Kynteni ovat kellertävät ja tämä häiritsee minua valtavasti!!!
Mitä asialle voisi tehdä ja mistä moinen johtuu?
Minkälainen kynsilakka olisi paras peittämään keltaisuuden? (siis luonnollisista sävyistä)?
En polta, joten tämä ei ainakaan voi olla syy.
Mitä asialle voisi tehdä ja mistä moinen johtuu?
Minkälainen kynsilakka olisi paras peittämään keltaisuuden? (siis luonnollisista sävyistä)?
En polta, joten tämä ei ainakaan voi olla syy.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käytätkö kynsilakkoja? Siinä voi olla syy keltaisuuteen. Jos sinulla on ilman lakan käyttöä keltaiset kynnet, suosittelisin, että käväisisit ihan lääkärissä. Keltaisuus voi johtua useistakin sairauksista, mm. kynsisienestä.
Voit kokeilla myös keltaisuutta poistavia kynsilakkoja. Ne ovat siis ihan tähän tarkoitukseen tarkoitettuja hoitolakkoja, joissa ei ole mitään erityistä sävyä. Jos mahdollista, käy katselemassa erilaisten sarjojen tuotteita esim. OPI, Mavala, Trind, Depend.
Itse käytin tyhmyyttäni kynsilakkaa todella kauan putkeen. Aina kun vanha lakka meni huonoksi, poistin sen ja lakkasin uudestaan. Se ei todellakaan ollut viisasta, sillä kynteni muuttuivat sen takia keltaisiksi. Se oli aivan kauheaa aikaa. Sitten olinkin useamman kuukauden ilman kynsilakkaa ja odotin että keltasuus kasvaa pois ja uusi terve kynsi tulee tilalle. Kannattaa siis varoa käyttämästä liikaa kynsilakkaa ja pitää aina muistaa antaa kynsien hengittää välillä. Nyt ei ole enää moneen vuoteen näkynyt keltasuutta kynsissä, kun olen muistanut olla välillä ilman lakkaakin :) Ja vielä semmonen asia, että tiskatessa kannattaa käyttää tiskihanskoja, niin kynnet ja kädet eivät kärsi. Jatkuva veden kanssa läträily ei tee hyvää iholle saati kynsille.
vaan ALUSLAKAN PUUTE!
Muistakaa aluslakka ennen varsinaista värilakkaa!
aluslakkakaan ei suojaa kynttä hyvin punaisilta sävyiltä, ikävä kyllä. Tietysti parempi kuin ilman.
Käytän aluslakkaa varpaankynsissä mut tuppaa vaan kellertyyn kun on tummia värejä.
Minulla on yksi vihreä lakka joka tekee kynnet aina kellertäviksi. Laitoin juuri vähän aikaa sitten sitä lakkaa ja taas on kellertävät kynnet vaikka alla oli hoitavaa alus lakkaa. Joten nyt joudun olemaan ilman lakkaa. Ja kaiken kukkuraksi lakkasin vain joka toisen kynnen vihreällä!