Itsemurhan tehnyt ystävä

Hei!

Paras ystäväni tappoi itsensä reilu viikko sitten. Olen aivan hajalla, enkä tiedä, miten tulen selviämään tästä. Onko kenelläkään neuvoja surutyöhön?
4775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hakeudu hyvä ihminen ammattiauttajan puheille. Googlesta löytyy varmasti monta avunlähdettä joista joku on sinunkin lähelläsi. On tärkeä, että pääset purkamaan kriisiäsi sellaisen ihmisen kanssa joka osaa auttaa ja jolla on kokemusta noin pahasta tilanteesta. Jaskamista sinulle surusi kanssa!

Äänestä

Minun ystävä tappoi itsensä. Olin raskasta kelata sitä mitä oli tullut tehtyä ja sanottua väärinkö?
Mietin että jos olisin tehnyt tai sanonut toisin hän olisi elossa tms. Siinä meni aikansa. Kauan itkin häntä.Ihan ääneen huusin Jumalalle että miksi otit hänet pois? Syytin itseä ja Jumalaa että miksi et varjellut häntä tallaiselta teolta. Sitten tajusin kun asiaa puin ystävie, monen papin ja ammattiauttajien kanssa että olin ottanut liian ison vastuun itselleni, hänen oma ratkaisunsahan se oli.Ja siihen on varmasti ollut vaikuttamassa monet häntä vuosia muovanneet asiat. Ihminen joka tappaa itsensä ei vain näe muuta ulospääsyä elämänsä ongelmiin. Eikö lie kyse ole jonkinlaisesta psykoosista tai äärimmäisestä masennuksesta tai joskus tietysti pikaistuksissa tehdystä yhtäkkisestä järjettömästä ratkaisusta. Käsitin että Jumala oli antanut ystävälleni, niinkun jokaiselle elämän lahjan. Ikävä kyllä tämä maailma on niin kova paikka, täynnä ihmisiä jotka haavoittavat toisiaan ja on vaikea jos kokee ettei onnistu niinkuin luulee että pitäisi, voi kokoea hylkäämisiä,mokailla pahasti elämänsä, alkoholisoitua tms. Siitä pienestä taimesta josta piti tulla jotain...tuli joku joka ei jaksanutkaan enää tätä elämää. Ja tosiasiassa moni tekee paljon pahaa itselleen ja ajaa itsensä itsemurhan partaalle omilla ratkaisuillaan. Ainakin näen oman ystäväni ratkaisut ketjuna mikä johti siihen lopulliseen ratkaisuun.

Olen itsekin yrittänyt itsemurhaa koska en nähnyt vain mitään toivoa elämässäni. Olisin varmaan saanut apuakin joltain tuttavilta mutta en yksinkertaisesti nähnyt kuin kurjuuteni josta halusin nukkua pois. Ja olin Itse olin ajanut itseni siihen tilanteeseen mm. pyörimällä minulle henkisesti vahingollisten ihmisten seurassa.
Onneksi en kuitenkaan onnistunut saamaan itseäni hengiltä. Jälkeenpäin vasta tajusin vuosien kuluttua miten hirveätä se olisi ollut vanhemmilleni ja kavereillejos olisin tappanut itseni. itsariratkaisu voi tuntuu aika itsekkäällekin kun näin tätä ajattelee. Mutta anteeksi anna ystävällesi, anteeksianna itsellesi, anteeksianna kaikille. Et ole myöskään yksin tuntojesi kanssa, tätä tapahtuu jokapäivä. Silä ihmisten on vaikea jaksaa, on vaikea rakastaa, on vaikea olla ystävällinen, on vaikea olla ystävä, olemme vajavaisia. Minua auttoi se että olin tullut silloin uskoon (olen siis kristitty) ja sitä kautta tuo anteeksianto, itsen ja toisten armahtaminen vajavaisina ihmisinä. Tajusin että minäkin saan anteeksi sen että en osannut auttaa, enkä jaksanut. Jotenkin siis luovutin sen ihmisen ja koko sen suuren asian asian Jumalalle.
Jumala antaa elämän ja Jos ihminen haluaa kuolla Jumala ei voi pakottaa ihmistä elämään.
Pahin päivittäinen suru kesti kauan mutta se helpottaa joskus, kun elämään tulee kuitenkin muitakin asioita ajateltaviksi. Täytyy vain elää eteenpäin ja saa elää. Minun ystävän kuolemasta on vuosia nyt. En voinut mitään sille mitä hän teki. Mutta voin elää tätä elämää eteenpäin. Koetan pitää huolta itsestäni että en anna ihmisten kolhia itseäni enkä tee toisten matkaa vaikeammaksi. Suosittelen että kävisit ammattiauttajien kanssa juttelemassa; psykologin ja serakuntasi papin kanssa. Ja puhu vain useammalle ihmiselle, ei kaikki aina kovin viisaasti osaa vastata tai auttaa, mutta ajan myötä saat koottua itsesi kun saat eri tahoilta erilaisia sinua pikkuhiljaa auttavia näkökulmia tähän asiaaan.
Toivotan Joulun sanomaa sydämeesi ja Onnellisempaa Uutta vuotta!

Äänestä
  • minun rakas ystäväni teki itsemurhan 22.12. olen aivan sekaisin, ei kukaan uskonut että hänellä niin paha masennus. syytökset ovat kovat, miksen soittanut silloin ja silloin jne.. ja meillä oli jo joulun jälkeiset suunnitelmat valmiina, että tehdään jotain kivaa. ja tälläisen joulun hän meille teki. on niin raskas olo, tuntuu että miten tästäkin menetyksestä selviää. en jaksa kirjoittaa enempää.

    Äänestä

muista, että maailmassa on myös paljon terveitä ja vahvoja ihmisiä - he auttavat kyllä sinua. ei sun tarvitse jaksaa yhtään mitään. anna itsellesi aikaa surra. voit kirjoittaa tai puhua sun parhaasta ystävästäsi. voit kirjoittaa kirjeitä sille, vaikka se ei enää ookkaan läsnä. jos tarvitset, pyydä apua, voit pyytää sitä keneltä vaan. jos tarvitset vertaistukea, voit netistä koittaa etsiä sellaista.

elämä on matka meille kaikille koettelemuksineen ja valitettavasti osa tekee itsemurhan. muista että sulla oli paras ystävä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olenessi kirjoitti:

Hei!

Paras ystäväni tappoi itsensä reilu viikko sitten. Olen aivan hajalla, enkä tiedä, miten tulen selviämään tästä. Onko kenelläkään neuvoja surutyöhön?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu