Sekä Egyptissä että Malesiassa on hyökätty kristittyjä ihmisiä vastaan!
Onko tuo vain satunnainen poikkeusilmiö, vai ennakoivatko hyökkäykset ehkä laajempaakin väkivaltaa maailman kristittyjä vastaan?
Mikä näkemys on palstan muilla lukijoilla?
Pitääkö meidän kristittyinä ihmisinä olla huolissamme noiden tapahtumien takia?
Onko tuo vain satunnainen poikkeusilmiö, vai ennakoivatko hyökkäykset ehkä laajempaakin väkivaltaa maailman kristittyjä vastaan?
Mikä näkemys on palstan muilla lukijoilla?
Pitääkö meidän kristittyinä ihmisinä olla huolissamme noiden tapahtumien takia?
Vastaukset 46
Vanhimmat
taas kivittää ristuksia??
Eivät olleet juutalaisia, mutta saat arvata, mitä näkemystä hyökkääjät edustavat!
krisujen vainoille alun!
Ehdotan Sinulle, että tutkisit tarkkaan senaikaisen historian (Raamatustakin tietoa saa, jos osaa lukea oikeat kohdat). Jeesus tuomittiin roomalaisten toimesta. Silloin Palestiinassa oli roomalaisvalta ja Jeesuksen jatkuvasti nouseva kannatus nähtiin Rooman valtakunnan vallan heikentymisenä. Keisari Augustus (Cesare Augusto) oli Rooman valtakunnan halitsijana sinä aikana ja hän antoi määräyksen Palestiinan "kuvernöörille" Pontius Pilatukselle (Ponzio Pilato), joka oli keisarin edustaja, että Jeesus oli saatettava syytteeseen ja tuomittava kuolemaan. Kaikki oli järjestetty siten, että juutalaiset uskoisivat tuomion tulevan yksistään juutalaisilta; Pontius Pilatus pesi kätensä, sanotaan Raamatussa. Siten hän uskotteli kansalle, ettei hänellä ollut mitään tekemistä Jeesuksen tuomion kanssa. Kansa, joka huusi "tuomitse hänet" oli maksettua rahvasta huutamaan Jeesukselle tuomiota. Ei tullut ilmi roomalaisten vehkeily asiassa, ja vältettiin kansalaisten kapina. Roomalaiskatolinen kirkko on siitä saakka pitänyt julkisesti juutalaisten syyllisyydestä ja siten aiheuttanut tai ainakin lietsonut paljon juutalaisvihaa, joka on levinnyt hyvin tunnetuin seurauksin ja jatkuu vielä tänäkin päivänä. Vasta kaksi vuotta ennen kuolemaansa katolinen kirkko virallisesti päätti syyttelyn, kun paavi Johannes Paulus XXIII pyysi anteeksi juutalaisilta.
metsään jonne huudellaan?
Jos väkivaltaan vastaa väkivallalla, tahtoo sen tuloksena syntyä vain lisää väkivaltaa.
Kristityt ovat yleensä viimeiseen asti yrittäneet rauhanomaisia keinoja.
Niin se USAkin noudattaa tuota sun ohjettasi, Ei varmaan ole lisännyt terroristejä jotka haluaisi kostaa USA:lle.
Yhdysvallat se on aina tuon toisen poskensa kääntänyt ja Israel.
ainoa elinehto
joo rauhanomaisia, se on nähty niin Irakissa kuin Afganistanissa, jossa kristityt ovat ollet hyökkääjiä ja sodanlietsojia jo vuosikymmenet, minkä seurauksena nyt on sitten muslimit vastanneet, eli kristityt ovat saaneet juuri sitä, mitä ovat tilanneet.
ilemisesti muslimit on kristittyjen toimesta pakotettu hyökkäyksillä ajattelemaan, vähemmän maailman tapahtumia seuranneet ja niistä vähemmän tietävät kritityt eivät tietenkään tätä ole tajunneet, eikä niille ole juuri asioista kerrottukaan, sen sijaan Yhdysvaltojen sotapropagandaa heille kyllä ollaan syötetty.
se oli Neuvostoliitto/ kommunistit! Etkö jo opi läksyäsi!
USA halusi silloin auttaa afgaaneja, koska USA halusi, että kommunistit saavat turpiinsa. Ne sai turpiinsa, mutta NL teki tosi pahaa jälkea Afganistanissa, ennenkuin joutui perääntymään! Nyt Venäjä on Tsetseniassa, oletko huolissasi tsetseeneistä yhtään, enpä usko, että se sinua liikuttaa koska olet kommari!
