Ok eli pikkupoikana ei tullut paljoa hampaita pestyä kun sillon ei tosissaan osannut ajatella tulevaisuutta. Hampaita tuli pestyä mutta ei joka ilta. Noin 15 vuotiaana aloin pestä hampaita säännöllisesti, minulla oli sillon jo hampaissa reikiä. EN ole tykännyt koskaan käydä hammaslääkärissä olen käynyt sielä väkinäisesti. Suvussani on myös huonot hammasgeenit, koska isältäni lohkeilee hampaat helposti ja hänen siskoltaan on mennyt todella paljon rahaa hammaslääkäreihin.
Nyt alkaa olla probleemia kun reiät näkyvät peilin valossa ihan hampaisiin katsomalla. Mustia pisteitä ja yksi hammas on niin pialla, että sen juuri on ihan tumma ja kun siihen painaa kynnellä niin sattuu todella paljon.
Minulla ei ole rahaa mennä hammaslääkäriin eikä isäni sitä maksa.
Menen alle vuoden päästä armeijaan kannattaako hoidot jättää sinne siellä se on kai ilmaista?
Nyt alkaa olla probleemia kun reiät näkyvät peilin valossa ihan hampaisiin katsomalla. Mustia pisteitä ja yksi hammas on niin pialla, että sen juuri on ihan tumma ja kun siihen painaa kynnellä niin sattuu todella paljon.
Minulla ei ole rahaa mennä hammaslääkäriin eikä isäni sitä maksa.
Menen alle vuoden päästä armeijaan kannattaako hoidot jättää sinne siellä se on kai ilmaista?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Armeijassa on ilmaista. Osassa varuskunnissa pääsee nopeammin hoitoon, kuin toisissa. Tosin jos särkee, niin pääsee nopeampaa. Tietenkään ei kannattaisi koskaan lykätä hammaslääkärissä käyntiä.
Eipä hoidettu hampaita armeijassakaan. Hoitivat niitä joilla oli hampaat kunnossa sama oli kunnan puolesta kun olis ollut ilmaista vetosivat siihen että hoidetaan niiden hampaat jotka on itse hoitanut aiemmin.
Ihan ensiksi: "huono hammasgeeni" on bullshittiä ja vain tekosyy hampaiden huonoon kuntoon.
Mahdollinen juuritulehdus (mikä varmaan on sulla siinä muusina olevassa hampaassa ja tod.näk. jossain muussakin hampaassa) on jo riski koko terveydellesi. Verenmyrkytys ei ole leikin asia.
Suosittelen, että varaat särkyajan terveyskeskuksesta, ottavatpahan pois toivottomimmat hampaat. Ei pitäisi maksaa paljon.
öö, ei noi mun hampaaat niin huonossa kunnossa ole ettei juurihoito toimisi. Ja joo hampaat on menny vähä miten on kun ei oo ollu äippää kattomassa perään ja faijaa ei oo vähempää kiinnostanu. Kai se on koitettava pankista lainaa hakea ja kunnostaa ainakin toi juurihoitoa tartteva hammas ja noi muut koittaa intissä hoitaa.
Pääasia että olet havahtunut hoitamaan hampaitasi.
Helpommalla ja halvemmalla pääset, kun hoidatat hampaasi kuntoon ja alat käymään säännöllisissä hammastarkastuksissa.
Tsemppiä!
Laistoitko hammaslääkärikäynnit kokonaan peruskoulun aikana? Silloinhan homma olisi ollut ilmaista ja hampaat nyt kohtuullisessa kunnossa vaikka ei olisi pestykään. Olen ollut nuoruudessani vielä laiskempi kuin sinä ja heräsin tilanteeseen vasta keski-iän jälkeen. Olen ns. väliinputoaja joka lempattiin ulos julkisesta hammashuollosta kansakoulun loputtua. Rahat oli tiukalla ja yksityishammaslääkäriin menin vain silloin kun oli jotain vaivaa (ja maksoin paljon). Nyt kun pääsin takaisin julkiselle puolelle, olen käynyt säännöllisesti vuosittain hammaslääkärissä ja laskutkin ovat kohtuullisia. Mutta tilanne on menetetty, ylähampaita on jäljellä niin vähän että kevään aikana nekin poistetaan ja tilalle tulee tekohampaat. Älä päästä tilannettasi näin pitkälle! Puheistasi päätellen oletan että et enää opiskele (osalla opiskelijoillahan on oma hammashoitonsa). Ensimmäiseksi voit varata ajan kunnallisesta hammashoidosta. Sinne voi joutua jonottamaan pitkäänkin, mutta ainakin alkuun päästäisiin ennen armeijaan menoasi. Maksuja varten ei varmaankaan tarvitse pankkilainaa hakea ja voithan pyytää edes osan faijalta kun ei pitänyt aikanaan huolta. Armeijassa sitten ehkä ehditään laittamaan ilmaiseksi purukalusto kuntoon, riippuen palvelusajan pituudesta.
Huono hammasluusto on useinkin perityvä ongelma. Meidän suvussa kaikki ovat hoitaneet hampaita ahkerasti ja käyneet hammaslääkärissä, mutta silti terveitä hampaita lohkeilee ja reikiintyy normaalia helpommin, vaikkemme herkkusuita ole ja hygienia on kunnossa.
Onpa tässä useampikin hammaslääkäri sanonut, että meidän suvussa näköjään hammasluusto on helpommin vaurioituvaa ja normaalia hauraampaa sorttia.
Höpö höpö, limppaa ja mehua, karkkeja niin syöpyyhän ne, varmaa kahvissakin sokeria niin et lusikka seisoo pystyssä ... Onhan kiilteillä eronsa .... Mutta joka päivä hampaat pesevän terveesti syövän ihmisen hampaat ei hapannu puhki .
Geenit vaikuttaa kyllä ihmisen hammasrakenteeseen kuten kiilteenmuodostukseenkin, mutta silti - jos joka päivä pesee hampaat eikä vetele mitään happoja suuhunsa kuten limsaa, sitruksia ja teollisia mehuja rypälesokereineen ja fruktoosisiirappeineen, tai makeisia .. ja syö tuon tuosta niin kyllä ne ehjänä pitäs pysyä kutakuinkin ... ja jos käy hoidattamassa, niin huonotkaan hampaat ei mee. Mulla loppu reikiintyminen kuin seinään vuosikymmeniksi kun ne pinnotettiin. Ihminen ei enä rakenna 22 ikävuoden jälkeen kiillettä ... Sillon se on menetetty jos sitä ei ole ... ja xylitolista ei ole sillon enää mitää hyötyä kiilteelle vaikka se happohyökkäykst torjuisikin .. Liikaa saatuna sekin tummentaa hampaat. Ikätaitteen jälkeen suositellaan emalihammastahnoja. Kaiken maailman valkaisuhammastahnat voi tuhoo hampaat nekin. Myös karies voi välittyä lapsiin. Alttius voi olla perinnöllinen sekin. Mut ihminen tuhoo hampaansa niiden 22 ensimmäisen kriittisen elinvuotensa aikana ... Loppuelämä menee niillä mitä sinne suuhun jäi .. Sen jälkeen ihminen ei rakenna uutta kudosta, korjaa vain vanhaa.
Se on kuoliossa, halusit uskoa tai et, juurihoito tarkottaa juuri sitä että koko hampaan ydin hermoineen kaivetaan pois ja täytetään paikkaamalla. Lääkepaikka jos siihen välissä laitetaan niin hoitaa tulehduksen ja kuoletuksen mutta musta hammas on mädännyt hammas eikä sille ole mitään selityksiä - se on sisältä mätä ja kuollut. Laho ja yhteydessä suoraan kaulaverenkiertoon, erittäin korkea sepsisriski ja yhdistetty jopa veritulppiin.
Sain armejiassa poistatettua 2viisuria täysin ilmaiseksi ja siitä sai jopa muutaman päivän lomaa :D
Eli kannattaa siellä koittaa saada mahdollisimman paljon kuntoon valtion pussiin
Minkä ikäinen olet. Kunnallinen hammashoito on ilmaista alle 18-vuotiaille. Yleensä sieltä tulee kutsu tarkastukseenkin.
