Miten tehdä se "hellästi"

Mun aika mennä on

Eli miten voi jättää toisen niin, ettei toiselle tule liian suurta haavaa sieluun?
Olemme seurustelleet jo 3 vuotta, eikä juttu vain ole koskaan alkanut luistaa kunnolla, enkä enää jaksa yrittää.
Emme kuitenkaan inhoa toisiamme emmekä riitele, meillä on myös paljon yhteisiä harrastuksia, mutta ei meidän varmaan tarvitse niiden takia olla PARI?
On typerää vain asua yhdessä, mutta eletään kuin sisarukset, näin on ollut oikeastaan alusta asti.
Olen kyllä valmis ottamaan kaiken syyn omille niskoilleni, minä tässä olen se joka ei osaa hoitaa suhdetta ja olenkin päättänyt jäädä yksikseni.
Mieheni taasen ansaitsee paremman naisen.

4

1418

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piru

      tietty voi mennä sitä helppoa kautta. Pettää sen parhaan kaverin kans tai vaan pettää. Aika sulavasti menee poikki.

      Tässä helpossa ratkaisussa on tietty ikäviä puolia. Sitä sattuu ihan perkeleesti, se tulee oleen sulle katkera aina ja siitä saa kärsiä se seuraava muija. Tähän silti aika moni turvautuu, koska se on kuitenki se helppo tie. Ei tartte turhaa puhua vaikeasta asiasta ja saa vielä munaakin! Varsinkin jos ei oikeen löydy mitään "oikeaa" syytä ja jätkä puhunu sut ympäri ennenkin.

      Paras tapa minusta ois ottaa vaikka pari päivää saikkua per naama ja puhua asiasta. Vois kumpikin sanoa kantansa ja ei tartte mennä silmät punasena töihin. Jos tää jannu on jotai 24-26 ja ei ihan säälittävä, niin se kyllä osaa arvostaa sitä, että valitsit sen hankalemman tien.

      Jos se on tyypillinen persesilmä, niin se huutaa/itkee/raivoaa ja alkaa roikkuun perässä ja vinkuun takas. Tää todennäkösesti tapahtuu kyllä siinä helpossakin ratkaisussa...

      Sanot vaan, että ei tää nyt enää suju. Sinä haluat toisenlaista suhdetta ja hän ilmeisesti toisenlaista. Älä turhaa käytä mitää "ollaan kasvettu erilleen", vaan kerro vaan miltä tuntuu oikeesti. Vaikka tuntuskin tuolta, niin älä silti käytä sitä. Siitä tulee semmonen olo, että ei sitte viittiny ees perkema keksiä mun takia mitää omaperästä.

      Muutatte erilleen ja jos tuntuu 3kk päästä, että oli oikeestaa hyvä idea, niin mikäs siinä. Jos tuntuu että olipas virheliike, niin sitte takas.

      Jos toisella on tässä vaiheessa jo uus, niin eipä sillä suhteella sitte ollu siunausta. Miks sillä uus olis jo, jos sinä olet SE.

      • no voihan

        Ei pirumpi vastaus!=)


    • kokemusta on

      Tervehdys sinä parisuhde helvetissä palloleva!Tai ainakin toi sun tilanne on helvetin inhottava.Olin itse 4,5 vuotta kestävässä suhteessa ja tajusin,että mun aika mennä on.Asian yritin selittää poikaystävälleni.Aluksi aloin vain puhumaan siitä,että minusta ei tunnu hyvältä tämä suhde ja pitäisi erkaantua omille teille ja halusin hänen mielipiteensä.Toivoin ,että olisimme voineet keskustella asiasta kuin kaksi aikuista,mutta ei!Viikon vielä yritimme yhdessä,mutta ei siitä tullut mitään ja silloin myös poikaystäväni oli asiasta samaa mieltä kanssani.Kun kului aikaa alkoi hän tosissaan häiritä minua.Soitteli ja olisi hyalunut yrittää.Yritin olla "hellä" sanoissani mutta lopulta kerroin kaikki inhottavimmat yksityiskohdatkin ajatuksistani häntä kohtaan,sillä hellä puhe ei saanut häntä uskomaan.Hän esim.heitteli lumipalloja ikkunaani aamu viideltä ym.Aina ei hellä puhe auta´.Ja aina kannattaa pitää mielessä,että kukaan muu ei ajattele sinua niin paljon kuin sinä itse.Älä siis tuhlaa koko nuoruuttasi,kello tikittää.Äidiltäni sain hyviä neuvoja parisuhteesta.Kannattais kokeilla voi olla yllättävää kuulla omien vamhempien kokemuksia ja mielipiteitä.

    • Anonyymi

      Ostaa häämaljat ohut jalka, ja kokeilee kilistää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe