moniko

Kuinkas moni palstan miehistä on käynyt armeijan? siellä, kun on tapana pennuista tehdä miehiä. Ei varmaan kovin moni täällä kirjoitteleva, oon täällä niin sairasta juttuu...
19335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

14 kk (josta 3 kk kertsateita, tms.)

Äänestä

Olen käynyt. Enkä tosiaan ole edes mikään B-mies.

Äänestä

En tunne tarvetta porukassa homosteluun.

Äänestä
  • Minkä sitä ihminen asennevammalleen mahtaa ?!

    Äänestä

  • Kyllä minulle ainakin oli armeijasta hyötyä. Tulin paljon itsevarmemmaksi jne.

    Äänestä

  • Arasville kirjoitti:

    Kyllä minulle ainakin oli armeijasta hyötyä. Tulin paljon itsevarmemmaksi jne.

    tuo itsevarmuus sinua kovin auttaneen. Ja onhan se varsin heikkoa jos ihminen ei kykene tuntemaan itseään arvokkaaksi ilman että käy leikkimässä aseen kanssa.

    Äänestä

  • atmoni kirjoitti:

    tuo itsevarmuus sinua kovin auttaneen. Ja onhan se varsin heikkoa jos ihminen ei kykene tuntemaan itseään arvokkaaksi ilman että käy leikkimässä aseen kanssa.

    Juu ei auta, mutta ei se arvokkuus tule aseella leikkimisestä. Se tulee siitä, että sua alkaa vituttamaan se touhu aivan armottomasti ja sen jälkeen ei ota kaikkea shittiä niskaansa niin helposti siviilissä. Samaan lopputulokseen voi kyllä päästä hyvillä geeneilläkin tai kasvatuksella.

    Äänestä

vielä tuli tähän tämä armeijajuttu. Just just juu, niinpä niin, mitäs tähän enää sitten muuta sanomaankaan. Jo pääsikin minulta tuo juttu unohtumaan kokonaan . Että niin silleen mennään meillä täällä.

Äänestä

tässä herra ylivääpeliltä siihen, että onko mielestäsi suomalainen mies kelvoton naissuhteeseen ja sukua jatkamaan jos hän ei ole suomen armeijan asepalvelusta suorittanut. Tosin en niin yllättynyt olsi, vaikka tätä mieltä olisitkin jos kerran itse ylivääpeli olet tässä armeijahierarkiassa.

Äänestä
  • Hiihtomarssit kaikilla mausteilla on tehty mun osalta. Miinalaatikot raahattu ja poterot kaivettu. Aalla ja ei yhtään leirivapautusta koko aikana joka ei ollut se 6kk. Sitten tietää että on kylmä kun räkä jäätyy nenään.
    Ja kertaamassa käyty vaikka olisi voinut luistaa helposti.

    Se on hyvvä että on sairasta juttuu, muutenhan kaikki on siviilissä terveitä ja parisuhteessa.

    Joo alkaapa sauna juomat vaikuttaa.....

    Hyvää Joulua Kaikille.

    Äänestä

  • kestoatm kirjoitti:

    Hiihtomarssit kaikilla mausteilla on tehty mun osalta. Miinalaatikot raahattu ja poterot kaivettu. Aalla ja ei yhtään leirivapautusta koko aikana joka ei ollut se 6kk. Sitten tietää että on kylmä kun räkä jäätyy nenään.
    Ja kertaamassa käyty vaikka olisi voinut luistaa helposti.

    Se on hyvvä että on sairasta juttuu, muutenhan kaikki on siviilissä terveitä ja parisuhteessa.

    Joo alkaapa sauna juomat vaikuttaa.....

    Hyvää Joulua Kaikille.

    suoraan vastannut vaan venkoilet.
    Minä olen sitä mieltä, että voisimme vähitellen luopua tästä yleisestä asevelvollisuudesa ja siirtyä sotilasalalle parhaiten soveltuvien miesten rekrytointiin vapaaehtoiselta pohjalta.
    Minusta juurikin tämä on kummallista meidän kulttuurissamme, että meillä pöllähtää nämä armeijajutut lähes joka paikkaan, ja niiden pohjalta sitten arvioita tehdään vaikka mistä. Tämä tällainen piirre kulttuurissamme johtuu ja sitä ylläpitää mielestäni se , että meillä on tämä kaikille miehille pakollinen asevelvollisuus erityislaatuisine armeijainstituutioinemme.
    Siis oma mielipiteeni on tässä se, että myös aseellista palvelusta suorittamaton mies voi olla ihan kelvollinen elämään ja sukua jatkamaan, joskaan ei nyt todellakaan pelkästään sen tähden että hän on aseellista palvelusta suorittamaton.

    Äänestä

Olen käynnyt

Äänestä

Ei tarvinnut kahdesti käskeä, kun valinta piti tehdä.

Vastustan väkivaltaa institutionalisoidussa muodossa. Ihmisten listimiseen täytyy mielestäni olla henkilökohtainen motiivi, ja sodan syttyessä minulla ei sellaista olisi yhtään nykyistä enempää.

Mitään omistamattomana en koe järkeväksi antaa henkeäni omistavien luokkien taloudellisen hyvinvoinnin säilyttämiseksi, ja niin kauan kun maassamme on yksikin ihminen, jonka tilanne ei siitä voisi huonontua, vaikka vieras valta tänne tulisikin, täällä ei mielestäni ole mitään puolustamisen arvoista.

Toinen syy on armeijan mieskuva, jota vanhanaikaisempaa ja rajoittavampaa löytää vain naisten hallitsemilta seksuaalimarkkinoilta. En halua näihin muotteihin tulla valetuksi, vaikka suurilta osin niihin kenties sopisinkin. Mielestäni miehillä ja naisilla tulee molemmilla olla vapaus olla miehekkyys-naisellisuus-akselilla juuri sitä miltä heistä itsestään tuntuu. (Naisten vapaaehtoinen armeija voitaisiin kyllä silti poistaa, mikäli se miehille on pakollista. On väärin, että toisille pakko on toisille valinnanvarainen seikkailuretki, jonka voi vielä jättää keskenkin. Lisäksi kaikki tuntemani armeijaan hakeutuneet naiset ovat suppean otantani perusteella enemmän tai vähemmän luonnevikaisia; narsistisia, suvaitsemattomia, oikeistofeministisiä - ja tämä on vielä jotakin vihervasemmistofeminismiä kammottavampaa - pikkuhitlereitä.)

Lopuksi mainittakoon vielä, että kaltaiselleni yhteiskunnan ulkopuolelle jätetylle siviilipalvelusvuosi oli ainutkertainen mahdollisuus kokea normaalia työelämää. Sain jopa kokea onnistumisen tunteita päästessäni lakisääteisesti mukaan kentälle, jonne vapaan kilpailun maailma ei ikimaailmassa kaltaisiani päästäisi. Tuona aikana heräsi myös idea, että meille luusereille pitäisi olla mahdollisuus elinikäiseen sivariin, josta ei päivärahaa kummempaa palkkaa maksettaisi, mutta terveydenhuollon kaltaisista perustarpeista huolehdittaisiin velvollisuudenomaisesti. Tämä systeemi karsisi myös siipeilijät pois, kun pasifismin osoittamiseen vaadittaisiin vuoden sijaan elinikäinen sitoutuminen työhön vankilan uhalla ilman varsinaisia tuloja.

Äänestä
  • "mies" olisi valmis ryhtymään loppuiäksi orjaksi..tuolla luonteella ei ihme jos naisia ei näy

    Äänestä

  • mikä luuseri kirjoitti:

    "mies" olisi valmis ryhtymään loppuiäksi orjaksi..tuolla luonteella ei ihme jos naisia ei näy

    SiviilipalvelusMIES on tunnetusti oxymoroni :-)

    Äänestä

Elämäni turhimmat 6 kuukautta.

Äänestä

Todella moni sellainen vammaseen tosimies muottiin menevä on käynyt just ton armeijan. Heidän elämä koostuu tosiaan siitä että tehdään asiat niin, että kukaan toinen tosimies saunassa tai halkoja hakatessa ei voi mitenkään syyttää heitä vätyksiksi, esimerkiksi sen takia että ei ole käynyt armeijaa, tai että ei käy rehellisissä töissä.

Mä olen käynyt sivarin ja kuljen tosiaan omaa tietäni tulevaisuudessakin tosin varmaan jotenkin tän yhteiskunta systeemin puitteissa. Pitivät sitten jotkut tosimiehet mua vässykkänä tai hyljeksivät naiset mua vaikka kuinka paljon. Mielummin olen oma itseni ja sinut itseni kanssa, kuin menen jonkun päättömään laumahenkeen mukaan.

Äänestä

Olenhan minäkin käynyt armeijan, mutta tuo "siellä pennuista tehdään miehiä" jaksaa aina naurattaa yhtä paljon. Toisaalta nauran varmaan syyttä, koska olen taas yliarvioinut ihmisen.

Äänestä

Siellä ei todellakaan tehty "pennuista miehiä" vaan päinvastoin. Missään en ole nähnyt niin lapsellisia/typeriä ihmisiä enkä niin lapsellista touhua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ylivääpeli kirjoitti:

Kuinkas moni palstan miehistä on käynyt armeijan? siellä, kun on tapana pennuista tehdä miehiä. Ei varmaan kovin moni täällä kirjoitteleva, oon täällä niin sairasta juttuu...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu