paras perusrasva?

Nyt pitää löytää 40-kymppiselle, kuivaihoiselle ja tosi herkälle naisen kasvojen iholle joku perusvoide! Onko kellään mitään ehdotuksia?
Öljyt on jo kokeiltu, ja tuntuu että erittäin lievä couperosani lehahtaa punoittamaan niiden jälkeen.
Ceralan kiinnostaisi, mutta onko muita ehdotuksia?
Onko Lumenen herkän ihon putsaustuotteet olleet teillä hyviä?
8898
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minun suosikkini on apteekin Bellavita. Sitä on kevyempää ja tuhdimpaa versiota, minä käytän sitä kevyttä. HInnaltaan nämä eivät ole kalliita eli vaikka ostaisi molempia tuubit ja käyttäisi ihon kunnon mukaan. Toimivat tarvittaessa hyvin myös vartalon kosteutukseen eli eivät mene hukkaan jos eivät kasvoille ole sopivia.

Ceralan ei ollut minulle sopiva kasvojen kosteutukseen, mutta vallan mainio nopsasti imeytyvänä käsivoiteena.

Minä käytän vain apteekin voiteita, aloevera-geeliä ja öljyjä kasvojeni kosteutukseen koska en ymmärrä miksi kasvovoiteen pitää olla vaaleanpunaista ja tuoksua kukkasilta.

Äänestä
  • apteekissa myytävää Avene sarjan couperosaiholle tarkoitettuja tuotteita. Hyviä ovat... kokeillut olen kaikenlaista kosmetiikkaa monista kalliista sarjoista...

    Äänestä

ei turhia lisäaineita, imeytyvät ja kosteuttavat hyvin kun hieroo ne kevyesti kostealle iholle. Erinomaisia myös couperosaiholle.

Äänestä
  • siis voinko esim.tilata vihreästä kosmetiikasta tuota karite- tai kaakaovoita ja läträtä suoraan iholleni?
    Entä jos ette käytä meikkejä onko pakko putsata muullakin kuin vedellä, ja onko nimenomaan pakko käyttää kasvovettä???

    Äänestä

  • kasvovesi kirjoitti:

    siis voinko esim.tilata vihreästä kosmetiikasta tuota karite- tai kaakaovoita ja läträtä suoraan iholleni?
    Entä jos ette käytä meikkejä onko pakko putsata muullakin kuin vedellä, ja onko nimenomaan pakko käyttää kasvovettä???

    aina iho puhdistetaan puhdistusgeelillä tai puhdistusvoiteella riippune ihotyypistä, sitten alkoholiton kasvovesi ja kosteus/hoitovoiteet.
    Olisikohan hyvä esim kosmetoligilla käydä, hän voisi ohjata voiteissa.
    Enpä omaan naamaani ainakaan noita voita uskaltaisi laiottaa, pahimmassa tapauksessa voi olla liian rasvaisista voiteista acne...

    Äänestä

Minä käytän kasvojen iholleni apteekin aqualan rasvaa, se on perus rasva ja sopii minunm herkälle, kuivalle ja couperosa iholleni!

Äänestä

olen ollut tosi tyytyväinen Aqualan L -rasvaan. Se "paransi" hyvin kuivan ja punakan ihoni joustavaksi. Suosittelen lämpimästi.

Äänestä

herkän ihon uudet tuotteet, eli sensitive touch, ovat hyviä mielestäni.

Puhdistusaine on hieman huono meikin poistoon, mutta ainakin se kosteusvoide on todella hyvää. Ei jätä rasvaista tunnetta, tuoksuton, kevyt, mutta kosteuttava. Hyvin hellältä tuntuu. Minulla toinen puteli menossa :) Kehitetty tosiaan allergia- ja astmaliiton kanssa.

Suosittelen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perusvoiteet kirjoitti:

Nyt pitää löytää 40-kymppiselle, kuivaihoiselle ja tosi herkälle naisen kasvojen iholle joku perusvoide! Onko kellään mitään ehdotuksia?
Öljyt on jo kokeiltu, ja tuntuu että erittäin lievä couperosani lehahtaa punoittamaan niiden jälkeen.
Ceralan kiinnostaisi, mutta onko muita ehdotuksia?
Onko Lumenen herkän ihon putsaustuotteet olleet teillä hyviä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu