Tän kirjoittaminenkin jo aiheuttaa ahdistusta ja ihmetyttää mikä tässä nyt on vikana...vai onko? Eli mieheni äiti. Ihana, lempeä, topakka, kova juoruamaan, valehteleekin, juopottelee, työtön, vaihdevuosista kärsivä, iso ja pehmeä:) mukava nainen kun sen kanssa toimeen tulee, suuttuu herkästi. Eli pidän ihmisestä kaikesta huolimaatta, siksi tämä tuntuu oudolta. Mieheni on isojen tissien friikki:) Itelläni on tavalliset c-kupit, mutta miestäni miellyttääkseni sekä itsetuntoni parantamiseksi aijon hankkia "kohennukset" kun kaikki lapset on tehty ja imetetty;)) Anoppi... on runsasrintainen ja pitää paitoja ja mekkoja, joissa rintarako melkein navassa. Sitten kun ollaan miehen kanssa käymässä siellä, anoppi kyyristelee niin et etuvarustus on kaikki siinä esillä polvilla. Mun tulee aina niin vaivaantunut olo, kun ei tiedä mihin kattois. Tää kuulostaa liioittelulta, mutta näin se on, tissit on valtavat ja ne on siinä melkein paljaana ja varsinkin kun hän istuu sellaisessa asennossa että koko varustus näkyy ja todella on siinä polvissa. Meillä on poika alle 2v. Joka oppi sanomaan tissi ja puristelemaan niitä ja nauramaan sille jo 1v:nä. Sitä hän ei todellakaan ole kotona oppinut. Lopetin imettämisen kun poika oli 9kk. (Poika on mummolassa n. 4pv:ää kuukaudessa hoidossa.) En anna pojan tehdä mulle sellaista, kiellän rauhallisesti ja kiinnitän huomion muualle. Katsoa saa ja jos nyt joskus koittaa, ni ok, mut koitan opettaa pojalle myös missä menee soveliaisuuden raja. Kuulostipa nipolta... No en oikein edes tiedä mikä tässä on pointti, ajatukset on sekavia ja ärsyttää kun tämä vaivaa mua. Ehkä pelkään että tissifriikkiys periytyy pojalle tai jotain... :) En tiedä. Jotenkin vaan tuntuu oudolle. Omassa lapsuuden kodissa en koskaan saanut nähdä isää alasti, äitiä kyllä eikä siinä ollut mitään ihmeellistä. Veljeni kun oli pieni sai nähdä äitini alasti, muttei myöhemmin enää eikä sen puoleen halunnutkaan :) Pohdin vain johtuisiko hämmennykseni siitä.. Mitä ajatuksia tämä teissä herättää?
Ahdistavaa anoppi!
boobys
51444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lapsellista, sinun puoleltasi.
Vai tissifriikki...
eipä tuost muuta voi sanoa. Ikää sul ei varmaa oo ku alle 25!
Kuullostaa niin tutulta...Paitsi mä en pidä enään minun anopista... Anoppi teki ihan samaa kun ensimmäinen lapseni syntyi. Minulla tosin iso rinnat itselläni ja en koe niitä miellyttäviksi, joten ylenpalttinen puhuminen on ällöttävää...!Samoin, anoppi oli ihan innosstaan kun poikamme matki häntä sanomalla TISSI eli iloittiin ku lapsi osaa puhua!!! Siis ihan omituista ja dorkaa!!! Mä "vihasin" imettämistä, koska tuntui siltä, että lapsi ei saa henkeä jne...ilman ehkä selittelyjä, en vaan pitänyt imettämisestä ja se oli hankalaa. Anoppi olis sitä mieltä, että äidinrakkautta voi antaa ainoastaa imettämällä ja lapsi tuntee äidin rakkauden tissien kautta... että kuullostaako järkevältä? Mulla ikää 30.v joten ihan lapsen kengissä ei asian suhteen ole. Kun lapsemme aikoi itkemään ruokaa, niin anoppi totes, että tuntuu ku maito nousisi hänen rintoihin..?!? Ikää anopilla 55.v... Että näin meillä! Tällä hetkellä ei olla väleissä ja niin pitkää juttu, että kirjan vois kirjoittaa. Olen todennut, että ehkä jotain vikaa saattaa olla anopissa eikä välttämättä minussa vaikka niin kovin sitä yrittääkin! Voimia sinulle :)
eikä ole muuta kettuilua! Oma anoppini oli isorintainen, minulla pienen pienet rinnat.
Olin alipainoinenkin, sanottaisi varmaan nykyään 'anorektikko'.
Mutta ei homma siihen jäänyt: mieheni siskokin kutsui meidät kylään ja oikein oli puseronkaulukset
pitkälle auki, että nähtäis miten isot rinnat ovat! Ja hän viellä mainitsikin asiasta, että 'Hän ei ymmärrä
pienirintaisia naisia, niissä ei ole mitään naisellista, mitähän miehet heissä näkevät?'
No ei kai rinnat ole kenenkään itse-tekemät. Yhtä hyvin olisin voinut sanoa, että: 'En ymmärrä tuollaisia
alamittaiseksi jääneitä lyhyitä ihmisiä! - Lapsivaimoako sellaisenkin mies on etsinyt aikoinaan?'
Tuollainen muu 'tissihöpinä' taitaa olla sitä sukupolven välistä kuilua. Ennen oltiin luonnollisempia, nykyään
ollaan fiksumpia. Se on anopiltasi fiksuuden puutetta.
Mutta sitten kun tulee tuo 50 täyteen ja kerääntyy mielensopukoihin kaikkea jäynää, sitä saa mittansa täyteen ja pakkaa matkalaukkunsa ja sanoo kaikelle: Moi! - Etenkin jos mies asettuu äitinsä ja sukunsa puolelle! Ennenkuin näin käy, kannattaa ottaa perheneuvolaan yhteyttä, jos saisi solmut auki. Minä en ottanut. Ja ihan hyvä näin!
Kuulostaa aika vaivaannuttavalta anopilta :D
Varsinkin tuollaisten sanojen opettaminen ja niiden käyttämiseen rohkaiseminen. Lisäksi minusta olisi vaivaannuttavaa, jos lapseni koskettelisi muiden rintoja kuin minun (eikä niitäkään erityisemmin, ihan samaan tyyliin tekisin kuin sinäkin).
Vanhemmilla naisilla tuntuu monesti olevan mielestäni vähän turhan läheistä kanssakäymistä muiden lasten kanssa. Hyvä ettei omaa nänniä tungeta vauvan suuhun ja kukaties mitä muuta. Enkä nyt puhu mistään seksuaalisesta kanssakäymisestä tai hyväksikäytöstä, muuten vaan liiallisen tunkeilevasta käsittelystä vauvan kanssa.
Onneksi ei omasta anopista tarvitse olla huolissaan tällä saralla :D Olen kyllä jo sanonut, että kun lapsia saamme, tietyt sanat (esim. ulkomaalaisvastaiset puheet) ovat kiellettyjä minun ja lapsen läsnä ollessa. Onhan se minun lapseni ja minä päätän mitä lapselle opetetaan. Myös tuosta tissinräpläämisestä ja sanan hokemisesta huomauttaisin :D
Koko ikäni olen ihmetellyt varsinkin vanhempien suomalaisten paljastavaa pukeutumista. Minut on kotona opetettu pukeutumaan "säädyllisesti" (en nyt tarkoita kaulaan asti napitettavaa pilkkihaalaria, mutten myöskään vieraita vastaan pelkkään paitaan pukeutuneena. Tämän vuoksi olen monesti päätynyt todella kiusallisiin tilanteisiin, kun menkein ventovieras miehen sukulainen tai muu vanhempi henkilö saapuu ovelle vastaanottamaan vieraita kusenpolttamissa kalsareissa napaansa raapien..