Kristitty kiinalainen ihmisoikeusasianajaja Gao Zhisheng on pidätetty kymmenien poliisien hyökkäyksessä. Hänet on nähty viimeksi 4. helmikuuta 2009. Gao Zhisheng on siepattu, pidätetty, vangittu ja kidutettu toistuvasti Kiinan viranomaisten taholta koska hän on julkisesti puolustanut Kiinan vainottuja. Hän on ollut peräänantamaton oikeuden ääni Kiinan tuomioistuimissa ja on ollut myös ehdolla Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi vuonna 2008.
Tällä hetkellä Gao Zhisheng on vangittuna. Häntä pahoinpidellään ja kidutetaan vakavasti vangitsemisen aikana. Kiinan hallitus on vastannut kasvavaan kansainväliseen huomioon ja painostukseen Gaon tapauksessa katkaisemalla Gaon kahden sisaruksen yhteydet ulkomaailmaan ja laittamalla heidät poliisin tarkkailuun. Gao on puolustanut vainottuja, ja on nyt ollut itse vangittuna yli 300 vuorokautta.
http://www.freegao.com
Katso myös linkin sivulla oleva video. Videota ei suositella herkille eikä alle 18-vuotiaille.
Kiinan viranomaisilla ei mitään rajoja!
Pro-chinese
0
243
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723073
- 552735
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322345- 792188
- 952006
- 571949
- 121586
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171547Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301390Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301361