Eli pääsi akku tyhjenemään ja nyt pitäisi auto saada taas käyntiin. Onnistuuko tämä pienitehoisella akkulaturilla, joka antaa 2A. Ostin tämän laturin aikoinaan biltemasta mopon akun lataukseen, mutta pitäisihän tuo ladata auton akunkin?
Akun lataaminen
lataaaja
5610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vaatii vaan hieman pidemmän latausajan ja tyhjään akkuun voisit kokeilla sitä politikkojenkin suosimaa "yön yli nukkumista" (latausta).
Hidas lataus (pienellä virralla) on juuri se ainut oikea tapa saada tyhjä mutalaatikko vireeseen.
Kiitoksia tuosta tiedosta! mutta mikä olisi ns. minimi aika latauksessa että auto lähtee käyntiin. Se on ollut nyt sellaset pari tuntia latauksessa tuolla 2A laturilla. Akku ei ollu aivan tyhjä, mm. sisävalot ja keskuslukitus toimivat ennen lataukseen laittamista. Akku latautuisi sitten ajossa täyteen auton omalla laturilla.
Riippuu siitä miten tyhjä akku on ja miksi se on tyhjentynyt. Jos ollaan lähellä käynnistymisrajaa, riittää lyhytkin lataus. Itse sain kerran auton käyntiin alle tunnissa 4 A laturilla. Tosin silloin oli kesä.
Mutta akun tyhjenemiseen on syy. Entäs jos lataus ei ole kunnossa ja auton oma laturi ei täytäkään akkua? Saatat jäädä seuraavan kerran jonnekin vähemmän suotuisaan paikkaan keskelle pakkasta. Siispä jos vain mahdollista, anna sen mopolaturin tehdä hommaansa vähintään vuorokausi, mieluummin kaksikin, niin saat akun täyteen. Sitten tutkimaan mikä sen oli tyhjentänyt.
on taas typerä jätkä asial kun vois käytännös testata miten käy,mut ei kun täyty tääl kysel typeriä
Itse latailin huoltovapaata akkua wanhalla 6A laturilla jossa ei älystä kai tietoakaan. Jälkeenpäin opin, että akku ei saisi porista (kiehua) koska silloin jännite on liian suuri (yli 15V) ja se tekee huonoa akulle. Eli tollasen laturin kanssa pitäis olla vahtimassa jännitemittarin kanssa.
Silloin luulin tietysti, että kun laturin viisari menee nolliin niin on akku täys. Jotain 1A näytti ja porinaa kuului kun otin irti akusta, kerkesi varmaan tunnin tai pari porista. Tekiköhän se nyt kovin paljon pahaa akulle?