kuin nakit ja perunasalaatti?
Onko muuta uudenvuodenyön ruokaa
23
237
Vastaukset
- monte34
ruoka keksitty, en ole ikinä moisesta kuullut
- rusalkaa
että joku on keksinyt jotain kivaa omatekoista naposteltavaa, kun valveilla yöllä ollaan. Jotain erityistä sen pitäsi olla kuitenkin.
- KoppavaHoro
lohi-cevicheä ja tortellinisalaattia... Immu saa nakin.
- rusalkaa
ja hienolta. Salaattia vissiin pitää olla.
- KoppavaHoro
rusalkaa kirjoitti:
ja hienolta. Salaattia vissiin pitää olla.
että voinko lykätä mukaan joululta jääneen graavilohen... Ceviche laitetaan salaattipetille ja rehuja tulee myös siihen tortellinisalaattiin, mä en osaa olla ilman vihreyksiä. Mennään me käymään myös alakerrassa, jossa on tex-mex -fiesta eli joku vegetäyte pitää myös väsätä niihin tortillalättyihin. Uudessa vuodessa on syöminen parasta, kun ei tarvitse olla niin kaavoihin kangistunutta kuin jouluna!
Piti oikein googlata, mistä oli kyse. (Taas on yleissivistys kasvanut, joten ei mennyt tämäkään päivä harakoille.) Tuosta tuli mieleen toinen hyvä kalaruoka, suursuosikkini lohimousse.
- KoppavaHoro
Ratikkakuski kirjoitti:
Piti oikein googlata, mistä oli kyse. (Taas on yleissivistys kasvanut, joten ei mennyt tämäkään päivä harakoille.) Tuosta tuli mieleen toinen hyvä kalaruoka, suursuosikkini lohimousse.
tehnyt lohimoussea, joten jos sulla on siihen hyvä ja liivatevapaa resepti niin olisin todella kiitollinen siitä! :)
KoppavaHoro kirjoitti:
tehnyt lohimoussea, joten jos sulla on siihen hyvä ja liivatevapaa resepti niin olisin todella kiitollinen siitä! :)
Minä sain mousse-kipinän Hesarin artikkelista. Linkissä on samainen resepti, eikä sisällä liivatetta.
http://www.hs.fi/ruoka/reseptit/artikkeli/Lohimousse/1135246472903- KoppavaHoro
Ratikkakuski kirjoitti:
Minä sain mousse-kipinän Hesarin artikkelista. Linkissä on samainen resepti, eikä sisällä liivatetta.
http://www.hs.fi/ruoka/reseptit/artikkeli/Lohimousse/1135246472903Iso KIITOS! Kuulostipa hyvältä! Ja tuohonhan mä saan ne joulun graavitkin lykättyä! Jee! :)))))
- kirpela
ja hedelmät. Salaattia.
- rusalkaa
toteuttaa ja iha hyvää varmaan.
- kirpela
rusalkaa kirjoitti:
toteuttaa ja iha hyvää varmaan.
maailman laiskin kotikokki...mielummi teen melki mitä vaan kun oon köökissä!
- rusalkaa
kirpela kirjoitti:
maailman laiskin kotikokki...mielummi teen melki mitä vaan kun oon köökissä!
Mä kyllä tykkäisin kokata, kunhan joku muu hoitaa tiskaamisen.
- sirpamaikkarilta
aamuyön kännin mäkkärikäynti uuden vuoden ruuaksi?
- rusalkaa
helpolla saa. Mä kuitenkin kannatan itetehtyä ruokaa. Voishan se maistuu tosi hyvältä, kun vääntää hampparit koton.
- vänksy
ihan mitä vaan, mitä ympäri vuoden muutenkin syödään. Kukaan kun ei tule ikkunan taa vahtimaan, eikä pitämään lukua kenenkään syömisistä. Tontutkin kun ovat taas toistaiseksi sanoneet itsensä irti siitä puuhasta.
- rusalkaa
jotain muuta pitää olla.
Nuo kai nyt ensimmäisenä kaikille tulee mieleen uudesta vuodesta. Vähän kuin kinkku ja laatikot joulusta, lammas ja mämmi pääsiäisestä, sillis vapusta ja grillimakkara juhannuksesta. Tuskin näitä kaikkia perinteitä kovinkaan moni noudattaa, mutta varmaan näillä kaikilla ruuilla on oma sesonkiaikansa kaupassa. Hesarissakin oli vasta juttu asiasta.
Että minä ainakin aion tehdä perunasalaattia faijan reseptin mukaan ja syödä sitä nakkien kyytipoikana pikkutunneilla kotiin palatessani.perunasalaatti uutena vuotena on? Täytyy sanoo etten oo ikinä missään nähnyt niitä uutena vuotena syötävän, jotta teen kyllä poikkeuksen kaavaan.
- P-N-G ... ei kirj.
Raclette -grillillä voi tehdä kanssa kaikkea pientä hyvää. Hmm ... sitten suolaiset naposteltavat tyyliin coctail-tikuissa on hyviä (hedelmää, juustoa esim.) ... juustotarjotin tuoreiden viikunoiden kera ja hyvää viiniä seuraksi. Paahdetut (uunissa suolapedillä) kastanjat on myös hyvää syötävää ... ja uunissa paistetut taateli, joiden ympärille kiedottu pekonia, nam :).
Edellä jotain vinkkejä, mitä tarjota ... Nii, mistä tuo nakit ja perunasalaattikin on lähtöisin? Ei oikein maistu varsinaisesti kumpikaan, niin en pelkän perinteen takia ala niitä syömään.
Ite syön ainakin ihan kunnollista liharuokaa yleensä enkä mitään nakkeja. Jotain salaattia sekaan ja kylmällä kuivalla golden gap omenasiiderillä alas.en söis nakkeja enkä perunasalaattia. Jälkimmäistä voisin syödä jos se olisi tosin itsetehtyä, mut sitä saarioisten etc. en ikinä.
- Oopust
on aivan ehdoton, jos halutaan viettää aikaa ruokapöydässä ja syöjiä on useampi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2684665Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343030Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232800Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 591400
- 951282
- 471169