Syöminen yötyö?

yöasåtatsd

Tässä vuoden verran tehnyt säännöllistä 7 ja 7 yötyötä. Paino on noussut vyötäröllä ehkä 10cm kiloina 10kg..

Nyt tulee seurattua syömisiä,niin työviikolla ruokailut illalla pienivälipala ennen töitä töissä n. 03 kevyesti hedelmiä tai jugurttia.Töistä kotiutuessa kunnon annos puuroa muuten ei saa nukuttua kunnolla. Herätessä ihan lämminruoka.

nyt tuntuu,että vähän on olo kevyempi ja saattaisi kääntyä painon nousu jopa laskuksi.Liikuntaa en nyt työviikolla harrasta ollenkaan.

Kokemuksia? täällä menee ainakin kroppa tilttiin ja aineenvaihdunta vaan hidastuu.

4

1843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piipppiippp

      Joo yötyö lihottaa monestakin syystä. Sokeriaineenvaihdunta on sekaisin. Oletko muuten hoitoalalla? Jos on mahdollista siellä ni katso sokeriarvojasi, voit yllättyä missä lukemissa ne yöllä huitelevat ihan vain ruisleivän ja kahvin jälkeen.

      Jos olisin sinä, jättäisin pois hiilareita, eli puurot yms pois. Ne lihottavat, ovathan ne keholle sokeria. Sokeri palaa tosi kauan ja rasvaa ei ehdi palamaan ollenkaan. Itse noudatan vähähiilihydraattista ruokavaliota. Eli ei leipää, perunaa, riisiä, pastaa, sokeria yms...

      Syön lihaa, kanaa, kasviksia, marjoja, rahkaa, salaattia, kalaa jne jne jne...

      Yötyötä jaksaa tehdä paljon paremmin ilman väsyttäviä hiilareita, jotka nostavat verensokerit nopeasti ylös ja laskevat ne alas. Siinä syntyy ns. hiilarikierre.

      Kannattaa ainakin 2viikkoa testata onko vaikutusta. Laskee aika nopeasti painoa myös, samoin neste häviää.

      Olen tehnyt yötyötä 7vuotta joista 2v ollut vhh ruokavaliolle. Ero on ollut valtavan suuri. Tosin itsellenäni ei ylipainoa ole koskaan ollut, mutta mahan turvotukset olivat todella tuttuja vieraita yövuoroissa.

      • fghdfhsdfh

        joo,hoitoalalla :)) mulle on aamusta puuro ennenku menee nukkumaan elintärkeä.Muuten ei saa nukuttua tarpeeksi pitkään ja nousee liian lyhyillä unilla ylös.

        Pitää kokeilla jättää hiilareita vaan vähemmälle.Varmasti toimii.Myös se,että töihin mennessä syö jotain eikä loppyönä enään laita suuhunsa mitään.Aaamusta sitten puurot ja nukkumaan!Luulisi,että kesäkuuhun mennessä alkaa tapahtumaan.


    • omalta kohdaltani 3v pelkkää yötyötä tehneenä (7yötä valvontaa-7 vapaata) sanoisin että sulla muuten hyvä idea, mutta yöllä syömistä kannattaa todella katsoa tarkkaan. liian raska ruoka alkaa vain enemmän väsyttämään työvuoron aikana ja painoa kertyy yllättään herkästi- hiilihydraatteja kannattaa vähän tarkkailla, mutta puuroa en itse jättäisi kuitenkaan täysin pois koska sen syöminen ennen nukkumaan käymistä antaa riittävän PITKÄN päiväunen. ainoa miinus kohdallasi on se, ettet harrasta liikuntaa työviikolla lainkaan. yritäpä jatkossa kiinnittää siihen huomiota ja käy lenkillä tms hyvissä ajoin ennen töihin menoa niin paino pysyy kurissa ja kuntokin säilyy hyvänä. lisäksi liikunta auttaa pysymään virkeänä yövuoron aikana.
      hoitajana varmaan tiedätkin, että jatkuva/toistuva yötyö altistaa mm diabetekselle, mutta myös onnettomuusriski kasvaa moninkertaiseksi päivävuoroihin verrattuna, lisäksi myös psyykkiset ongelmat tulevat esille pitemmän päälle (lisääntynyt hermostuneisuus, "ärsytyskynnys" alenee, mahdolliset univaikeudet, ruuansulatusongelmat, migreeni jne jne).
      omasta kokemuksesta kokeilin vähentää kahvin määrää yövuoroissa, alussa join kahvia pitkin yötä useita mukillisia, sitten alkoi vatsavaivat. jatkossa join kahvia vain alkuyöstä 1-2 mukillista ja keskiyön jälkeen otin vain energiajuomaa (esim battery). usein pärjäsinkin hyvin yhdellä energiajuomatölkillisellä (join sen yleensä n 02-03 välillä). niitä ei kannata kuitenkaan juoda enää ihan aamusta, koska uneen pääsy vaikeutuu melkoisesti jos erehtyi juomaan sellaisen esim tossa n.05 aikoihin/jälkeen aamuyöllä ja työ päättyy klo 07 tai 07.30. tarkkailin myös RR ja glukoosiarvojani ja hämmästyin miten voimakkaasti ne voivatkin olla yöllä koholla.
      hyviä yöeväitä oli esim kana- tms salaatti, kasvisruuat, kana tai kala. joskus myös kotona tehtyjä keittoja oli kiva ottaa evääksi. pelkällä voileipä kahvilinjalla en yritä/haluakaan pärjätä.

      • hsethseth

        Järkevintä olis herätessä 15-19 vetästä aamupalat sit töissä 21-03 vähä tuhdimpi annos ruokaa ja sen jälkee vähentää tasaisesti hiilareita "aamua" kohti. Aamusta sit sen mukaan,että uni tulee ruokaa naamariin ja pehkuihin.Työ viikolla periaatteessa tulee syötyä vaan 12h jaksoissa jos unet kestävät sen 8-9h..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      162
      6404
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      75
      5310
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3715
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3335
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      167
      2651
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2315
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2078
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1556
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      95
      1301
    Aihe