Rakennekynnet, tekokynnet

Supa97

Siis mitä eroa oikeen niillä on? Ihmettelen sitä, kun välillä puhutaan tekokynsistä ja rakennekynsistä... Ei ne sama asia ainakaan ole, vai? Itse en niin rakenne enkä tekokynsistäkään ole kiinnostunut VIELÄ, koska olen aika nuori vielä käyttämään. Mutta olisi mielenkiintoista tietää, mitä eroja niissä on?

Tämä ei ole välttämätöntä vastata, mutta voitte, jos jaksatte/haluatte. Minkälaiset ne rakennekynnet ja tekokynnet ovat? Ne siis liimataan kynsiin kiinni vaan? Pysyykö ne kauan kiinni ja annetaanko ne vaan olla kiinni yötkin? Onko niillä vaikea tehdä mitään? Minkä ikäisenä teidän mielestä suunnilleen vois alkaa käyttämään jompiakumpia? Annetaanko ne olla ilman kynsilakkaa, vai voiko niihin laittaa? Mitä mieltä itse olette molemmista, eli tekokynsistä ja rakennekynsistä? Voitte muutakin kertoa niistä. Haluan mielenkiinnolla kuulla. Että tiedän jo etukäteen, jos haluaisin vaikka joskus alkaa käyttämään. :D

9

3245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Supa97

      Voiko ne laittaa itse? Tiedän, että tekokynnet voi, mutta entäs rakennekynnet? Paljonko maksaa (tarkoitan molempia) jos itse laittaa ja paljon, jos joku ammattilainen laittaa? Mitä ja - on ammattilaisen laitosta ja siitä, kun itse laittaa? :D

    • Supa97

      Olisiko ihan tyhmä ajatus, jos vaikka kävis ostamassa itse jommatkummat ja laittaisi itse ne, että kokeilisin vaan? Rahan tuhlaukseksi voisi sanoa, mutta muuten. :)

      • tsirppaa

        Tekokynnet siis ovat niitä, oman kynnen päälle liimattavia muovikynsiä joita saa mm. Anttilasta jne 5-20e hintaan. Ne pysyvät kynsissä 1-7pva. Harvemmin kai edes kahta päivää.:D Näitä ei liiman takia suositella käytettävän jatkuvasti, vaan juuri esim juhlissa jne.

        Rakennekynnet akryyli/geelikynnet (eivät ole sama asia tiedän, kynnet rakennetaan eri tekniikalla, mutta noin periatteessa) ovat kynnen päälle rakennettavat kynnet. Niiden laitto alan hoitolassa kestää n. 2h ja ne ovat pysyvät. Kynsiä käydään ns. huoltamassa 3-5 viikon välein. Laittaminen maksaa n. 40-100e ja huolto 20-60e. Nämäkin voi toki tehdä itse, mutta tarvikkeet maksavat ja oppiminen voi kestää. :)

        Itselläni on rakennekynnet ja ne laitetaan suunnilleen seuraavasti:
        1. Kynsi lyhennetään ja pintaa hieman karhennetaan.
        2. Kynnen kärkeen lisätään liimalla muovinen lisäke, tippi ja kynsiä karhennetaan ja viilaillaan lisää
        3. Kynnen päälle levitetään kiinnitysainetta ja sen päälle muotoilla akryylimassalla ns. uusi pinta jota lopuksi viilataan sileäksi
        4. Lopuksi kynnen päälle levitetään kiille ja kädet laitetaan pieneen uv-valo masiinaan, missä kiille kovettuu.


      • tsirppaa

        Ja sekä tekokynsiä, että rakennekynsiä voi lakata.
        Rakennekynsissä toki kannattaa käyttää Asetonitonta lakanpoistoainetta. :)


    • Supa97

      *Otsikko kertoo kaiken!*

      • Supa97

        Niin, onko? :o


    • AnimeGirl

      En tiedä kuinka nuori sinä olet mutta ainakin kaksi meidän luokkalaista jotka on 12 vuotiaita käyttää jo tekokynsijä ja itsekkin ole miettinyt että vois olla aika kokeilla. En kuitenkaan suosittele jos olet vielä nuorempi käyttämää niitä jos taas olet vanhempi niin anna mennä vaan.

    • Enatsu12

      Itse olen 12 ja käytän teko kynsiä en liimaa niitä vaan ostan sellaiset jotka ovat tarra liimauksella kiinni omissa kynsissä...

    • Anonyymi

      Rakennekynsien vaarallisuudesta:
      Hommassa hiekkapaperoidaan kynnen oma suojaava pintakerros pois. Se paljastaa kynnen huokoisuuden johon rakennemassa tarttuu. Tuo tekee aoman kynnen alttiiksi kynsisienille ja muille kynsitaudeille joista on vaikea päästä eroon.
      Vain käyttämäälä tervettä järkeä, huomaa miten vaarallisia rakennenkynnet voivat olla!

      Jotkut liimattavat irtokynnetkin ( niiden luja liima) poistavat oman kynnen suojapeitteen, altistaen kynnet taudeille.

      Parasta onkn kasvattaa vain omat kynnet, hoitaa niitä huolellisesti eikä päästää kynsinauhoja kuivamaan ja lohkeilemaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      159
      10165
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      52
      2750
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      76
      2465
    4. 84
      2298
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2056
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1878
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      41
      1342
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1275
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1187
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      863
    Aihe