Miksi nainen ei voi sanoa itsestään että on kaunis? Täällä palstalla ainakin heti teilataan tuommoiset kommentit ja sanotaan että luulet vaan ja olet tosiasiassa ruma jne. Näyttäisi tulevan miesten puolelta tällaiset kommentit.
Mitä pahaa siinä on jos nainen tiedostaa olevansa kaunis ja vielä uskaltaa sanoa sen ääneen? Ja miksi pitää heti ruveta väittämään että se olisi joku harhaluulo? Tai miksi se koetaan suunnattomaksi ylimielisyydeksi? Jos on kaunis niin miksei voi sanoa että "olen kaunis".
Onko se jotenkin miellyttävämpää naiseutta että epätoivoisena läträtään kaiken maailman ryppyvoiteet naamaan, ja valitetaan että "olen läski" ja aloitetaan dieetti joka kolmas viikko ja sitten nyyhkitään kun revettiin siitä? Onko parempi että naiset nyhjäävät epävarmoina nurkissa eikä uskalla pyytää miehiä tanssimaan, kun miehet haluavat tanssia kauniiden naisten kanssa? Ja seksiä harrastetaan vain pimeässä ja jos joskus on vähän valoisampaa niin mietitään vain että "miltäköhän mä näytän"?
Mitä pahaa siinä on jos nainen tiedostaa olevansa kaunis ja vielä uskaltaa sanoa sen ääneen? Ja miksi pitää heti ruveta väittämään että se olisi joku harhaluulo? Tai miksi se koetaan suunnattomaksi ylimielisyydeksi? Jos on kaunis niin miksei voi sanoa että "olen kaunis".
Onko se jotenkin miellyttävämpää naiseutta että epätoivoisena läträtään kaiken maailman ryppyvoiteet naamaan, ja valitetaan että "olen läski" ja aloitetaan dieetti joka kolmas viikko ja sitten nyyhkitään kun revettiin siitä? Onko parempi että naiset nyhjäävät epävarmoina nurkissa eikä uskalla pyytää miehiä tanssimaan, kun miehet haluavat tanssia kauniiden naisten kanssa? Ja seksiä harrastetaan vain pimeässä ja jos joskus on vähän valoisampaa niin mietitään vain että "miltäköhän mä näytän"?
Vastaukset 38
Vanhimmat
voi helkatti.
Mie olen aikakin läski enkä kummone muutenkaa, vaa kun tietää ettei maalima kaaju ensimmäiseen, nii, eikä toiseenkaan McPerfectiin, joka luulee olevansa maailman napa, ja tietää minkä osaa, nii eipä sitä kumminkaa tarvihe yksin olla. Jossei suurimmalle osalle kelpaa nii eipä sitä tarvihekka kun yhen äijän kerrallansa. Loppuelämäks ois tiätty helpompaa kun naamakin valuu samaa tahtia tissien ja läskien kans.
Simmosta se elämä vaa on. Ja onneks nuo miähekki kummiski vanhenee :) Ja kuka sitä pimiäs vehtaa, mittää näekkä sit.
mä kun ihan luulin jo olevani ml-narkkis, niin tämä oli kyllä helpotus. En nimittäin olekaan viettänyt liikaa aikaani palstaviserryksiä lukien, koskapa en vielä koskaan ole törmännyt noihin aloittajan mainitsemiin juttuihin.
Ihanko tosissasi väität, että jos nainen ei (ilman kuvaa) kehu netissä olevansa kaunis, hän on sitten estoinen ja itsetunnoton?
en minä niin väitä. Kysyin vain että onko se hyväksyttävämpää ja miellyttävämpää että nainen valittaa ja kuvittelee olevansa ruma ja läski, kuin että sanoo ja tietää olevansa kaunis?
täällä pitäisi keskustella siitä minkä näköinen on?
tavis ja läski ei saa sanoa siten mitä peili kertoo?
näkisittepä mutsin juuri nyt.
*liskon yökkäys*
aina.
*juu, käskin jo mennä optikolle*
Kuten Runontaja tuossa osuvasti totesikin; on miehen tehtävä kehua naista kauniiksi, ei naisen itsensä. Sillä antaa itsestään leuhkan ja ulkokultaisen mielikuvan. Vai antaisinko minä itsestäni älykkään kuvan, jos kehuskelisin täällä anonyymisti paksulla parrulla ja lompakolla?
vain, jos sen olemassaolo voidaan todistaa ja joku todistaa samalla että se istuu kuin nyrkki silmään. Kyllä mutsista saa ihan salonkikelpoisen näköisen. Tiedätkö miltä näyttää lisko kauniissa sulkapääkoristeessa?
Mutta tämänkään tilanteen oikein arvioimiseen ei optikkoa tarvita. Hänessä on eräs optinen vamma joka korjaantuisi kylpyhuoneessa, jos hän saisi luisevan, anteeksi, hoikan ruhonsa liikkeelle. Vaan ei. Olemme tekemässä adressia että poistuisi kylpyhuoneeseen.
Mitä me kirjotetaan tähän kun ei osata kirjoittaa? Tai tiedetään kyllä kirjaimet mutta ei tiedetä miten niitä pannaan järjestykseen. Meillä on muovinen kirjainsetti.
ja Ratikkakuskin lompakko
*hehheh, astetta parempi kehu*
RAKAS ÄITI, RUOKA AMMEESSA.
Minä olenkin jo ihmetellyt, mihin hävitin lompakkoni eilen.
seisottiin jonossa sinun takana ja kun olit maksanut, yksi meistä ojensi tahmean, vihreä nelisormisen kätensä ja asetit lompakkosi siihen refleksimäisesti. Työnsimme perstaskuusi pinkan jehovantodistajien mainoksia, jotta refleksintarpeesi tyydyttyisivät.
Kerrotaanko mitä ostettiin? Sait muuten bonus-pisteitä, kun käytettiin S-etukorttia.
pannaan ään pilkut herneistä
Löysin lukemiset ja kävin pudottamassa ne naapurin postilaatikkoon. Kiitos niistä bonus-pisteistä.
nyt ole puhunut mistään leuhkimisesta. Usein näissä keskusteluissa vaan on aiheena naisen kauneus tai ulkonäkö muuten. Sitten jos joku ilmoittaa olevansa kaunis nainen ja antaa oman näkökulmansa asiaan (jolloin siis kauneutensa mainitseminen liittyy aiheeseen) ollaan heti haukkumassa ylimieliseksi ja harhaluuloiseksi.
Jos aiheena olisi paksut parrut tai lompakot ja niihin liittyvät kokemukset, voisit mielestäni vallan hyvin mainita että sulta löytyy ja kertoa sanottavasi asiasta.
tämä palsta on mikä on. Yhtä hyvin voit aloittaa keskustelun ydinfysiikasta ja ihmetellä, eikö porukka tajua.
miehen tehtävä sanoa naista kauniiksi.
kykene juuri nyt.
se on miehen tehtävä?
Joka ikinen naistenlehti ynnä muu hömppä keskittyy naisten ulkonäköön: On kauneusvinkkejä, meikkiohjeita, muotikuvia, kauniita julkkiksia jne. Naisen melkeimpä "kuuluu" olla kaunis ollakseen todellinen nainen. Kauneus on tässä yhteiskunnassa vähän kuin naisen harrastus, niin säälittävältä kuin se kuulostaakin. Miksi sitten jos tuntee olevansa kaunis, sitä ei saa sanoa? Miksi pitää olla niin vaatimaton ja vähättelevä ettei asiaa saa ääneen sanoa? Miksi saa sanoa että "pidän tisseistäni ja käsivarsistani" tai "olen tyytyväinen ulkonäkööni" mutta ei saa sanoa "olen kaunis". Miten ihmeessä sen sanominen kuuluu miehelle??
Ja vielä semmoinen asia, että jos minä näin naishenkilönä sanon jotain naista kauniiksi, en todellakaan koe tekeväni mitään miehen rooliin kuuluvaa.
Kauneus ei ole mikään absoluuttinen totuus vaan katsojan henkilökohtainen kokemus. Koska vaatimattomuus on kulttuurissamme hyve, ei itsensä kehumista pidetä positiivisena asiana. Niinpä täytyy osata ilmaista asia kiertoteitse.
Lisäksi nämä usein kirjoituksessaan itsensä kauniiksi mainitsevat syyttävät sitä kauneuttaan jostain epäonnestaan. Vaikkapa väittämällä, että miehet eivät uskalla lähestyä, koska nainen on niin kaunis. Sellainen herättää epäilyn, ettei vika ole kauneudessa vaan sen puutteessa tai jossain muussa syyssä kuin siinä kauneudessa. Niinpä kirjoittaja antaa itsestään typerän kuvan.
on hyve, mutta ei sekään ole ihan noin yksinkertaista. Nykyään pitää olla melkoisen itsevarma ja osata markkinoida itseään. Esimerkiksi työnhaun suhteen on ihan erilaiset vaatimukset kuin vaikka 50 vuotta sitten. Ei työhaastatteluun voi kovin vaatimattomasti tepastella.
"Lisäksi nämä usein kirjoituksessaan itsensä kauniiksi mainitsevat syyttävät sitä kauneuttaan jostain epäonnestaan. Vaikkapa väittämällä, että miehet eivät uskalla lähestyä, koska nainen on niin kaunis."
Kyllä olen miesten suusta kuullut pariinkin kertaan että ei kaunista naista aina uskalla lähestyä. Eikä syy aina ole se että ajattelisi tämän naisen olevan ylimielinen, vaan epävarmuus omasta olemuksestaan suhteessa tämän naisen olemukseen.
Myöskin. Monien miesten itse kertoma fakta on, että jos meinaa baarista iskeä sänkyseuraa, on kannattavampaa yrittää keskinkertaisen näköistä naista. Tämä ei johdu siitä, että nämä miehet varsinaisesti kavahtaisivat naisen kauneutta, vaan he olettavat että kauneimpia naisia on jo niin moni muu piirittämässä, että mahdollisuudet on aika huonot. Lisäksi se kun kertoo keskinkertaisen näköiselle naiselle hänen olevan kaunis, tehoaa paljon paremmin koska nainen ei ole tottunut tällaisiin kehuihin, ja ovi sänkykamariin aukeaa helpommin. Joskus tässä sitten käykin niin että loppujen lopuksi nämä kauneimmat naiset jäävät ilman huomiota kokonaan, ja keskinkertaisilla käy flaksi.
Kauneus, samoin kuin rumuus, aiheuttaa kantajalleen kokemuksia. Eikä se niin ole että kauneudesta aiheutuisi vain positiivisia kokemuksia.
Kauneus voi esim aiheuttaa sen ettei katsota pinnan alle. Huomio kiinnittyy vain ulkoiseen olemukseen ja naisen pitää ikäänkuin korostaa niitä sisäisiä puolia. Myöskin voi joutua todistelemaan, että päässä liikkuu jotain, ja saavutukset on oikeasti työllä ja aivoilla hankittuja. Myös toisten naisten kateus voi aiheuttaa ongelmia. Nämä ovat ihan todellisia kokemuksia, miksi niitä pitää vähätellä? Tietty jotkut valittavat turhasta ja ylimielisesti, mutta niinhän on joka asian suhteen.
Mutta ei se, että sanoo olevansa kaunis ole aina leuhkimista. Minusta ainakin on ihanaa jos tässä ulkonäkökeskeisessä yhteiskunnassa nainen voi sanoa olevansa kaunis. Ei se sitä tarkoita että luulisi olevansa taydellinen tai muiden yläpuolella. Se tarkoittaa vain juuri sitä, että on kaunis. Ja tottakai kauneus on katsojan henkilökohtainen kokemus, kaikilla on oma makunsa. Mutta kauneudesta voi silti puhua näin yleisesti. Eihän sitä muuten voisi ikinä kutsua ketään naista kauniiksi. Eikä myöskään maisemaa tai mekkoa tai taideteosta.
laskee kenellä vaan, kun aina mollataan naiset rumiksi ym. vaikka iho olisi posliinista, hiukset kullasta ja vartalo kuin veistos, niin aina vaan keskustellaan että naiset ovat rumia, ei heissä mitään katseltavaa olekaan.
Onko katoavainen kauneus hyvä itsetunnon lähde?
pysy kauniina hautaansa saakka(oletetaan että elää 70-80v), vaikka millaisia oikomisia, silikoneja ja kauneusleikkauksia tekisi. Eikä kaikkia ole Luojakaan nukkemaisiksi luonut, mutta jokaisella on varmasti oikeus elää sellaisenaan kuin on. Toki itseään voi ehostaa, pitää vartalonsa normaalipainoisena ja pukeutua sopiviin vaatteisiin. Miehille on vain pornokuvista tullut tietty vartalo-/pukeutumismalli, jota pitäisi kait kaikkien naisten harrastaa että heideän silmäänsä miellyttäisi.
Pysyneeköhän miehet itsekään Michael Jacsonin näköisinä vanhetessaan?
"Pysyneeköhän miehet itsekään Michael Jacsonin näköisinä vanhetessaan?"
Kuka mies haluaisi olla Michael Jacksonin näköinen? ;-)
Michael itekkään.
naisen vastakohtana.
Oikeastaan vertasin että kyllä miehetkin kauneuttaan vaalivat. Ainakin jotkut.
(Anteeksi se kirjoitusvirhe Jacksonissa)
"Mitä pahaa siinä on jos nainen tiedostaa olevansa kaunis ja vielä uskaltaa sanoa sen ääneen? Ja miksi pitää heti ruveta väittämään että se olisi joku harhaluulo?"
Harvemmin ihminen pitää itseään erityisen kauniina. Normaalia on, että joko ei pidä ulkonäöstään, tai lähinnä hyväksyy sen. Jos todella pitää itseään ylettömän kauniina, saatetaan olla jo hyvää matkaa hulluuden puolella.
"Ja seksiä harrastetaan vain pimeässä ja jos joskus on vähän valoisampaa niin mietitään vain että "miltäköhän mä näytän"?"
Väittäisin, että itseään kauniina pitävät ovat halukkaampia pimeään, kuin ne, jotka eivät välitä ulkonäöstään.
Otsikon tekstini on virheellinen oletus.
"Harvemmin ihminen pitää itseään erityisen kauniina. Normaalia on, että joko ei pidä ulkonäöstään, tai lähinnä hyväksyy sen."
Tarkoitatko normaalilla yleistä, vai normaalia vastakohtana epänormaalille?
Naiset (ja miehet) osaavat sanoa toisistaan että tuo ja tuo henkilö on kaunis. Miksi sitä kauneutta ei osaisi nähdä omasta peilikuvastaan?
et kuka ittesä ylentää sen toiset alentaa..=o)
toho vaan virkkosin jotta..."Onko se jotenkin miellyttävämpää naiseutta että epätoivoisena läträtään kaiken maailman ryppyvoiteet naamaan, ja valitetaan että "olen läski" ja aloitetaan dieetti joka kolmas viikko ja sitten nyyhkitään kun revettiin siitä? Onko parempi että naiset nyhjäävät epävarmoina nurkissa eikä uskalla pyytää miehiä tanssimaan, kun miehet haluavat tanssia kauniiden naisten kanssa? Ja seksiä harrastetaan vain pimeässä ja jos joskus on vähän valoisampaa niin mietitään vain että "miltäköhän mä näytän"? "
..niih..tuskin se parempi nii on..mutta elämän realittetti on vanheneminen..ja harvapa tahtoo vanhettua saatika rupsahtaa..siinä se salasuus..ryppyrasvaa naamaa et ees vähän iho säilys rypyttä ja kimmoisanan..helakkana..=o)
dietit taas on muustaki syystä iha jees kun vaan laihutuksen vuoks..hmm ei läski valittamalla lähe..=o)..perin turhaahan se on..joko sitä kehtaa olla ja tyytyy oleen läski taikka tekee jotaki jos ei tyydytä..ite itelleen..
mutta emmä usko et pimeessä tarttee seksiä harrastaa rumempienkaan..ellei taho..
Kyllä mun puolesta voi sanoa ääneen, jos on omasta mielestään kaunis... mutta miksipä siitä pitäisi tiedottaa? Kauneushan on katsojan silmissä, joten kaikki eivät välttämättä ole asiasta siltikään samaa mieltä. :)
Kyllä mie täräytän lärviini niitä ryppyvoiteita tai jotaki semmosia, talvella ku tuo pärstä kuivuu muuten.. Läskiäki varmasti löytyy.. Dieetit ei kyllä kiinnosta... ettei tarvii sen suhteen nyyhkiä. Tanssiminen ei kuulu mun suursuosikkeihini.. on parempiakin tapoja viettää aikaansa ja saavathan miehetkin mahdollisuuden tanssia niiden kauniiden naisten kanssa.. ;) Seksiä voin kyllä harrastaa pimeässä ja vähä valoisammassakin paikassa, eikä ensimmäisenä kyllä tuu mieleen se miltä näyttää siinä tilanteessa.. :P
Tosin kauniin ei pitäisi ottaa itseensä sen takia mitä tuntematon kirjoittaja sanoo. Mitä väliä muiden mielipiteellä?
jos näin kokee ja haluaa sanoa sen ääneen. Mutta syy, miksi sitä ei varmaan moni sano, on se, että harvoinpa kukaan on kaikkien mielestä kaunis. Makuja on niin monenlaisia. Ja harva varmaan kokee olevansa kaunis, ainakaan aina.
Ryppyvoiteista ja dieeteistä ei ole itsellä oikeastaan kokemusta, vaikka pitäis kai olla.
Kyllä ihan taviksen näköinen voi pyytää tanssimaan miehiä. Mitäs ulkonäkö tanssimiseen liittyy?
Onko täällä joku kauneusteema tänään?
Synonyymi sanojen "kaunis" ja "ylivalottunut kuva" välillä.
Etevä rajaus on myös suotavaa.
Musta naiseus on jotain aivan muuta kuin todistelua torilla siitä mikä peili on paras kuvastin.
- aivan skeidaa -
Joka akalla on naama, ja sillä nämä vartalot kuljetaan