Pari asiaa kysyisin..

eda

Eli kysyisin pari asiaa ja toivoisin, että tulisi Hyviä eikä mitään paskaa jauhaavia neuvomaan! ^^
Eli mitä kannattaa ottaa huomioon, jos aikoisi laulajaksi?
Miten aloittaa se unelma? Ja miten demon kanssa? Pitääkö olla omat soittimet vai voiko netistä otta ihan pelkkä tausta musiikki johon liittää laulu mukaan? :)

Kiitoksia vinkeistä mikäli teiltä löytyisi arvon ihmiset. :)

3

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monkibomber_93

      No ensinnäkin pitää osata laulaa edes jotenkin. Jos ihan kunnon laulajaksi haluaa niin kannattaa ottaa laulutunteja, niin opettavat siellä sitten oikean laulutekniikan. Sillä kannattaa aloittaa.

      Sitten siihen demon duunaamiseen.

      Esimerkiksi Mikseri.netistä löytyy ainakin hiphop-freebeatejä, eli jotkut tekevät musiikkia vapaaseen käyttöön, mutta eivät hekään sitä ilmaiseksi anna pois, joten jos sieltä lainaat niin et voi väittää musiikkia omaksesi, vaan sun täytyy ilmoittaa aina biisin mukana kuka sen on tehnyt. Ainakaan Mikseriin ei saa uploadata cover-versioita kuuluisista biiseistä, mutta näitä freebeat-juttuja saa.

      Jotkut ovat ainakin laittaneet YouTubeen oman versiointinsa biiseistä, mutta siitä mistä näitä kappaleita saa ilman lauluja niin ei ole tietoakaan.

      Parashan se olisi jos pystyisi itse tekemään musiikkinsa. Sen verran haluaisin tietää, että minkä tyylistä musiikkia aikoisit esittää? Tämän jos saisi tietää niin voisin hieman enemmän kohdistaa näitä neuvoja.

      • eda

        Mutta eikö riitä, että onko Koko ikänsä laulanut yksin? Ja on hieno ääni muutenkin? Ääntä lähtee ja kauniisti tulee. :)


      • eda
        eda kirjoitti:

        Mutta eikö riitä, että onko Koko ikänsä laulanut yksin? Ja on hieno ääni muutenkin? Ääntä lähtee ja kauniisti tulee. :)

        ajattelin lähinnä poppia/iskelmää tyylistä ne sujuu minulta aikas hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe