Finnikuuri

Niin onko se roacutan vai mikä se lääke finneihin on?

Kun alottaa sen käytön, niin paheneeko naama ensin ja sitten ajan kanssa auttaa?
Vai rupeeko heti ajan kanssa auttamaan?

En uskalla alottaa kuuria, kun pelkään että naamaan tulee enemmän ensin finnejä ja kuivuu.

Kertokaa niin pääsen hoitamaan naaman :)
51559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

on kuuri akneen. Kestää useimmiten puoli vuotta. Lääkkeet tulevat maksamaan n.300 € (riippuu aknen vaikeusasteesta)plus kun pitää vähän väliä käydä verikokeissa ja ihotautilääkärillä.
Akne pahenee kuurin aloittaessa, mutta jo kahden viikon päästä alkaa parantuminen yleensä.
Lue lisää esimerkiksi www.yliopistonapteekki.fi sivulta.

Äänestä

Lääke on roaccutan, mutta niitä on muitakin esim. ratiopharmin vastaava (halvempi). Sain juuri kuurin viikko sitten ja iho on jo alkanut parantua, tosin minulla aknenäppylät hyvin pieniä, pinnallisia ja niitä on paljon. Jos isoja paiseita, sellaisia syviä, niin luultavasti paraneminen on hitaampaa ja tarvitsee pidemmän kuurin. Lääke ei ole noin kallis kuin joku tuossa väitti, sillä kela maksaa siitä puolet. Minulle määrättiin 100kpl pakkaus joka nykyisellä annostuksella (ensin 2vkoa 1 tabletti päivässä, sitten vuoropäivin 1 ja 2 tablettia) riittää miltei kolmeksi kuukudeksi. Ja pakkaus maksoi 58E. Maksa-arvoja täytyy seurata, joten siitä tulee lisää kuluja. Ja tosiaan jos todella paha akne tarvitaan ainakin 2x100kpl pakkausta yhteen kunnon kuuriin.

Äänestä
  • itse käytin n. vuosi sitten kuurin ja tulokset näkyivät muutaman kuukauden päästä, pääsin näppylöistä kokonaan eroon muutamaksi kuukaudeksi. Tämä ihana sielä iho ei vain kestänyt kauan, harmikseni finnit tulivat takaisin :C
    Kuitenkin suosittelen käyttöä, auttaa ehdottomasti. Itse vältyin onnellisesti noilta sivuoireilta, ainut oli huulten todella paha kuivuminen. Olen kuullut toisten kokemuksia, ja ne olivat huomattavasti pahempia. Jos epäilet kuurin aloittamista, kannattaa käydä osaavalla ihotauti lääkärillä, hän osaa kyllä sanoa alottaako vai ei. Kysymys on tietenkin siitä, kuinka paljon ne sinua itseäsi häiritsevät. Muistutan vielä näin kesän lähestyessä, että ÄLÄ MENE AURINKOON kuurin ollessa voimassa!!! ja lääkkeiden vaikutus on vielä veressä n. 1-2 kuukautta kuurin lopettamisesta..

    Äänestä

  • Minulla akne muuten alkoi e-pillereiden lopettamisen myötä (yli puoli vuotta sitten lopetin). Tilanne paheni koko ajan eikä antibiooteista ollut apua joten sain sitten tuon roaccutanin. Olen syönyt roaccutan kuurin 17v. pahaan akneen (nyt olen 26v.) ja lääkäri kertoi, että on hyvin yleistä, että akne tulee uudestaan e-pillereiden lopettamisen jälkeen, jos on ollut taipumusta siihen aikaisemmin. Sanoi myös että on odotettavissa tilanteen korjaantuminen nopeasti, koska finnini eivät ole syviä ja koska olen syönyt roaccutania aikaisemmin (tehoaa kuulemma aina paremmin silloin).

    Äänestä

  • Jaana kirjoitti:

    Minulla akne muuten alkoi e-pillereiden lopettamisen myötä (yli puoli vuotta sitten lopetin). Tilanne paheni koko ajan eikä antibiooteista ollut apua joten sain sitten tuon roaccutanin. Olen syönyt roaccutan kuurin 17v. pahaan akneen (nyt olen 26v.) ja lääkäri kertoi, että on hyvin yleistä, että akne tulee uudestaan e-pillereiden lopettamisen jälkeen, jos on ollut taipumusta siihen aikaisemmin. Sanoi myös että on odotettavissa tilanteen korjaantuminen nopeasti, koska finnini eivät ole syviä ja koska olen syönyt roaccutania aikaisemmin (tehoaa kuulemma aina paremmin silloin).

    Mulla myöskin puhkesi akne pillereiden lopettamisesta 4kk:en jälkeen..oli pakko alkaa syömään niitä uudestaa, koska akne lääkkeissä niin rankat sivuoireet..eikä kuurin aikana ja pari kuukautta niiden jälkeen aurinkoa,alkoholia..
    I

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ana kirjoitti:

Niin onko se roacutan vai mikä se lääke finneihin on?

Kun alottaa sen käytön, niin paheneeko naama ensin ja sitten ajan kanssa auttaa?
Vai rupeeko heti ajan kanssa auttamaan?

En uskalla alottaa kuuria, kun pelkään että naamaan tulee enemmän ensin finnejä ja kuivuu.

Kertokaa niin pääsen hoitamaan naaman :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu