Mitä nämä sanat tarkoittaa?

Maalis
Huhti
Marras

Onko noilla jokin merkitys ollut joka nykykielessä on unohtunut ja ovat nykyään vain hassuja kuukauden nimiä?

Miksi Tammikuu keskellä talvea, miten se liittyy tammeen vai onko tammi tarkoittanut muutakin kuin puuta?

Miksi riisi on paperimittana?
123627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

»Tammikuu
Tammi tarkoittaa napaa, akselia, keskipuuta. (ruots. stam) Tämä kuu jakoi vaikean talviajan kahtia ja on siten keskellä. Se on talven keskus.

Maaliskuu
Johdettu maa-sanasta. Maaliskuussa näkyy jo vähän maata lumen alta, mistä nimitys. Tätä tukevat ympäri Suomen tunnetut erilaiset sananparret: Maaliskuu maata näyttää.

Huhtikuu
Huhta tarkoittaa kaskea, silloin lähdettiin kaatamaan suuret havupuukasket, jotka poltettiin myöhemmin. Muoto huhti on muodostunut samalla tavalla kuin esim. silmä>silmivesi.

Marraskuu
Marraskuu on kuoleman kuukausi, maa on martaana. Marras kuuluu samaan sanaperheeseen kuin mm. muinaisintian marta, joka tarkoittaa kuolevaa ihmistä, latinan mors ja ranskan mort=kuolema.»

http://kirlah-kielet.blogspot.com/2007/11/mit-suomalaiset-kuukausien-nimet.html

»Riisi tulee alunperin arabian pakettia, tukkua, nippua tarkoittavasta sanasta rizma, joka taas on johdettu sitomisesta tarkoittavasta verbistä razama. Englannin kieleen se on tullut muodossa ream (keskiengl. reme), ranskaan rame (muinaisransk. raime) saksaan Ries, ruotsiin ris, espanjaan ja portugaliin resma, italiaan risma.»

http://igs.kirjastot.fi/iGS/kysymykset/haku.aspx?word=Paperi
http://www.bartleby.com/61/18/R0071800.html

Äänestä

  • Etymologisia sanakirjoja selailemalla voi havaita, että monet selitykset ovat todellisuudessa epävarmoja ja kiistanalaisia.

    On vain niin helppoa ja monia houkuttelevaa poimia jostakin jotkin selitykset (tai ehkä jopa sepittää omia) ja sitten kirjoittaa ne täytenä totena vaikkapa blogiinsa. Usein tähän vielä sisältyy ymmärrys- tai kopiointivirhe, ja virheet voivat kasautua, jos kopioidaan muilta nettisivuilta.

    Todellisuudessa tammikuun ja maaliskuun alkuperä ovat epävarmoja, ja varsinkin tammikuulle on esitetty monia selityksiä, joista mikään ei ole kovin vakuuttava.

    ”Nykysuomen etymologinen sanakirja” sanoo tammikuu-sanan alkuperästä: ”Asiaa on mahdotonta ratkaista, sillä yhdyssana on muodostettu ennen kirjakielen syntyä ja sitä koskevat selitykset ovat jälkeenpäin teorioituja.”

    Kysymyksen otsikko oli ”Mitä nämä sanat tarkoittaa?” Tässäkin kysymys on olennaisempi kuin vastaus. Kysymykseen nimittäin sisältyy tavallinen mutta hyvin haitallinen harhaluulo siitä, että sanan alkuperästä (etymologiasta) voitaisiin päätellä sen jonkinlainen oikea merkitys. Tuskinpa nimittäin kysyjä halusi vain tietää, että esimerkiksi ”tammikuu” tarkoittaa kalenterivuoden ensimmäistä kuukautta – tämähän olisi oikea vastaus, jos kysymys todella koskisi sitä, mitä se nimellisesti koskee.

    Äänestä

  • "Marraskuu on kuoleman kuukausi, maa on martaana. Marras kuuluu samaan sanaperheeseen kuin mm. muinaisintian marta, joka tarkoittaa kuolevaa ihmistä, latinan mors ja ranskan mort=kuolema...»"

    Joskus olen lukenut jostain, en nyt muista mistä, että suomalais-ugrilaisilla ja Etelä-Intian dravida-kielillä olisi joitain yhteisiä piirteitä. Mahtaakohan tuossa olla mitään perää?

    Äänestä

  • onko yhteistä kirjoitti:

    "Marraskuu on kuoleman kuukausi, maa on martaana. Marras kuuluu samaan sanaperheeseen kuin mm. muinaisintian marta, joka tarkoittaa kuolevaa ihmistä, latinan mors ja ranskan mort=kuolema...»"

    Joskus olen lukenut jostain, en nyt muista mistä, että suomalais-ugrilaisilla ja Etelä-Intian dravida-kielillä olisi joitain yhteisiä piirteitä. Mahtaakohan tuossa olla mitään perää?

    Ainakin indonesian kielestä löytyy monia samankaltaisuuksia. "Sama" tarkoittaa samaa myös indonesiassa..

    Äänestä

>onko tammi tarkoittanut muutakin kuin puuta

Vanhat uittomiehet puhuivat tammesta tai tammista (nominatiivi: tammi) tarkoittaen sillä patoa (ruots. damm). En ole varma sanan taivutuksesta sitä tässä merkityksessä käytettäessä (vrt. vuori : vuoren/vuorin).

Ruotsin tammi (puulaji) = ek.

Tammikuun nimessä oleva ”tammi” tulee täällä jo esillä olevan lainauksen mukaan ruotsin sanasta stam.

Äänestä

Osaatteko muuten sanoa mikä on "miuli"? En ole löytänyt selitystä, en ainakaan uskottavaa.
"Lähti kuin miuli kuuta kohti" on sanonta jolla kuvataan kun joku pötkii pakoon, varsinkin säikähtäneenä.
Joskus sitä on käytetty esim. kun poika on kiusoitellut tyttöä luokassa niin opettaja on käskenyt lopettaa miulin hommat.

Äänestä

Muistaakseni Kustaa Vilkuna kirjassaan "Vuotuinen Ajantieto" (tai jotakin sinnepäin) liittää Tammikuun tammi-sanan uiton sulkuporttiin, mihin toinenkin vastaaja viittasi. Vilkuna selittää ajatuksena olevan, että silloin talvi padotaan (en ihan tarkkaan muista selitystä).

Marras viittaa kuolemaan, esimerkiksi ihon marraskesi, joka
on kuollut kerros. Marraskuussa luonto on vainaa.

Eikös huhti ole jotakin viljelyksen kanssa tekemistä?

Äänestä
  • Lainastelija vastasi jo näihin ja Yucca selvensi

    Äänestä

MIULI on nimitys ponin ja aasin risteutykselle!

Äänestä
  • Miuli ei ole kuulunut sanavarastooni ennen tämän viestiketjun lukemista. Se ei ole suomea, vaan väännös englannin sanasta 'mule', joka tarkoittaa muulia.

    Hevonen (muukin kuin poni) ja aasi kykenevät risteytymään ja tuottamaan jälkeläisiä, joita kutsutaan muuleiksi. Muulit eivät puolestaan ole lisääntymiskykyisiä. Niitä käytetään hevosten ja aasien tapaan kuormajuhtina.

    Netistä löysin tällaisen selityksen:

    ”Kautta maan lienee tunnettu sanonta:”tekee työtä kun miuli”. Etymologisen sanakirjan mukaan miuli on väännös muulia tarkoittavasta englanninkielisestä sanasta ja sanonnan selitetään merkitsevän sitkeäsi työtä puurtavaa henkilöä. Ainakin Alajärven puolessa sanaa on käytetty myös yhteyksissä: ”menöö ku miuli”ja ”häärää ku miuli” Poikkeuksetta olen saanut selityksen, että kysymyksessä ei suinkaan ole tasaisesta puurtajasta, vaan liukkaasti liikkuvasta ja ahkerasti hääräilevästä henkilöstä.”

    http://www.jarviseudunsanomat.net/dokuwiki/doku.php?

    id=pitajat:alajarvi:puheenparsista

    http://www.sing365.com/music/lyric.nsf/Skip-to-my-Lou-lyrics-Nat-King-Cole/3001D5BE0A5CA7D3482576D9000DD27B

    Englannin sanan 'mule' lausumistapa käynee ilmi tästä:
    http://www.youtube.com/watch?v=c5dy9BsTy-Q

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-kipa- kirjoitti:

Maalis
Huhti
Marras

Onko noilla jokin merkitys ollut joka nykykielessä on unohtunut ja ovat nykyään vain hassuja kuukauden nimiä?

Miksi Tammikuu keskellä talvea, miten se liittyy tammeen vai onko tammi tarkoittanut muutakin kuin puuta?

Miksi riisi on paperimittana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu