Kuuntelettko rap musiikin ystävät mitään latino artisteja?
Mielestäni latino räppääjät ovat jääneet vailla huomiota vaikka heitä on todella paljon, mm. Cypress Hill, Big Pun(rip), Fat Joe, Frost jne.
En tiedä mistä johtuu, mutta itse olen jostain syystä "hullaantunut" latino meinikiin. Ehkä on helpompi samaistua kun eivät ole niin tummia tai jotain... kuuntelen totta kai mitä tahansa musaa ihonväriin katsomatta. Olisi vain kiva kuulla muiden mielipiteiä asiasta kun asiasta ei ikinä puhuta.
Hip hop 4life!
Latin rap
12
731
Vastaukset
- Koo
Chino XL:ää ja 2mex:iä tulee kuunneltua paljon My Crew:n mainitsemien artistien lisäksi
- GDP
Kyllä kuuntelen latinoräppiä. Latinosoundi kolahtaa kyllä minuun. Oma suosikki on Orishas. Bändin pojat on suoraan hyvän musiikin kehdosta, Kuubasta. Tosin levyt on tehty Espanjassa. Pitääpä tutustua noihin sinun mainitsemiin artisteihin. Cypress kyllä on tuttu ja uusin levy on kerta kaikkisen mahtava!
- Kalle
yksi latino suosikeistani on ehdottomasti funkdoobiest ja dilated people. Hyvia latino DJ:ta on myos paljon esim. DJ Babu, Qbert, Mix Master Mike.
- icx
heh heh!
* Cypress Hill: "one white boy and two fuckin cubans" -ice cube
* Big Pun(rip), Fat Joe: puertoricans
no frost sentään on latino.
kato jos kategorisoidaan niin silloin ollaan tarkkana faktojen kanssa vaikka eihän tolla muuten ole mitään väliä mitä/mistä kukin on. huonoja noi artistit kuitenkin on.
joku "fiksu" tulee varmaan selventämään kuubalaisten ja puertoricolaisten tosiasiassa olevan myös latinoita joten vastaan jo valmiiksi etteivät todellakaan ole. tarkista vaikka!- Latino
Voit kyllä olla varma siitä, että kuubalaiset ja puert ricolaiset ovat latinoja!
Latino sana tietysti tulee sanasta latinalainen -amerikka. Nämä maat ovat karibian alueella, mutta sen kansalaiset ovat kyllä latinoja.
Espanjan kieli yhdistää heitä myös.
Ja en nyt ainakaan tuosta listasta Big Punia menisi haukkumaan, on kyllä miehellä taitoa.
Ja jos joku "latino" artisti viel pitää mainita niin sanotaan Chino XL, siinä on räppääjä vailla vertaa! Jopa Eminemin sanotaan kopioineen tyylinsä häneltä, mene ja tiedä... - ...
Latino kirjoitti:
Voit kyllä olla varma siitä, että kuubalaiset ja puert ricolaiset ovat latinoja!
Latino sana tietysti tulee sanasta latinalainen -amerikka. Nämä maat ovat karibian alueella, mutta sen kansalaiset ovat kyllä latinoja.
Espanjan kieli yhdistää heitä myös.
Ja en nyt ainakaan tuosta listasta Big Punia menisi haukkumaan, on kyllä miehellä taitoa.
Ja jos joku "latino" artisti viel pitää mainita niin sanotaan Chino XL, siinä on räppääjä vailla vertaa! Jopa Eminemin sanotaan kopioineen tyylinsä häneltä, mene ja tiedä..."Latino sana tietysti tulee sanasta latinalainen -amerikka. Nämä maat ovat karibian alueella, mutta sen kansalaiset ovat kyllä latinoja. Espanjan kieli yhdistää heitä myös."
tätä perustelua odotinkin joka on hyvin tyypillinen mutta silti väärin koska käsitys "latino" ei nimenomaan tule latinalaisesta amerikasta.
lisäksi brasilialaisethan ovat latinoita ja puhuvat portugalia joten ei toikaan perustelu oikein toiminut.
puhumattakaan vaikka siitä että esim. chile ei ole lähelläkään "karibian aluetta" ja siellähän ihmiset ovat myös latinoita.
no ei jaksa väitellä sen enempää. sovitaan ettei olla samaa mieltä kun tunnut tietävän noin faktana asian... - Latino
... kirjoitti:
"Latino sana tietysti tulee sanasta latinalainen -amerikka. Nämä maat ovat karibian alueella, mutta sen kansalaiset ovat kyllä latinoja. Espanjan kieli yhdistää heitä myös."
tätä perustelua odotinkin joka on hyvin tyypillinen mutta silti väärin koska käsitys "latino" ei nimenomaan tule latinalaisesta amerikasta.
lisäksi brasilialaisethan ovat latinoita ja puhuvat portugalia joten ei toikaan perustelu oikein toiminut.
puhumattakaan vaikka siitä että esim. chile ei ole lähelläkään "karibian aluetta" ja siellähän ihmiset ovat myös latinoita.
no ei jaksa väitellä sen enempää. sovitaan ettei olla samaa mieltä kun tunnut tietävän noin faktana asian...Olet aivan oikeassa, ymmärsit vain väärin.
Tai kirjoitin epäselvästi. En tarkoittanut että vain karibialaiset ovat latinoja, tietenkin brasiliailaiset ja chileläiset ovat latinoja. Enkä myöskään tarkoittanut että vain espanjaa puhuvat ovat latinoja.
Pointti oli se että kuubalaiset ja puerto ricolaiset ovat myöskin latinoja.
- delyr
sama homma. mullakin toi East-side puolen setti kolahtaa enemmän. Ei sillä ettenkö mä kuuntelis muuta. Oma suosikkini on Cypress hill. Peace!
- Sur 13
enpä juuri mitään muuta kuuntele kuin latino räppiä, siinä on sitä asiaa, ja ihastun todella siihen kuinka välissä heitetään espanjaksi jäätävää settiä
- Sur 133
niin ja lisäys, enimmäkseen West&South side iskee parhaiten, california-mexico rulz
- Anonyymi
🐷🐖💩
- Anonyymi
itäblokin maiden räp on kova juttu kuten esim latviassa on paljon hyviä räppäreitä ja hip hop-räppäreitä . Puolassa on myös hyviä.
Latvia
Puola
Serbia
Ukraina
Liettua
Valko-venäjä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1294650Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293387- 213380
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt493150Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512985Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92229
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135