Mihin majoitetaan vieraat?

Patjaostoksille

Meille tulee parin viikon päästä useammaksi yöksi vierailulle neljä sukulaista, ja tällä hetkellä vierasvuoteita on olemassa yhdelle ja puolelle (plus viihtyvyyden ja yksityisyyden kannalta hankalasti sijoiteltu sohva). Joten vaihtoehtoina on jonkinlaisten varavuoteiden ostaminen tai että roudataan jostain lainatulla peräkärryllä muutaman eri sukulaisen nurkista joutilaita vuoteita pariksi päiväksi meille. Kumpikaan ei kuulosta sataprosenttisen loistavalta ajatukselta.

Joten kysymykseni kuuluu: onko sellaiset puhallettavat vuoteet käyttökelpoisia? Vai onko paksu vaahtomuovipatja lattialla parempi? Sellainen kyllä vie kuitenkin pirusti tilaa tiukallakin rullalla. Vuodesohvakin on hankintalistalla, mutta ei taida tähän hätään ja budjettiin ehtiä...

10

1807

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KokemustaOn5

      Puhallettava ei hyvä, vaahtomuovipatja parempi.
      Jos ei tarvitse muuta "harrastaa" vierasvuoteessa kuin nukkumista, niin teltta(kenttä-)sänky.
      Teltta-/kenttäsängyt noin 50-80 eur kappale, riippuu kuinka tukeva rakenne.

      Varasänkyjä/vierasvuoteita (kalusteliikkeistä/tavarataloista) olen myös kokeillut.
      Selälle on parempi jos jotain kiinteää poikittaistukirakenteessa, ei pelkkiä jousia.
      Nämä taisivat olla samoissa hintaluokissa telttasänkyjen kanssa?

    • mk

      Hotellimajoitusta niin rauha ja yksityisyys säilyy niin ei tule pahempia riitoja sukulaisten kanssa.

      • so-puli tai sopu-li

        Säilyy sopu eikä tartte koko kämppää tukkia sängyillä.


    • sellainen meillä!

      Ja menevät pieneen tilaan varastoon. Suosittelen.

    • jootoimiipatjat

      Puhallettavat, kunhan on laittaa petauspatja päälle ja matto alle, ettei narsku. On se hyvä sitten.

      En ole tosin kokeillut tai ostanut mutta ajattelin hankkia ja keräsin kommentteja sieltä täältä ja noin nuo toimii, jos toimii ollenkaan. :D

    • oppeliini

      Hankin itsekin sellaisen kun oli vieraita tulossa eikä ollut tarpeeksi sänkyjä. Tuo puhallettava toimii loistavasti!
      Mikä parasta, se ei vie juuri lainkaan tilaa tyhjänä.

      • selkä karrella

        Et ole tainnut itse nukkua siinä..?


      • oppeliini
        selkä karrella kirjoitti:

        Et ole tainnut itse nukkua siinä..?

        Vieraillessani ystävien luona. Tuo peti on tarkoitettu vain lyhytaikaiseen käyttöön, siis vain yöksi, pariksi,


      • rivissa
        oppeliini kirjoitti:

        Vieraillessani ystävien luona. Tuo peti on tarkoitettu vain lyhytaikaiseen käyttöön, siis vain yöksi, pariksi,

        Kun kysymyksessa on vain muutama yo, eikohan kaikki siskonpetille sovi. Et maininnut paljon teilla on huoneita? Suomessahan on keskuslammitys, lattialle voisi levittaa pari leveaa muovipatjaa, jotka sitten kaaritaan kokoon paivan ajaksi. ja lakanat siihen vain ja peitot. Kylla vieraitten pitaa ymmartaa tallainen valiaikainen ratkaisu.


      • Näin meillä
        rivissa kirjoitti:

        Kun kysymyksessa on vain muutama yo, eikohan kaikki siskonpetille sovi. Et maininnut paljon teilla on huoneita? Suomessahan on keskuslammitys, lattialle voisi levittaa pari leveaa muovipatjaa, jotka sitten kaaritaan kokoon paivan ajaksi. ja lakanat siihen vain ja peitot. Kylla vieraitten pitaa ymmartaa tallainen valiaikainen ratkaisu.

        Meillä on pihalla asuntovaunu jossa satunnaiset vieraat voivat majoittua. Reissun päällä ollessa on tullut nukuttua pankin eteiskaapissa, makuupussi vaan matkaan ja reissuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      108
      1329
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      131
      982
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      864
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      672
    6. 32
      655
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      588
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      498
    Aihe