John 17:3 "Ja ikuinen elämä on sitä, että he tuntevat sinut, ainoan todellisen Jumalan, ja hänet, jonka olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen."
Sillä Jehovantodistajat eivät ole hurahtaneet kolminaisuusoppiin, vaan heillä on edelleenkin ISÄ, POIKA ja PYHÄ HENKI. On siis ISÄ, IANKAIKKINEN JUMALA/=kaikkiallinen ja iankaikkinen "MINÄ OLEN"/, JEESUS KRISTUS, JUMALAN POIKA ja PYHÄ HENKI, jonka kautta sekä Isä, että Poika vaikuttavat kaikessa totuudessa.
Sillä Jehovantodistajat eivät ole hurahtaneet kolminaisuusoppiin, vaan heillä on edelleenkin ISÄ, POIKA ja PYHÄ HENKI. On siis ISÄ, IANKAIKKINEN JUMALA/=kaikkiallinen ja iankaikkinen "MINÄ OLEN"/, JEESUS KRISTUS, JUMALAN POIKA ja PYHÄ HENKI, jonka kautta sekä Isä, että Poika vaikuttavat kaikessa totuudessa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
he ovat tässä kohdin oikeassa. Mutta ei se silti muuta niitä muita epäkohtia, mitkä eivät ole kristinuskon kannalta raamatullisesti selitettävissä. Jokaisessa opissa on bermundan kolmionsa, eikö vain?
"Kukas kissin hännän nostaa jos ei kissi itse."
Mainitsemasi esimerkki on jehovantodistajien mantra.
Jos heiltä kysyy esim.heidän muista oppisekoiluistaan,kuten"se sukupolvi joka näki vuoden 1914 tapahtumat ja oli 1914 ymmärrysiässä,se sukupolvi tulee näkemään asianjärjestelmän päättymisen".
Kaikki muut kuolee ennenkuin tuo sukupovi katoaa paitsi jehovantodistajat,tulee epäileville vastukseksi Joh.17:3 ja kolminaisuusoppi.
Jos laittaa listaan kakki jehovantodistajien muuttuneet opit alkaen verensiirrosta kieltäytymisen muutokset(=tuhansia turhia vartiotornialttarilla uhrattuja ihmishenkiä),tulee tiedusteluihin vastukseksi
:kolminaisuusopin mielettömyys.
Mantra....Mantra!!
Adventtikirkolla on omat mantransa,alkaen Ellen Whiten profeetallisuus.Vaikka kuinka luettelis hänen pieleen menneitä ennusteluita ei hoeta vastaukseksi muuta kuin mantraa:profeetta ellen
Miten Sirkka-Iita ymmärrät sitten vaikkapa Joh.1:1-18?
Siellähän sanotaan, että "...Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala..." ja "...Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme..."
Eikö tuo tarkoita, että Jeesus oli lihaksi tullut Jumala?
Ja vielä tuo Joh.1:18:
" Jumalaa ei ole kukaan koskaan nähnyt. AINOA POIKA, JOKA ITSE ON JUMALA ja joka aina on Isän vierellä, on opettanut meidät tuntemaan hänet."
Eikö tuossa aivan selvään sanota, että Jeesus on Jumala?
eihän se muuten olisikaan harhaoppi,joka ei pelasta.Kysykää heiltä;millä tavoin ihminen uudestisyntyy;tai pyytäkää rukousta heidän kanssaan-molemmat mykkiä.Eivät myöskään adventistit ole pidemmällä,heillähän on sama kanto,josta ovat lähteneet.Eihän hyvä puu voi tuottaa hyviä hedelmiä ja toisinpäin.Adventistit ovat vain hienoimmassa eksytyksessä,jota tavallinen tallaaja tajua.
Isästä ja Pojasta, siis kahdesta eri persoonasta, joita yhdistää ainutkertainen JUMALUUS. He ovat siis yhtä täydellisyydessä ja totuudessa, koska Jumaluus yhdistää heitä. Miten muuten kukaan on itsensä vierellä tai lähettää itsensä?
Lueppa vaikka tämä Paavalin kirje efesolaisille: Siinäkin näet selvästi sen, että Jumala on Kristuksessa, mutta ei Kristus. Samoin kuin Jeesus on heissä, jotka uskovat hänen nimeensä. Samoin Jumalakin oli ja on Kristuksessa. En minä osaa tätä tämän kummemmin selittää. Toivon, että Jumalan Pyhä-Henki avaa meille kaikille sanan, niin että voimme sen ymmärtää.
PAAVALIN KIRJE EFESOLAISILLE
1 LUKU: 2, 3
1:2 Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta!
1:3 Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunannut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa,
Jeesus Kristus. Sillä jokainen, joka uskoo henkilökohtaisesti, että Jeesus Kristus on Jumalan Poika, joka on lihaan syntynyt ja uhrannut itsensä minunkin syntieni tähden, pelastuu.
Tosin ei omien ansioitensa tähden, vaan Jumalan armosta. Jumala ei kertakaikkiaan katso mihinkään muuhun kuin Kristukseen meissä, jos me olemme Kristuksessa, niin silloin olemme kelvollisia Jumalalle Kristuksen ansion tähden.
Sillä me olemme KÄTKETTYINÄ Kristuksen rakkauteen!
Rakkaus peittää syntien paljouden.
Johannes oli kanssasi eri mieltä!
Oikea oppi on ehdottoman tärkeää pelastukseen. Muuten Kristus ei ole miksikään hyödyksi!
2.Johanneksen kirje:
1:10 Jos joku tulee teidän luoksenne eikä tuo mukanaan tätä oppia, niin älkää ottako häntä huoneeseenne älkääkä sanoko häntä tervetulleeksi;
Mutta silti olemme ainoastaan armosta pelastetut, sillä uskokin on JUMALAN LAHJA! Lahjaksi olemme saaneet, armoa armon päälle, ettei KUKAAN KERSKAISI!
Mikäs asema sinun mielestäsi on Pyhällä Hengellä Jehovan todistajille :Onko Hän persoona ja siksi Jumala .
Vai vain henki ilman persoonaa?
on kysymys!
Siis Jumalan Henki on PYHÄ ja
vaikutaa myöskin JUMALAN POJASSA. Vai etkö tiedä, että KAIKKI PYHÄ on lähtöisin JUMALASTA!
Ja Kristittyjen välillä.Teidän mielestä Pyhä Henki on vain henki ,eikä persoona.
En tiennyt, että Raamatussa on ilmoitus Jumalan olevan persoona. Missä kohtaa tuo on, että voisin tarkistaa ja uskoa.
mutta Jumalan PYHÄHENKI voi olla samanaikaisesti lukemattomissa eri paikoissa ja tehtävissä. Miten voit muuten selittää senkään, että olet, tai että joku muukaan olisi täyttynyt PYHÄLLÄHENGELLÄ? Eihän persoona mene toisen sisään, vai meneekö mielestäsi ja miten sitten miljooniin ihmisiin samanaikaisesti. Sensijaan Jumala voi henkeyttää, kenet tahtoo!
rukoilemme, meidän tulee tehdä se hengessä ja totuudessa."
Eiköhän se vähän tuonnepäin mennyt?
En ehtinyt raamatun paikkaa hakea, vaan ulkomuistista laitoin. Joku ystävällinen voi tuoda sen raamatunpaikan, jos ehtii ennen minua?
Jumalasta että Hän on vanhaikäinen en ole Hengestä kuullut nimitystä vanhaikäinen.
Ja Pyhästä Hengestä sanotaan että hän Hän huokaikee sanomattomilla huokauksilla, meidän puolestamme.
Persoona pronominiähän Jumalasta käytetään Raamatussa koko ajan. Mikä siinä oikein on epäselvää?
En ole kiinnostunut kieliopista, vaan missä kohtaa Raamatussa on Jumalaa kutsutaan persoonaksi.Sen uskon, miten Jumala on kirkkaus, koska tämä on ilmoitettu Raamatuss. Mutta, missä sana persoona.