Mihin majoitetaan vieraat?

Patjaostoksille

Meille tulee parin viikon päästä useammaksi yöksi vierailulle neljä sukulaista, ja tällä hetkellä vierasvuoteita on olemassa yhdelle ja puolelle (plus viihtyvyyden ja yksityisyyden kannalta hankalasti sijoiteltu sohva). Joten vaihtoehtoina on jonkinlaisten varavuoteiden ostaminen tai että roudataan jostain lainatulla peräkärryllä muutaman eri sukulaisen nurkista joutilaita vuoteita pariksi päiväksi meille. Kumpikaan ei kuulosta sataprosenttisen loistavalta ajatukselta.

Joten kysymykseni kuuluu: onko sellaiset puhallettavat vuoteet käyttökelpoisia? Vai onko paksu vaahtomuovipatja lattialla parempi? Sellainen kyllä vie kuitenkin pirusti tilaa tiukallakin rullalla. Vuodesohvakin on hankintalistalla, mutta ei taida tähän hätään ja budjettiin ehtiä...

10

1797

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KokemustaOn5

      Puhallettava ei hyvä, vaahtomuovipatja parempi.
      Jos ei tarvitse muuta "harrastaa" vierasvuoteessa kuin nukkumista, niin teltta(kenttä-)sänky.
      Teltta-/kenttäsängyt noin 50-80 eur kappale, riippuu kuinka tukeva rakenne.

      Varasänkyjä/vierasvuoteita (kalusteliikkeistä/tavarataloista) olen myös kokeillut.
      Selälle on parempi jos jotain kiinteää poikittaistukirakenteessa, ei pelkkiä jousia.
      Nämä taisivat olla samoissa hintaluokissa telttasänkyjen kanssa?

    • mk

      Hotellimajoitusta niin rauha ja yksityisyys säilyy niin ei tule pahempia riitoja sukulaisten kanssa.

      • so-puli tai sopu-li

        Säilyy sopu eikä tartte koko kämppää tukkia sängyillä.


    • sellainen meillä!

      Ja menevät pieneen tilaan varastoon. Suosittelen.

    • jootoimiipatjat

      Puhallettavat, kunhan on laittaa petauspatja päälle ja matto alle, ettei narsku. On se hyvä sitten.

      En ole tosin kokeillut tai ostanut mutta ajattelin hankkia ja keräsin kommentteja sieltä täältä ja noin nuo toimii, jos toimii ollenkaan. :D

    • oppeliini

      Hankin itsekin sellaisen kun oli vieraita tulossa eikä ollut tarpeeksi sänkyjä. Tuo puhallettava toimii loistavasti!
      Mikä parasta, se ei vie juuri lainkaan tilaa tyhjänä.

      • selkä karrella

        Et ole tainnut itse nukkua siinä..?


      • oppeliini
        selkä karrella kirjoitti:

        Et ole tainnut itse nukkua siinä..?

        Vieraillessani ystävien luona. Tuo peti on tarkoitettu vain lyhytaikaiseen käyttöön, siis vain yöksi, pariksi,


      • rivissa
        oppeliini kirjoitti:

        Vieraillessani ystävien luona. Tuo peti on tarkoitettu vain lyhytaikaiseen käyttöön, siis vain yöksi, pariksi,

        Kun kysymyksessa on vain muutama yo, eikohan kaikki siskonpetille sovi. Et maininnut paljon teilla on huoneita? Suomessahan on keskuslammitys, lattialle voisi levittaa pari leveaa muovipatjaa, jotka sitten kaaritaan kokoon paivan ajaksi. ja lakanat siihen vain ja peitot. Kylla vieraitten pitaa ymmartaa tallainen valiaikainen ratkaisu.


      • Näin meillä
        rivissa kirjoitti:

        Kun kysymyksessa on vain muutama yo, eikohan kaikki siskonpetille sovi. Et maininnut paljon teilla on huoneita? Suomessahan on keskuslammitys, lattialle voisi levittaa pari leveaa muovipatjaa, jotka sitten kaaritaan kokoon paivan ajaksi. ja lakanat siihen vain ja peitot. Kylla vieraitten pitaa ymmartaa tallainen valiaikainen ratkaisu.

        Meillä on pihalla asuntovaunu jossa satunnaiset vieraat voivat majoittua. Reissun päällä ollessa on tullut nukuttua pankin eteiskaapissa, makuupussi vaan matkaan ja reissuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      82
      3260
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2070
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      169
      1840
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      302
      1396
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      34
      1288
    6. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      112
      1229
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      93
      1219
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1110
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1094
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1071
    Aihe