"Ihan ensiksi: "huono hammasgeeni" on bullshittiä ja vain tekosyy hampaiden huonoon kuntoon."
Eipä muuten ole bullshittiä. Itselläni on hammaslekurin mukaan hyvä ja vahva hammasluusto (hieman kellertävä, mutta hampaat ei silti ole keltaiset). Eipä minulle reikiä tulekaan, joskin olen kyllä hoitanut hampaani aina huolellisesti. Eräällä tuttavallani on puolestaan valkoinen hammasluusto, joka on kuulemma hauraampi ja helpommin reikiintyvä kuin kellertävä. Hän joutuu käymään hammastarkastuksessa kaksi kertaa vuodessa ja lähes aina on tullut uusia reikiä, vaikka hoitaa suutaan tunnollisesti.
No toi ei pidä paikkaansa, jos on pienitulonen niin laskut kelaan skannerilla, niin se menee tai voit viedä kelan konttoriin, saat ehkä nopeemmin päätöksen tai sitten ne vaan skannaa ne puolesta. Ihan tyhmä homma viivytellä tuossa tilassa. Voi tulla tappava tai halvauttava sepsis tai ainakin erittäin vakava nielutulehdus kuten itelle kävi joskus 2001 kun hammas oli lohennut ja oltiin matkoilla lapissa .. Matkustin henkee hivelevässä kuumeessa yön lääkäriin ja loppukesällä huomattiin lohkeaminen .. Ei antanut niskajänteet periksi ees päätä kääntää ja yskäsykin sattu niin että padacodia joutu vetään ja pysty nukkuu sen 2 tuntia .. Ei noitten kanssa ole mitään leikkimistä, mars lääkäriin. Kyllä sieltä apu löytyy pahimmallekin pelkurille ... Koko prosessihan on vaan pitkälti kuin dremelillä keramiikkaa siistisi ... Ei ne mitään hammasluuta siellä poraa. Maksut on kyllä suolaset ... Juurihoito väliaikas paikkoneen helposti liki satasen hammas ... Niin tai näin, kelaan saa ainakin julkisella ... Jos on iso projekti niin "hammassaneeraus" voitanee suorittaa nukutuksessakin kertaheitolla. Nyt vaan nopsaa selvittään .. Parempi siviilissä ettei mee turhiin pois vetoihin ja väliaikaspaikkoihin päivystyksessä tai intissä (kiireellisen hoidon menetelmät).
Julkinen hammashoito on paljon halvempaa kuin yksityinen, kannattaa mennä "omaan" julkiseen terveyskeskukseen jos on vielä hampaita jäljellä
Ja nopsaan kun nää hyvinvointikeskukset sulkee terveysasemia valmistuttuaan tässäkin maakunnassa keskittäen palveluja. Menee nää "paikalliset" lopullisesti kiinni useimmat. Näitä maakunta- ja soteuudistusriemuja.
Eikö alle 18-vuotiaille ole hammashoito ilmainen?
Se on sukuvika ettei harja luista .. rahaa saa meneen vaikka yhdellä kultapaikalla, mä en usko et päivittäin kunnolla pestyt hampaat happanee suussa ... Karies voi periytyä ... ja lapsilla huonot hampaat pinnotetaan pahimmissa tapauksissa tai ainakin lakataan käynneillä ... Riippuu toimeentulotilanteestasi, kela maksaa kun nakot laskut liitteeksi. Musta hammas on sepsisriski. Voi mennä verenkiertoon ja sydämeen, ne samat pöpöt aiheuttaa kovettumia sydänverisuonistoissa ..... Hoidata ne kuntoon, tarvittaessa saat nukutuksenkin .. Tulehtuneen hampaan puudutus ei aina toimi ja se tekee todella kipeää tuikkia neulalla juuriin ... Musta hammas on kuoliossa ja vakava tulehduspesäke.
Ansaitsemattomien ei pitäisi kitistä suomi24:ä. Pasking hallitsee.