Avaamani ketju "Öljy vs ydinvoima" on näköjään poistettu. Syytä ei ole kerrottu, mutta arvioidaan sitä yhdessä. Voi olla, että se ei aiheena kuulu ydinvoimapalstalle, mutta miksi sitten ylläpito jatkuvasti sallii nimimerkkiini kohdistuvat perustelemattomat nimittelyt öljylobbariksi, kuten viestissä /1/ selviää.
Mielestäni öljy ei ole ydinvoiman vaihtoehto. Kyllähän öljyllä tuotetaan sähköäkin, mutta vain pieniä määriä. Varageneraattoreissa öljyä käytetään paljonkin tärkeissä paikoissa, kuten esimerkiksi sairaaloissa ja ydinvoimaloissa.
1. http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8668750/41771684
Mielestäni öljy ei ole ydinvoiman vaihtoehto. Kyllähän öljyllä tuotetaan sähköäkin, mutta vain pieniä määriä. Varageneraattoreissa öljyä käytetään paljonkin tärkeissä paikoissa, kuten esimerkiksi sairaaloissa ja ydinvoimaloissa.
1. http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8668750/41771684
Vastaukset 5
Vanhimmat
Öljyh loppuu pian. Ja kyllä sen osuus sähkön tuotannossa on monessa öljyvaltiossa ja kehitysmaassa vielä merkittävä. Pikemminkin asia on niin päin, että ydinvoimalla korvataan öljyä öljyvaltioissa. Onko se hyvä vai paha, se on eri asia.
Ja mitä sinun tarvitsee välittää asiattomista nimittelijöistä? Ne haluaa vain provosoida sinut hermostumaan. Rauhoitu, äläkä välitä niistä. Hyvää Uutta Vuotta sinulle ja kaikille muillekin.
Kirjoitin viestini liiaksi Suomen olojen mukaan. Suomessa öljyn osuus sähköntuotannossa on luokkaa 2% ja koko maailmassa 8-10% (pikagoogletus). On tuo osuus yllättävänkin suuri.
Öljyvaltiot tosiaan havittelevat ydinvoimaloita. Onhan niitä jo siellä harmiksi asti, vaikka osa on pommitettu hajalle.
otan neuvoistasi vaarin. Hyvää uutta vuotta minultakin, kaikille, siis sekä isoavaisille että siunatuille.
Ydinvoimaa tarvitaan , ei öljy sitä voi tietenkään korvata.
Suomeen pitäisi saada rutkasti lisää ydinenergiaa , muutama laitos jotka tuottaisvat yhtä paljon kun nykyiset yhteensä , siis tehokkaampia yksiköitä.
ja solvaamisista.Löytyiskö syyllinen jos katsoisit peiliin.
Suomessa ainakin on niin, että ydinvoimala käytännössä vaatii öljyä varageneraattoreissaan. Niin ei tietenkään tarvitse olla, mikäli sähkön saanti häiriötilanteessa on turvattu. Mutta mitkä ovat ydinvoimalalle vaihtoehdot öljyn tilalle sähkönsaannin takaamiseksi hätätilanteissa?