Sapattilain "viettelijät" veivät usko

Adventistit eivät usko lainmuutokseen.
Amerikasta on rantautunut kirkko Suomeenkin joka käyttää nimeä sapattikirkko (SDA).
Tällä kirkkokunnalla on ylimielinen suhtautuminen muihin kristittyihin joka ilmenee sunnuntai pedonmerkillä demonisoimisella. SDA kirkko ei ole koskaan virallisesti sanoutunut irti uskosta sunnuntai pedonmerkkiin.
Jospa adventistit vihdoinkin löytäisivät Uudesta Liitosta sapattikäskyn koska he eivät usko lain muutokseen.
Hepr. 7:12
Sillä pappeuden muuttuessa tapahtuu välttämättä myös lain muutos.
398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jo seitsenpäiväinen viikko kertoo Luojasta, mutta hän sääti vielä erityisen muistutuksen luomistyöstään. Hän sanoo Raamatussa: " Hän on säätänyt ihmeellisten tekojensa muiston" (PS.111:4, -38 käännös). Hän antoi meille viikoittaisen muistutuksen siitä, että hän loi meidät, maailmamme ja maailmankaikkeuden. Hän antoi tämän viikoittaisen muistutuksen aivan luomisviikon lopussa. Lähes koko maailma on kuitenkin unohtanut, mikä se muistutus on.

"Näin tulivat valmiiksi taivas ja maa ja kaikki mitä niissä on. Jumala oli saanut työnsä päätökseen, ja seitsemäntenä päivänä hän lepäsi kaikesta työstään. Ja Jumala siunasi seitsemännen päivän ja pyhitti sen, koska hän sinä päivänä lepäsi kaikesta luomistyöstään. Tämä on kertomus siitä, kuinka taivas ja maa saivat alkunsa silloin kun ne luotiin" (1. Moos.2:1-4). Jumala siis asetti luomistyönsä muistoksi sapatin.

Äänestä

Jeesushan itse sanoo, että Hän ei ole tullut lakia kumoamaan, vaan täyttämään sen, että missähän te näette tämän lain muutetun ?

Te, jotka haluatte elää harhassa, niin Jumala on antanut ihmisille vapaantahdon niin toimia, mutta jos te sitten kadotukseen joutuessanne ajattelette, että teidät petettiin uskomaan sunnuntain pyhitykseen tai että eihän meidän pakanain tarvinnut pitää kunniassa Raamatun Jumalan säätämää viikko järjestystä, että silloinhan on myöhäistä enää toimia toisin, että teillä on vielä tässä elämässä aikaa toimia toisin.

Äänestä

Jo 5001 kerta, vaikka tarkistaisit noilta Luttersäätiön sivuilta.
Pappeus asiassa on lainsäädös tullut matkaan.
Myös uhraamisen mukainen muutos on tullut ja juuri Golgatan uhrin takia. Eikös joo?

No hyvä, nyt ymmärsit.

Ja sitten, Jumalan laki osoittaa synnin, eiks joo? No hyvä kun ymmärsit.

Synti on niin kauan osoitettava Jumalan tahdolla, että pysyisimme tiellä ja armon kansalaisina.

Siksi se on niin kauan kuin taivas ja maa on, ja nyt piipahda ulos katsomaan, olisiko taivas ja maa olemassa.

Joko tulit takaisin? No hyvä, eikös näkynytkin? Eli laki on osoittamassa sinutkin syntiseksi, vaikka armossa eläisit. Siksihän sinä hoet uskontunnustuksessasi, että anna meidän syntimme anteeksi, eik joo?

Eli syntimme, laittomuutemme, koska et ole esim. antanut anteeksi lähimmäiselle, voi sekin synti käydä ylivoimaiseksi, koska Jumalan sanan sanoo, että hänkään ei anna anteeksi sinulle, eli kipin kapin sopimaan riitapuolesikanssa. No joko tulit takaisin?

No mitä se naapuri sano? Eiks ollutkin hyvä sopia ja omatunto voi mennä hyvällä mielellä Isän eteen.

Eli sinä rökälöit syntiä niin kauan kuin elät, siksi lakikin hallitsee sinuakin elämäsi ajan, vaikka mukamas armosi olisi niin suuri, et viisveisaat Jumalan tahdolle.

Kattos, kun sieltä vanha-aatamisikin arkunlaidasta vielä kurkistelee ja nykii lähimmäistä.

Sen tähden Jumala haluaisi sinun sydämmeen laittaa lakinsa että sinun rökäleesi jotenkin tiellä kulkisi, vaikka kuinka Herraasi huutelet.

Jos Jeesusta tottelisit edes rahtusen, et opettaisi väheksymään Jumalan tahtoa ollenkaan vaan korottasit sitä armon kanssa. Ihmiset oppisivat tuntemaan Jumalan Pyhyyden, koska sinunkin pirullinen luonteesi on lain avulla kuoletettu Kristukseen. Muutenhan sinä olisit niin kelvottoman hankala kristitty, että paha olisi vierellä kulkea. Röketäsit mitä sattuu, ellei Jumalan tahto jotenkin suittisi sinua.
Mutta jos kovin kuoletat omaatuntoasi, niin silloinhan se sydämestä on lakikin pois otettu ja kas, kaikki synti kelpaa, mitä mieleen juolahtaa, eikä omatunto paljonkaan parahda.
Sitä kristillisyyttä on maailma täysi ja ei sitä kannata paljonkaan mainostaa ja hyväpä päivästä toiseen sitä narua ja yrittää pyörittää sitä toisten edessä.

Ei kaikki lähde siihen leikkiin mukaan. Tuossa menneenä vuonna rippikoulusta päässeelle uskovalle nuorelle sanoin, että vaikka kirkko kuinka märkänisi sinun ympärillä, rakasta Jeesusta ja pidä hänen tahtonsa sekä lakinsa sydämesi aarteena. Se pitää Pyhässä Hengessä sinut tiellä.

Nuoret ymmärtää, mutta jotkut vasemman jalan saapasuskovat puhuvat mitä sylki suuhun tuo ja se näkyyyyyyyyyyyy ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jumalan Sanaan kirjoitti:

Adventistit eivät usko lainmuutokseen.
Amerikasta on rantautunut kirkko Suomeenkin joka käyttää nimeä sapattikirkko (SDA).
Tällä kirkkokunnalla on ylimielinen suhtautuminen muihin kristittyihin joka ilmenee sunnuntai pedonmerkillä demonisoimisella. SDA kirkko ei ole koskaan virallisesti sanoutunut irti uskosta sunnuntai pedonmerkkiin.
Jospa adventistit vihdoinkin löytäisivät Uudesta Liitosta sapattikäskyn koska he eivät usko lain muutokseen.
Hepr. 7:12
Sillä pappeuden muuttuessa tapahtuu välttämättä myös lain muutos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu