orgaanisia yhdisteitä ja on 100-prosenttisesti kiinteä.

LINE-X XS-100:n tekniset ominaisuudet ovat huomionarvoiset, ja se tarjoaa erinomaisen elastomeerisen suojapinnoitteen useille alustoille. LINEX XS-100 -valmistetta kehitettäessä päämääränä oli luoda käyttäjäystävällinen tuote, jonka koostumukseen sisältyvä katalyytti lyhentää kovettumisaikaa. Tuotteen tartuntaominaisuudet ohjeiden mukaisesti esikäsitellyille pinnoille ovat erittäin hyvät. LINE-X XS-100 -valmisteen huipputeknologisen koostumuksen ansiosta muodostuu erinomainen pintakerros, joka takaa kemikaalinkestävyyden ja kosteussulun.
Mahdolliset käyttöalueet

* venepeitteet
* jäähdytinyksiköt
* maatalouslaitteet
* jätesäiliöt
* golfkärryt
* terassikatteet
* kuorma-autojen lavojen pinnoitteet
* ajoneuvojen suojaraudat, spoilerit, etuosat
* huviajoneuvot
* trailerien pohjat
* suolanlevittimet
* kaiuttimien kotelot
* kadunlakaisukoneet
* styroksin suojaus
* pakettiautojen lattiat
* kylmähuoneiden suojavuoraus
* kulkutiet
* pyörätuolirampit
* puiset kyltit
* ja paljon muita käyttökohteita

Ominaisuudet

* erinomainen terminen vakaus
* USFDA:n kriteerien mukainen: satunnaista elintarvikkeiden kanssa kosketuksiin joutumista koskevat käyttötavat
* sertifioitu käytettäväksi juomavesisäiliön pinnoitteena
* alhainen läpäisevyys
* taipuisuus säilyy alhaisissa lämpötiloissa
* hyvä kemikaalien sietokyky
* saumaton
* reagoimaton

Tuotteen lisäsertifikaatit

* ANSI/NSF 61 – 5 (suojamateriaalit) vesisäiliöiden pinnoitteet – sertifioija Truesdail Laboratory
* USFDA, pinnoitteet satunnaista elintarvikkeiden kanssa kosketuksiin joutumista koskevat käyttötavat: sertifioijat: Keller and Heckman LLP
* MIL-STD-810F

Kemikaalien sietokyky ASTM D543 -standardin mukaan nesteeseen upotusmenetelmällä

LINE-X XS-100 -valmisteet upotettiin seitsemäksi (7) päiväksi alla oleviin kemikaaleihin. Tuotteen fysikaalisia ominaisuuksia mitattiin ennen upottamista ja sen jälkeen, jotta saataisiin määriteltyä niiden muuttumisen laajuus.

uusi käsite on LINE-X!

LINE-X mullistaa lattia- ja seinäpinnoituksen! Se antaa täysin saumattoman, iskunkestävän ja vedenpitävän pinnoitteen myös teollisuuden raskaaseen käyttöön. LINE-X on ollut markkinajohtaja maailmalla yli 10 vuotta.

LINE-X pinnoitteet ovat vastustuskykyisiä useimmille liuottimille, kemikaaleille ja hapoille, joka tekee niistä ihanteellisia useimpiin kohteisiin, joissa korroosio on yleistä. Käyttämällä LINE-X ruiskutettavaa pinnoitetta laajennetaan merkittävästi laitteiden ja ajoneuvojen elinikää. Sen suuri kovuusluokitus tarjoaa erinomaisen iskunkestävyyden ja vetolujuuden. Pinnoitteen nopea(10sek.) kuivumisaika mahdollistaa tilojen nopean käyttöönoton!

LINE-X perheen kaikki tuotteet ovat kaksikomponenttituotteita. Kun LINE-X ruiskutetaan, se on valmis vedenpitävä sinetti.

Äänestä

täällä on ainakin kovakoppeja picupeihin. voi löytyä muutakin. kokemuksesta tiedän että palvelu ja toimitus pelaa hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rst sälää kirjoitti:

Mistä muuten näihin lava-autoihin saa karjapuskureita,valorautoja,astinlautoja ym.sälää edullisesti? Entä onko kellään tiedossa onko lava-auton jossa on kovakoppa saatavissa hytin ja kopan yhdistävää kattokiskoa miltään firmalta(hytti ja koppa samassa tasossa).Mikä muuten on Suomessa myytävällillä valotelineillä ero kun toiset on EU-hyväksyttäjyjä ja toiset myynnissä olevat ei ainakaan näin mainosta.Voiko täällä ihan laillisesti myydä myös jotain hyväksyttämättömiä vai mistähän tässäkin asiassa taas on kysymys??? Luulisi olevan myyntikielto myös päällä jos ei saa käyttää??? Siis "tyhmän" kuluttajan vastuuta peräänkuulutan lähinnä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu