Miksi jotkut miehet pitävät jatkuvasti sellaista juhamietomaista muhkeaa partaa? Onko tarkoitus peittää parralla jotain kasvojen virheitä? Tuntuuko kivalta kun partakarvoja menee syödessä suuhun? Kuvitteleeko mies olevansa aivan vastustamattoman hyvännäköinen naisten silmissä tällaisessa parrassa? Käyttääkö joku partaa tietoisesti naisten karkottamiseen? Jos ajatellaan, että naiset huijaavat meikkaamalla niin eikö muhkeaan partaan piiloutuminen ole vielä enemmän huijaamista? Onhan täysin mahdotonta kuvitella millaiset miehen kasvonpiirteet siellä parran alla on.
Parrakkaana pysytteleminen - miksi?
questionnaire
551240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Minulla oli joskus työkaveri, joka oli naisiin niin katkeroitunut, että piiloutui risupartansa taakse. Joku varmaan haluaa peittää naamansa, toinen näyttää itseään vanhemmalta, joku vakaumuksellisista syistä ja joku vain on erikoisuudentavoittelija. Humoristi väittää sen kutittavan naisen reisiä.
Kun musliminaiset koettavat hillitä miesten himoja pukeutumalla niihin kaapuihin, niin onko muslimimiesten parroilla sama tarkoitus eli ettei vain kukaan nainen sattuisi ihastumaan heihin?
?
mull ei iho kestä jokapäiväistä höyläämistä
paikkansa... onneksi pysyn ihan tunnistettavan näköisenä, parilla ajokerralla viikossa.
juhamieto-parrasta, eli pitkästä tuuheasta pusikosta. Sulle ei sellaista varmaankaan päivittäin kasva :D
PARTA KASVAA, KÄSITTÄÄKSENI SULLA EI OLE KOKEMUSTA URUGUALAISISTA MIEHISTÄ.
Höhlä; parta on kasvonpiirre. Mua ainakin nolottaa niiden miesten puolesta joilla on parta vaikka ne ajelis sen, mikseivät pidä suosilla sitä minkä luonto on antanut toimivaksi?
Ja siis jos se kelpaa Chuck Norrisille se kelpaa myös minulle.
kuvia kehiin :)
http://images.mirror.co.uk/upl/m4/mar2009/3/1/brad-pitt-822890865.jpg
Sama parta.
jees! :)
Mä olen hiljalleen kehittelemässä fantasiaa johon kuuluu nainen, kylpyamme, vaahtoa ja parrantrimmaus :D
tuo on.
mä oon kylpymies ja mä kylvetän naiset
Eihän tuo ole mikään juha-mieto-parta. Kyllähän tuollainen parta onkin ihan kiva, mutta kysyjä pohti sellaisen pusikon merkitystä. Eihän tuo parta naisia karkota, mutta juha-mieto-parta kyllä karkottaa.
sopiikin parta. Parta voi olla kivakin, kun se on hoidettu. Ite oon kyllä enempi sängenperään katsoja, siinä on jotain...tiedostamatonta. Maskuliinisuutta. Vähän sama kun niissä karuissa piirteissä...
inhottavaa kun sänki pistelee. Ei kiva.
just in ja pop ;) mut ei sellane just ajettu, vaan päivänen...tai riippuu tietty kasvutahdista, mut yleensä aamulla ajettu on illalla ollu sänki.
eli en höylää tänään kun lähden baariin
kerranki joku uskoo muaki :)
*ja joku onnellinen voittaa illalla* Perhana :)
mut näempä ihmisiä sehän se tärkeintä on
no en miekä oo kai koskaan ketään iskeny. Tietääkseni. Paitti sen yhen jonka nostin naulakkoon niskasta, se pokas mut :D
sellane lutunen et saa jonkun naisen äidinvaistot heräämään
kiinaan :) Toi muru sais suksia korpeen :D Otte ärsyttäviä :DD
Sitäpaitti ei kerjäävä näytä uroolta. Sellanen vintiöilme...tummalla sängellä...
*menee ettiin puhelinta*
naiset pelkää sitä virnettä joskus jopa miehetkin
Kun halipula iskee niin sä meet ja rutistat karkeuden 100 hiekkapaperirullaa tyynyn sijasta... ;-D
tossa oli ideaa, Pitää käydä rautakaupassa huomenna, tiän nyt millä päällystän mun jättityynyn. Kiitti, oot ihana :D
psykoottisesta tuijotuksesta, vaan sellasesta tuikkeesta. Kato sitä d:n kuvaa :) Paitti et siun taitaa olla tullu eri kuva :D
et oon aika hyvä haaliin hätäapulapsenvahdin (kun oon niin ihkun veemäinen akka) ja viä nopeempi pomppaan autoon :)
http://www.aijaa.com/v.php?i=5486372.jpg
onko tuossa tarpeeksi tuiketta:)
alhan tulla baariin,,banaanitkin ostin
näin olen kuullut
sääli sääli siis meillä banaanisexiä taas kerran,,
samoin mustikkapirtelö
oikeaan naiseen upotettuna purree oikein hyvin :)
Tosin se tieto ei sua tänään enää lohduttane. Tuli eilen vähän hoppulähtö yhen hullun takia.
hullun takia, mikäs semmoinen?
vastahan sinä olit ihan paljaaksi ajeltu. O_o
olin kaljuna
exä tuli sillee että luulin karmienkin irtoavan.
etkö joskus loppuvuodesta laittanu tänne sen jossa sulla oli nassuki ihan silonen?
toivottavasti pääset hänestä eroon,ikäviä tuollaiset.
ootan päivää, jolloin kerrankin pitäis lupauksensa, eli jojottas viimein ittensä...
märehtivät vain menneisyydessä
kuunnellu tota viimeiset 8 vuotta. Tekis sit sen. Kaveri ehdotti et ostasin köyttä joululahjaks.
tyytyväinen, kun miehet useimmiten treffeille tullessaan ovat ajaneet partansa. Silloin nimittäin on paljon helpompaa pitää näpit erossa miehen karvaisista ihonosista. Jos olisikin sellainen viikon parransänki ja hiukset sekaisin, flanellipaidasta muutama ylänappi auki, rintakarvoja... Mutta onneksi, ONNEKSI ne miehet on yleensä niin sileiksi ajeltuja (eli sellainen todella raapiva sänki, ei mikän höylä aja todella sileäksi tai ainakin muutamassa tunnissa sänki on esillä) ja vielä partavedellä ruiskittuja (saan hengenahdistusta), että voin säilyttää siveellisen naisen imagoni ainakin ensimmäisillä treffeillä.
No en minä ainakaan sellaista ns. mietomaista partatyyliä kovin hirveästi ole katukuvassa nähnyt... Kokoparta tms. melkein rintaan ulottuva parta ei taida olla ainakaan kovin suuri trendi nykyisin, vai mitä? Pakko sanoa, että varmaan Juha Mietokin luultavasti nuorenisi sen noin kymmenisen vuotta silmissä, jos hän saksisi partakasvustonsa, mutta sallittakoon hänelle partansa kuitenkin. Eiköhän kokoparta ainakin Miedon kohdalla ole jo melkein osa hänen 'brändiaan' tms. ns. eräänlainen 'trademark' hänelle. Muistelisin, että Miedolla oli se sama parta jo nuorenakin miehenä, kun vielä hiihti kilpaakin. Voisi sekin kansanedustaja tietysti olla hieman erinäköinen ilman partavärkkiään.
Kokoparta yleensä vanhentaa miestä kuin miestä ja sopii vain todella harvoille, mutta arvaas mikä oikeasti on hirveän näköistä... Jos miehellä on pieni leuka, ei monasti suurin piirtein monikaan asia ole kamalamman näköistä, kuin joku pikkiriikkinen pukinnysä killumassa siinä muka ikäänkuin 'leuan peittona'... Silloin nimittäin pienileukaisesta miehestä ei tosiaankaan huomaa mitään muuta, kuin sen leuan ( tai siis leuan puutteen). Samaten teennäisesti värjätyt parrat ovat usein oksettavan näköisiä, musta. Melko karikatyyrista touhua, jos väritykseltään skandinaavisen vaalea pamauttaa jonkun Pablo Epsanjasta -parran...'Kiva' partakasvuston värikirjo sitten, kun se parta noin niinkuin kuitenkin koko ajan kasvaa ja jos vielä välillä on vähän siistimätön.
Ei pelkkä parran pitäminen fuulia sinänsä ole, mutta parrankin - mikäli mies sellaista käyttää, pitää sopia parrankäyttäjän yleistyyliin. Kokoparran pitämisen vois nykyoloissa katsoa joskus melkein protestiksikin *vitsi*.:D Se usein edustanee varmaan vähän sellaista ei misseille- stylea...*reps*
:DD
Esim. tuo kukkomiehen Brad Pitt-malli.
Olen huomannut että nykyään 20-30-vuotiaille miehillä on todella monenlaisia partamalleja. Jotkut ihan hienoja, toiset ehkä vähemmän:P
Mistä on peräisin posliinin ihailu?
Parta näyttää ulos miehen kyvykkyyden. Oikeasti kyvykkäillä miehillä parta on oikea misumagneetti. Sitä sitten poikaset kadehtii ja vaatii höyläämään pois.
Hoitamattoman näköinen risuparta taas toimii karkottimena. Naisten olen kuullut sanovan kapeita viiksiä homoviiksiksi.
Parrattomana en ollut naisten mieleen. nyt parrakkaana olen sitten saanut hätistellä liikoja neitoja poies.
Parta voi lisätä charmia
Syitä on esitetty. Haluan kumota pari esitettyä:
1. Kyse on laiskuudesta. Ei ole. Hyölääminen tai trimmaaminen ovat huomattavasti helpompia ja nopeampia Mieto-malli. Tai Mieto-malli saksimisineen ja sukimisineen ainakin vie enemmän aikaa, jos sen haluaa pitää siistinä. Luonnontilassa rehottava parta tietysti on aivan eri asia.
2. Kyse on herkästä ihosta. Ei ole. Käytännöllisesti ajatteleva mies trimmaisi, koska se on vaivattomin keino sileän jälkeen. Kyse on siis ulkonäöllisestä syystä, mikäli valitsee vaikeamman tien.
Partaa ei voi käyttää naisten karkottamiseen, koska kuka tahansa mies saa mietomaisella parralla enemmän naista kuin paljailla poskilla. Karvaisuus kielii korkeista testosteronitasoista. Mies ilman partaa on kuin leijonauros ilman harjaa.
Vaikka flaksi parran myötä paraneekin, miehet tuskin kuvittelevat näyttävänsä naisten silmissä vastustattomalta. Se johtunee siitä, että miehet tuskin koskaan miettivät, miltä näyttävät naisten silmissä. Ne miehet, jotka miettivät, yleensä runkkaavat. Paradoksaalisesti parta voi viestiä myös seuraavaa: naista riittää parrasta huolimatta. Naisethan näet eivät kiinnostu parrakkaasta miehestä itse parran takia, vaan sen takia, että mies uskaltaa erottua joukosta.
Useimmat parrakkaat persoonat ovat omalaatuisia persoonia. Parta on heille ikään kuin osa identiteettiä. Parrakas henkilö myös jää mieleen paremmin. Tietyissä ammateissa (esim. poliitikko, taiteilija) siitä on selvää hyötyä. Kyse voi siis olla yhtä harkitusta yksityiskohdasta kuin Hitlerin viikset.
Jos siis kyse ei ole käytännöllisistä asioista, eikä oikeastaan flaksistakaan (hyvä flaksi ja partahan itse asiassa ovat seurauksia samasta asiasta, eli miehen omalaatuisuudesta ja hyvästä itsetunnosta), eivätkä kaikki parrakkaat ovat taiteilijoita tai kansankiihottajia, mikä voisi olla syy? Suurin syy lienee se, että mietomainen parta näyttää parrakkaan miehen mielestä hyvältä.
Olisin toki voinut vastata lyhyemminkin: mies antaa parras kasvaa, koska hän voi.
edelläolevaan ei ole lisättävää
.
Minulle naisena tulee mietomaisesta parrasta mieleen joku ukki ja sellainen mielikuva kyllä lamaannuttaa kaikki aistilliset pyrkimykset miehen suuntaan. Ja toinen asia mikä parrassa ellottaa on ajatus, että kenties tuo mies kuvittelee voivan minun suostua pussattavaksi tuon inhan karvaulokkeen keralla. Sehän on melkein sama kuin työntäisi naamansa kieli edellä 70-lukulaiseen, brezhneviläiseen karvalakkiin. Ehkä sillä erotuksella, että karvalakista ei todennäköisesti löydy ruuanjäänteitä karvoihin takertuneena.