Kynteni ovat kellertävät ja tämä häiritsee minua valtavasti!!!
Mitä asialle voisi tehdä ja mistä moinen johtuu?
Minkälainen kynsilakka olisi paras peittämään keltaisuuden? (siis luonnollisista sävyistä)?
En polta, joten tämä ei ainakaan voi olla syy.
Kellertävät kynnet
6
1259
Vastaukset
- eoe0
Käytätkö kynsilakkoja? Siinä voi olla syy keltaisuuteen. Jos sinulla on ilman lakan käyttöä keltaiset kynnet, suosittelisin, että käväisisit ihan lääkärissä. Keltaisuus voi johtua useistakin sairauksista, mm. kynsisienestä.
Voit kokeilla myös keltaisuutta poistavia kynsilakkoja. Ne ovat siis ihan tähän tarkoitukseen tarkoitettuja hoitolakkoja, joissa ei ole mitään erityistä sävyä. Jos mahdollista, käy katselemassa erilaisten sarjojen tuotteita esim. OPI, Mavala, Trind, Depend. - --
Itse käytin tyhmyyttäni kynsilakkaa todella kauan putkeen. Aina kun vanha lakka meni huonoksi, poistin sen ja lakkasin uudestaan. Se ei todellakaan ollut viisasta, sillä kynteni muuttuivat sen takia keltaisiksi. Se oli aivan kauheaa aikaa. Sitten olinkin useamman kuukauden ilman kynsilakkaa ja odotin että keltasuus kasvaa pois ja uusi terve kynsi tulee tilalle. Kannattaa siis varoa käyttämästä liikaa kynsilakkaa ja pitää aina muistaa antaa kynsien hengittää välillä. Nyt ei ole enää moneen vuoteen näkynyt keltasuutta kynsissä, kun olen muistanut olla välillä ilman lakkaakin :) Ja vielä semmonen asia, että tiskatessa kannattaa käyttää tiskihanskoja, niin kynnet ja kädet eivät kärsi. Jatkuva veden kanssa läträily ei tee hyvää iholle saati kynsille.
- fdsfgdds
vaan ALUSLAKAN PUUTE!
Muistakaa aluslakka ennen varsinaista värilakkaa! - kynsikäs
fdsfgdds kirjoitti:
vaan ALUSLAKAN PUUTE!
Muistakaa aluslakka ennen varsinaista värilakkaa!aluslakkakaan ei suojaa kynttä hyvin punaisilta sävyiltä, ikävä kyllä. Tietysti parempi kuin ilman.
fdsfgdds kirjoitti:
vaan ALUSLAKAN PUUTE!
Muistakaa aluslakka ennen varsinaista värilakkaa!Käytän aluslakkaa varpaankynsissä mut tuppaa vaan kellertyyn kun on tummia värejä.
- keltakynsi
Minulla on yksi vihreä lakka joka tekee kynnet aina kellertäviksi. Laitoin juuri vähän aikaa sitten sitä lakkaa ja taas on kellertävät kynnet vaikka alla oli hoitavaa alus lakkaa. Joten nyt joudun olemaan ilman lakkaa. Ja kaiken kukkuraksi lakkasin vain joka toisen kynnen vihreällä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup436751Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1055320Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233612- 493205
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1173157Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252905Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.402411Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla322341- 441929
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?291832