Olen nyt syönyt melkein neljä liuskaa cypretyl-merkkisiä pillereitä. Ensimmäisten kuukausien aikana alkoi särkeä jalkoja, lähinnä nilkkoja ja sääriä. Eniten särkee illalla ja yöllä. Tämän viimeisen liuskan aikana on särkenyt jompaa kumpaa jalkaa melkein joka päivä. Kävin lääkärissä ja hänen mukaansa kyse ei ole veritulpasta. Onko kellään muulla ollut tälläistä? Pitäisikö lopettaa pillerit ja katsoa, loppuuko särky.. aknen takia niitä kuitenkin vain syön. Toisaalta pelottaa, ehtikö iho tottua neljässä kuukaudessa pillereihin niin, että se pahenee kovasti, jos lopetan..
Vastaukset 3
- lopetin
Itse sain samasta pilleristä viikon sisällä jalkasärkyä, kaksi viikkoa yhteensä jaksoin niitä syödä kunnes kysyin terveydenhoitajalta mistä on kyse. Ei ollut kuulemma vakavaa ja pillereiden syöntiä voi jatkaa. En kuitenkaan jatkanut vaan lopetin. En halunnut leikkiä terveydelläni, kun pillerit aiheutti kaikkea muutakin epäilyttävää kipuilua ja puutuilua. Siihen loppuivat kivut eivätkä ole ikinä toistuneet. Hormonaaliseen ehkäisyyn en ole tuon jälkeen koskenut.
Markkinoilla on kuitenkin matalahormonisia vaihtoehtoja, joita voi akneen kokeilla, eli harkitse merkin vaihtoa!- Thora-Sigrid
Kärsin aikoinaan vuosikausia jatkuvista jalkasäryistä ja krampeista. Tätä tutkittiinkin ja lopuksi vain sopeudun osaani; krampeista tuli osa elämääni. Sittemmin olin pidemmän ajan syömättä pillereitä -ja kas kummaa jalkasäryt ja krampit jäivät pois. Tauon jälkeen otin uudelleen hormonaalisen ehkäisyn käyttöön (tosin josta sittemmin taas luovuin :) ) ja jalkasäryt palasivat. Enpä ole kyseistä muiden taholta kuullut, eikä näitä jalkakipuja ole taidettu sivuoire-luettelossa mainita. Me kaikki olemme kuitenkin yksilöitä ja minä henkilökohtaisesti tiedän että pillerit aiheuttavat minulle kyseisiä kipuja.
- Anonyymi
Mä kerkesin syömään 3 pilleriä Yasmineja ja aivan kauhee jalkasärky ja jomotus tuli heti. Lopetin ne ja toiseen jalkaan jäi särky. Nyt mennyt 3 viikkoa ja vielä lievää särkyä välillä. Aika pelottavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a490979- 57628
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o160583- 51555
Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä166548Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.233530Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.73489Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20466Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta93451Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht187440