Islamilaisiin ei voi siis luottaa, koska kun USA auttoi heitä selviytymään NL:sta, kääntyivät he Islamin vaikutuksesta USA:n vihollisiksi, koska Islamin usko on mätä uskonto! Siinä ei ole mitään hyvää koskaan ollut eikä tule olemaan. Tappavat omia lapsiaan; kunniamurhia tehdään Ruotsissa niistä on tullut jo maanvaiva! Suomen Turkukin ilmoitti, että nuoria tyttöjä heitetään parvekkeilta alas kuolemaan perheen kunnian tähden!
Mitä olet mieltä pudottaisitko tyttäresi parvekkeelta, syystä että tyttäresi elää avosuhteessa!?
Muistaakseni Jeesus pelasti erään avoliittolaisen kivittäjien käsistä, sanoen kuitenki, että älä enää syntiä tee, ettei sinulle vielä pahempaa tapahtuisi! Hän tarkoitti, että jos paatuu tekemään asioita Jumalan sanan vastaisesti, ei pysty enää katumaan ja ajautuu iankaikkiseen eroon Jumalasta= helvettiin!
Sannoo aisijan tuntijat näin on.
No NIIN!
pitääsköhän muhamettilaisten olla huolissaan Usa:n hyökkäyksestä Irakiin. onhan siellä tapeettu jo milijoona muhamettilaasta.
Suurin osa Irakissa kuolleista on shiiojen ja sunnien välisten yhteenottojen uhreja.
Miten saisit heidät lopettamaan toistensa tappamisen?
ateismi,silloin loppuvat suuriosa sodista
palauttaa vaan Saddamin valtaistuimelle ;) Vai tuliko taas tehtyä typerä munaus sekoillessa laittomasti toisten maiden sisäisiin asioihin. Jenkit halusivat Saddamiksi Saddamin paikalle...
Vähän oudon kuvan antoi Neuvostoliiton ateismin aika, kun sen "rauhantahdon ja tasa-arvoisuuden" nimissä tapettiin toisinajattelevia kuin teuraskarjaa.
Maailman tähänastinen suurin murhaajavaltio on ollut N-liitto, mutta Venäjä seuraa kyllä ahkerana edeltäjänsä viitoittamaa tietä!
hyökätty kristittyjen hautajaisiin. Ja eräs muslimi tappoi 5 kristittyäö, eli ihan normi meno. Jatkossa vari roiskuu taaemmin, sen voin melkein luvata. Eli pahalta näyttää kristityjen kannalta. Kannattaa kääntyä muslimiksi vielä kun voi.
En ole kuullut, että Suomessa kukaan muslimi olisi hyökännyt kristittyjen hautajaisia vastaan.
Egyptissä toki kävi juuri niin.
muistiasia??
Malmilla viis muslimia imaamin johdolla veivät arkun kesken toimituksen,n kaksi viikkoa sitten.
oletpas huvittava. Kun menee hämmästyksen sormesi ihmetyksen suuhun.
Jos itse poistaa tulee siitä teksti joka jää näkyville.
En koskaan poista omia enkä poistata toistenkaan viestejä, joten ylläpito näki ehkä edellisen viestini jotenkin liian muslimivastaisena, vaikka yritinkin vain ottaa esille kristittyjä vastaan nousseita vainon merkkejä...
vtun urpo plösö impotentti
vieläkö akkas myy itteensä rahasta vai
jakaako se palveluksiaan jo ilmaiSEKSI???
muutama vuosi sitten juutalaisnuorukaiset polttivat kymmenkunta kirkkoa jenkkilässä, pojat lähetettiin israeliin, olipa kova tuomio?? Pitäisikö nämä malesialaiset ja egyptiläiset kristittyjen päälle karkaavat lähettää israeliin myös?
Ylläpito poisti edellisen avauksesi, koska ketjussa alkoi olla jo sivunikkejäsi. Lähetin sinne sähköpostia. ja näköjään se tehosi. Mitenkähän käy tämän viestin kanssa? Sinua tarkkaillaan.
On ihan hyvä, että ylläpito hoitaa tehtäviään.
Joskus ei itsekään huomaa, että viesti saattaa loukata joitakin ihmisryhmiä, vaikkei niin olle tarkoitettukaan...
että jouduit banniin ja sen seurauksena täällä vieläkin nauretaan niille onnettomille itkukirjoituksillesi joita kirjoitit sheriffin vieraskirjaan. Oikein sääliksi kävi kun pikkupoika siellä itki kohtaloaan...;=)
Vai on Hitman joutunut banniin. Ei uskoisi, mutta kerro, onko se tuore tapahtuma!
Missä muuten se ironmike-SS nykyisin luuraa, vai piileksiikö peräkammarin puuhissa?
Venäjää vastustavia ääri-islamisteja?
Tarkoitatko, ettei Suomenkaan olisi pitänyt silloin vastustaa Stalinin miehitysaikeita?
Minä ainakin muistan kuinka olet hihkunut tukea ääri-islamistisille tshetseeniterroristeille heidän tehtyään teatterikaappauksen, koulukaappaukset, sairaalakaappaukset ja kerrostaloräjäytykset. Kaikissa paljon murhattuja lapsia. Ei Stalin enää ole vallassa. Totisesti tietämättömimmät tynnyrit kolisevat eniten kuten tapauksessasi.
vaan aivan järjestelmällinen kristittyjen teurastustoiminta, jota muslimimaiden johto ei millään tavalla pyri estämään lupauksistaan huolimatta. Se on alkanut jo yli kaksikymmentä vuotta sitten systemaattisesti. Suomessa ei asiasta ole puhuttu, ehkä siitäkin syystä, että uhrit ovat tuskin koskaan olleet suomalaisia. On aika herätä. Kontrasti, joka tulee esille eri keskustelupalstojen kirjoituksista osoittaa, etteivät suomalaiset ole vielä tulleet tuntemaan islamilaista kulttuuria. Koraanin länsimaisesta käännöksestä puuttuu "suroja", jotka puhuvat vihasta ns vääräuskoisia kohtaan. On tietysti rauhallisia muslimeja, mutta usein moskeijoissa "saarnataan" muslimin ansioitumisesta paratiisissa tuhottuaan vääräuskoisia. Vankkumattomana uskomuksena on se, että muhamettilaisuus on se aino oikea uskonto ja se näkyy usein röyhkeytenä käytöksessä ja myös toisinaan "oman käden oikeutena". Rauhalliseen oloon tottunut suomalainen näkee oman leipänsä aina vain kavenevan, kun taas osalla maahanmuuttajia ei ole minkäänlaista halua edes yrittää tehdä työtä, puhumattakaan siitä, että tekisivät jonkun kiitoksen eleen. Kaikki he, jotka ovat tulleet maaata rakentamaan eikä repimään, ovat tervetulleita! "Hyvänä" esimerkkinä ovat ainakin vuosikymmenien ajan Helsingin asemalla penkit vallanneet "pakolaiset". Pakolaisen papereita pyytävät usein sellaiset, joilla ei tosiasiassa ole minkäänlaista pakolaisoikeutta, vaan tietävät pääsevänsä helpoille päiville. Ei sitten ihme, että ne suomalaiset - tunnen heitä muutamia - jotka "keinottelevat" henkensä kuukaudesta toiseen (menkää päättäjät joskus tutustumaan syrjäseutujen kansalaisten ruokavalioon!) perunoilla ja kaurapuurolla, tuntevat itsensä petetyiksi nähdessään kaiken lisäksi, ettei tulijoilla ole ainoastaan etuoikeuksia, vaan he pyrkivät vielä määräilemään kanta-asukkaiden elämää. Poliitikot ovat kauniita puheita täynnä, vaan heidän menussaan tuskin lukee nakit ja muusi! Tutustukaapa netissä viime vuoden lopulla Roomassa pidetyn FAO:n kokouksen ruokalistoihin. Se ei paljoa eroa siitä jokapäiväisestä, jota on tarjolla Brysselissä, Helsingissä, kaikkialla missä asioistamme päätetään. Muistakaa se vaalipäivänä! Kaikki nämä eri "faot", Punainen Risti, Unesco ja muut käyttävät 90% varoista henkilökunnan palkkoihin. Kolme neljästä on jokin johtaja, sen mukaisella palkalla. Taistelu onkin kahden köyhälistön välillä. Ohjenuorana toivon maahanmuuttavien osoittavan enemmän halua sopeutua maahan, jonka kansa on heidät vastaanottanut, pyrkimättä muuttamaan ja alistamaan suomalaista kantaväestöä. Uudet kulttuurit otetaan halulla vastaan, jos ne ovat rauhanomaisia. Muutoin on oikeutettua ja ymmärrettävää, että se aiheuttaa vastarintaa ja kärjistymistä. Siinä menettää kumpikin puoli. Suomalaiset eivät ole koskaan halunneet sotaa, mutta he ovat nousseet puolustamaan maataan silloin kun on hyökätty, vaarantaen henkensäkin. Jos meillä suomalaisilla ei ole hyvää kulttuuria, niin näyttäkää te muut meille mallia, mutta omaksukaa jotakin hyvää meistäkin. Paljon maailmalla matkustaneena voin todeta, että meillä ainakin muutamia vuosia sitten ovet olivat taloissa auki. Onko vieläkin niin vai ei? Mihin ollaan nyt menossa? Kuinka turvalliselta kansa tuntee olonsa?
komentoija on jokseenkin sokea oman puolensa tuhotöille, eli ns. yksisilmäinen kirjoituksensa ensimmäisessä kappaleessa, jos niin voi sanoa, koska kirjoittaja ei ole osannut edes kappalejakoa tehdä, mikä aina kuuluu olennaisena osana pitempään kirjoitukseen.
Olemme, todella, pahoillamme, "Kristittyjen, murhaamisesta, Egybtissa, ja, Malesiassa" Siella, ollaan, oltu, niin, kauan, kuitenkin, "Veljellisesti" Kristittyjen, ja kunnon, Muslimien, kanssa. "Salut"
Ja, nyt, kun, "Lopun, aika" on "Todella, alkamassa" Niin, eras, nuorista, "Katu,jengilaista, koostuva, Kairon, Muslimi, jengi" teki, mielestaan, kunnon, "Nuoriso,tempauksen" joka, ei sovi kerrottavaksi, kuin, "Uutis,median asiallisuudella" Koska, "Veri,tyosta, oli vastuussa, ainoastaan 6 nuorta, Muslimia" Ja, vaki,valta, oli, hirvittavaa, "Katkaistuilla haulikoilla. 3kpl" Salut.
Ja, heidan, "Huonoutensa, Islamissa" oli, ainoastaan, tutkittavissa, heidan, "Suku,juuristaan, kasin" Niin, Raakkuna, kertoo, etta, "Ikavat, vakivaltaiset, terroristit" ovat useinkin, "Huonoista, ja rikollisista, sukujuurista" peraisin. Salut.
Sinulla puuttuu kokonaista 16 pilkkua! Häpeäisit!!!
Kumma kun tsetseeni-muslimit, kuitenkin saavat, mielestäsi tappaa venäläisiä.
Tilanne on jatkuvasti pahentunut ja tullee pahenemaan. Muslimit jatkavat valloitustaan.
Neuvostoliitossa ei ollut terveellistä olla kristitty, sillä he eivät olleet diktaattori Stalinin erityisesti pitämiä ihmisiä.
Joukko harvenikin uhkaavaa vauhtia, ennen kuin Stalinista aika jätti!
sen sijaan olivat erityisessä suojeluksessa. Siksi kai sotakin oli väistämätön.
kun en ole minkään sortin uskovainen hörhö, en mikään kristitty enkä muukaan joten suksi sinä peloissasi vaikka puuhun tikku perseessäsi.
vihollisia... niin olen lukenut
"130 MUSLIM NGOs AND RELA TO HELP MONITOR SECURITY OF CHURCHES
Bernama
Bernama - Monday, January 11, 2010
KUALA LUMPUR, Jan 10 (Bernama) -- One hundred and thirty Muslim Non Governmental Organizations (NGOs) and the People's Volunteer Corp (RELA) are expected to become the 'eyes and ears' of the government to safeguard Christian churches from attacks."
Aivan ihanat vapaaehtoiset muslimit ovat ryhtyneet valtion silmiksi ja korviksi suojelemaan kirkkoja - lisää tällaisia uutisia!
Vaan ihan kaikkien kristittyjen jälkeläisten pitää nyt katsoa ympärille. Joku on kusettanut teitä, pistänyt myrkkynsä, syöttänyt valheensa ja johdattanut teidät tuhon tielle. Euroopan valtaus etenee.
yli 70 vuotias?
Vastustimmehan mekin heitä 70 v. sitten! Hitman-1
Tarkoitatko, ettei Suomenkaan olisi pitänyt silloin vastustaa Stalinin(juutalaishallinnto) miehitysaikeita?
Eiköhän Hitmanni tarkoittanut , että me suomalaiset vastustimme Stalinin armeijaa miehittämästä Suomea.
Oliko tuo liian vaikeaa punikkien tajuttavaksi?