Suomalainen musiikki

kuuntelijaX

Mitä suomalaista musiikkia kuuntelette? Itse en ole pitkään aikaan kuunnellut mitään suomalaista. Mitä suosittelette? Muuten pidän vähän kaikista musiikkilajeista.

25

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirpela
    • jämähtäny tiettyihin vanhoihin suosikkeihin. Tietysti nää Hectorit, Ismo Alangot ja Kauko Röyhkät uppoo aina. Sitten sellaista hyväntuulista musiikkia on mm. näiltä, jotka aikanaan lauloivat Veeti and the velvets:issä eli Veeti Kalllion lisäksi edesmennyt Sirkesalo, Niko Ahvonen ja Sami Saari. Myös ulkoiselta habitukseltaan särmä-jätkiä:)

      http://www.youtube.com/watch?v=BTgIjuFvRH0

    • musasta pitävä

      laidasta laitaan, hyviä ja huonoja. Olen aikalailla kaikkiruokainen. Laajakaista taas hidastelee niin ettei voi linkitellä edes jotain malliksi.

    • Veijo Esso
    • vänksy

      / tv:stä satunnaisesti kuunneltuna sattuu tulemaan. Iskelmästä ja örinähevistä kuitenkin kanava vaihtuu alta sadasosasekunnin, kuten myös oopperasta ja klassisesta ja kaikenmaailman joi'uista.

    • millaista ulkokielistä musiikkia kuuntelet.

    • Veijo Esso
    • Mut jos ihan suomalaisuuden juuriin tahtoo syventyä.. Niin Lauri Tähkä vois olla kuunneltavaa ja sitten tietty Viikate. Omien skenejensä keulakuvia suomessa etsiessä vois tutustua Elastisen tuotantoon ehkäpä myös Francine nyt rocketti rolli huumassa kannattaa tarkastaa. Tietysti suomen Idols starat Anna Abreu ja Antti Tuisku voi olla mtv sukupolvelle merkittäviä kohteita jos haluaa etsiä kansainvälisen median vaikutusta. Osmo Ikosen nimeä ei kannata ohittaa....

      Sit tietty kovan luokanartistit jotka on saanu menestystä ulkomailla ennen läpi lyöntiään Suomessa. Ville Virtanen aka Darude. Bomfunck MCs., Nightwish, Children of Bodom ehkäpä The Rasmus voitas lukea tähän. Sitten Apocalyptica ja Waltari

      Mut tutustumisen vois alottaa tietty Hanoi Rocksista ja Hurriganesista ja päättää eläkeläisten tuotantoon. Siinä välissä oli hyvä tutustua Eppu Normaaliin, Pelle Miljoonaan, Stoneen, Popedaan ja vaiks Dingoon. Sit pyörähtää hetki Rauli Baddingissa ja Irwin Goodmanissa ja liukua sieltä Agentsiin ja Topi Sorsakoskeen. Näiden jälkeen iskeä kiinni apulantaan egotrippiin ja tehosekoittimeen. Joiden vastapainoksi vois ajatella vaikka Amorphis ja Sentenced. Niiden jälkeen lyödä soittimeen Nightwishia ja Stratovariusta jonka jälkeen Suomiräppi skene on taas erilaista. Sen vois alottaa Raptorilla ja mennä suoraan kuuntelemaan Fintelligenssiä sekä kapasiteetti yksikköä. Sit tulis aika ottaa esiin Nää idols esiintyjät joista Kolme aata menis Antti (Tuisku) Anna (Abreu) ja Ari (Koivunen). Sit ehkä Kristian Meurmann Tän jälkeen kannattas taas poiketa vaikka Poikabändien aikakaudella ja ettii 7 taivas sekä xl 5 joiden jälkeen movetron sekä nylon beat ois hyvä huomata ja tietty TIK TAK jota pidettiin vaan hetken huumana. Siinä sivussa voi kattoo sen toisenki tyttöbändin... tais olla gimmel.

      Ehkä sit vois avata silmänsä myös Scandiavian music groupille CMX:lle, Arvo Ylppö ja ihmiset porukalle Zen Cafelle ja voispa siinä vilasta Maija Vilkkumaan ja jos kattoo maijaa niin pitää tsekata myös Irina.

      Sit tietty ei saa unohtaa Lordia sillä kuitenki taitaa olla yksi uniikki meriitti tilillään. Sit Ruoska ja Klamydia vois ihan mielenkiintosia seurattavia oman tiensä tallaajia.

      Uutuuksista vois ajatella No shamea ja Osmo Ikosta mut tätä riittää vaikka kuinka paljon

      • ...

        ei musiikkia tehtykään... Se niistä suomalaisuuden juurista.


    • JazuIi.
    • Jazuli
      • Jazuli

      • Jazuli



      • Jazuli
        laskin..väärin kirjoitti:

        Hyvää yötä.. :-)

        hyvää yötä..=o)

        ihania unia..


    • apulainenNR1

      = Apulanta. Kuuntelen ja laulankin itse pelkkää Apulantaa.

    • FrozenCorpse

      Sulla ei riitä ymmärrys eikä mulla aika.

    • n.sorsa

      tässä parit Suomalaiset.
      Tauski
      Lauri tähkä&Elonkerjuu
      Klamydiaa
      Apulantaa
      Eppunormaalia
      Kari Tapio
      Simo Silmu

      Yölintu
      Popeda
      Janne Raapana
      Listaani voin jatkaa maailman tappiin, mutta on väähän monee makuun suomalaista musiikkia listassa, itse kuuntelen lähinnä Suomalaista musiikkia fiilingin mukaan.

    • n.sorsa

      tykittelen tietokoneen 5 omalla kaijuttimella subbarilla stereoiden 2 kaijuttimella, mistä lähtee 2X250 potkua, naapurtkin hakkaa tahtia onnesta seinään luulisin?

      http://www.youtube.com/watch?v=ZCJLcPj-4I0

    • Kuuntelen "wanhaa" suomirokkia.. Kuten Neljä Ruusua, Apulannan vanhemmat levyt ja silleensä.. Silloin joskus kun oli Tyrävyö niin sitäkin on tullut kuunneltua, ihan muistelujen kunniaksi.

      Sitten on nää suomalaiset maailmanmatkaajat, kuten HIM. Sen vanha tuotanto on kuin voidetta tärykalvoille


    • sirpamaikkarilta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3497
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2654
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      79
      2472
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2348
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2287
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1823
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1729
    8. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      205
      1716
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1393
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1370
    Aihe