Raiteiden vai tiemerkintöjen mukaan?

Vilkkaasti liikennöidyillä teillä syntyy ns. "raiteet" eli jäljet joissa ei ole lunta. Usein nämä jäljet oikaisevat mutkassa jopa vastaantulijoiden tai pientareen puolelta.

Siksi tässä onkin vaara, että ajettaessa raiteiden mukaan rikotaan liikennesääntöjä oikaisemalla esim. sulkuviivan yli. Hullu vastaantulija saattaa pitää kiinni oikeuksistaan ja ajaa päin. Silloin olet syyllinen. Toiseen suuntaan kaarrettaessa vaarassa on kevyt liikenne.

Olkaapa siis tarkkana. Itse ajan tiemerkintöjen mukaan, jos ne näkyvät. Tietysti 80 km/h:n vauhdissa nousee mahtava lumipöly, kun ajan pois raiteista, mutta turvallisuus ennen kaikkea. :)
8176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Nuo raidat syntyvät väärään paikkaan, kun lumi aurataan ensimmäistä kertaa kiireessä pois ja tie kapenee. Vasta myöhemmin aurataan koko tien leveydeltä ja silloin paljastuu yleensä että etenkin toisen puolen raidat ovat lähellä keskiviivaa. Ei mitään väliä, näillä keleillä ei niitä tiemerkintöjä kovinkaan usein näe, joten turvallisinta on, jos molempiin suuntiin ajetaan niiden raitojen mukaan. Harvemmin ne risteävät, eli selvät kaistat ovat "syntyneet".

Äänestä
  • kaarteissa väärään paikkaan koska autoilijat oikovat kaarteissa keskiviivan väärältä puolelta.
    Ajan työmatkalla 15 km mutkaista ja mäkistä 80:n tietä. Tie on aina aamuisin ollut aurattu mutta kaarteissa yleensä ei näy ensimmäistäkään ulkokaarteessa siinä kohtaa, missä pitäisi näkyä. Sen sijaan vasempien pyörien jäljet kohtaavat vastaan tulijoiden vasempien pyörien jäljet.
    Syy on kuskeissa eikä tien kapenemisessa.

    Äänestä

Työmatkan varrella on risteys, jossa on kaksi kaistaa. Yksi suoraanmenijöille ja yksi vasemmalle kääntyville (noh, on siinä oikealle kääntyvillekin kaista, ehkä 5-7 metriä pitkä). Siinä jos ryhmittyy ajoissa vasemmalle kääntymistä varten, tulevat vastaantulijat keula edellä vastaan, tuhon kohtaan kun mutka mahtuu. Eipä haittaa, siinähän tulevat... Koukkaan edelleen jonon ohi omaa kaistaani pitkin, jos tarvetta on.

Joissain paikoissa tie kyllä kapenee sen verran, että omalla kaistalla pysyminen alkaa olla jo suhteellisen kapealla henkilöautollakin haastavaa. Tapauskohtaista siis.

Äänestä

joka talvi.
Entäs kun niissä, kaarteissa keskiviivan väärällä puolella olevissa urissa ajetaan ja kaarteessa tuleekin isompi auto vastaan. Tila saattaa käydä vähiin, jolloin tulisi tarve muuttaa ajolinjaa kesken kaarteen, niistä urista.
Viime talvena näin yhden seurauksen tällaisesta tilanteesta.
Menkää vaan saatana aina siitä missä aita on matalin, järjen käyttö kielletty, suomalaisessa liikenteessä.

Äänestä
  • onnettomuutta tutkiva poliisi kaivaa tiemerkinnät esiin ja katsoo syyllisyden.

    Äänestä

  • qazxswedc kirjoitti:

    onnettomuutta tutkiva poliisi kaivaa tiemerkinnät esiin ja katsoo syyllisyden.

    tiemerkinnöistä, tiellä pitää ajaa omalla puolellaan niin, että vastaantulijoillekkin jää tilaa.

    Äänestä

näin se usein huomaa kuin urpoja monet autoilijat ovat.
Kun vähän lunta tiellä, oikaistaan mutkia eikä pysytä kaistoilla, sitten muut urpot
menee sopulilaumana perässä miettimättä missä kaista menee.

Näitä näkee myös täällä pk-seudulla päivittäin, kehäteillä ja pienemmillä.
Siinä ollaankin äkkiä kyljet vastakkain kun toinen menee latua pitkin, toinen kaistan mukaan.
Minne se "ajotaito" häviää heti kun on vähän lunta?

Kolaritilanteessa on päinselvää kumpi on syyllinen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VAARA! kirjoitti:

Vilkkaasti liikennöidyillä teillä syntyy ns. "raiteet" eli jäljet joissa ei ole lunta. Usein nämä jäljet oikaisevat mutkassa jopa vastaantulijoiden tai pientareen puolelta.

Siksi tässä onkin vaara, että ajettaessa raiteiden mukaan rikotaan liikennesääntöjä oikaisemalla esim. sulkuviivan yli. Hullu vastaantulija saattaa pitää kiinni oikeuksistaan ja ajaa päin. Silloin olet syyllinen. Toiseen suuntaan kaarrettaessa vaarassa on kevyt liikenne.

Olkaapa siis tarkkana. Itse ajan tiemerkintöjen mukaan, jos ne näkyvät. Tietysti 80 km/h:n vauhdissa nousee mahtava lumipöly, kun ajan pois raiteista, mutta turvallisuus ennen kaikkea. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu