Olen melko lievästi CP-vammainen aikuinen. Useimmat ajattelevat, että vammaiset eivät ole kelvollista miesystävämateriaalia, monella on huono koulutus ja niin edelleen. Kuitenkin koen olevani ihan kelvollinen miesystäväehdokas, sillä pärjään elämässä siinä missä muutkin ja akateeminen tutkinto löytyy takataskusta. Miten lievästi puhevikainen liikuntavammainen voi löytää naisen? Netistä on mielestäni jokaisen miehen vaikea löytää seuraa ja jos netin ulkopuolella yritän tutustua naisiin, niin puhevika ja liikuntavamma aiheuttaa lähes poikkeuksetta pakit. Vai kannattaako vain suosiolla luovuttaa ja koettaa etsiä työtä tai apurahaa väikkärille? Ainakaan kahviloista en ole löytänyt ketään ja baareissa en käy koskaan, sillä en ole kiinnostunut dokailusta.
Erilaisuus esteenä
mieskaupungista
9404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niinhän se on, että jokainen CP- vammaisesta lähtien pieksee mut näissä parisuhdehommissa, koska mulla ei ole "varaa" naiseen. Niinhän se on, että rahalla ostetaan rakkautta tässä maailmassa. Vaikka kuinka naiset sanovatkin että "luonne ratkaisee", mutta se on paskapuhetta. Nuorille naisillemme en kelpaa tällaisena, ja siksi he ovatkin minun vihollisiani. En usko enää nuorten naistemme puhtoisuuteen, sori vaan. Usko "syvään rakkauteen" onkin paskapuhetta, koska se on tasan euromäärästä kiinni.
Ei kai se rahasta ole kiinni. Itse olen tuloistani riippumatta ollut ilman naisseuraa. Muutama nainen taas on hetken aikaa halunnut tutustua, ei ole välittänyt rahoistani pätkääkään, mutta jutut eivät ole synkanneet yhteen. Ehkäpä luonne ratkaisee, ehkä ei, mutta sitten mulla on huono luonne. :) Vaikea sanoa, onko mulla mennyt elämässä paremmin naisten kanssa kuin sinulla, mutta eipä ole mitenkään erityisen hyvin mennyt.
Minkälaisista naisista olet koettanut saada seuraa?
Baareista löytyy suurimmaksi osaksi pinnallisia ihmisiä, ehkäpä netti voisi kohdallasi kuitenkin toimia sekä seuranhaku kaltaisestasi lievästi vammaisesta naisesta joka ymmärtää sinua lähtökohtaisesti jo enemmän kuin täysin terve nainen joka ei voi samaistua tilanteeseesi.
Olen koettanut saada seuraa lähinnä korkesti koulutettuja naisista, eli yliopisto-opiskelijoista, teekkareista tai ammattikorkeakoululaisista sekä niistä valmistuneista. Olen ilmoittanut rehellisesti vammastani, mutta heikosti on ollut kysyntää. Muutaman vammaisen naisen kanssa olen kirjoitellutkin. Muutama oli aika erilainen kuin minä. Yksi oli kovin samanlainen, mutta muutama epäloogisuus paistoi läpi hänen viesteistä. Ei se olisi haitannut. Sitten kirjoitin huolimattomasti viestin, sen hän tulkkasi väärin, ja hän ei ollut enää kiinnostunut minusta.
Lievästi vammainen nainen sopisi minulle hyvin, mutta eipä niitäkään löydä netistä helpolla eikä muualtakaan. Netissä en meinaa jaksaa tehdä aloitteita, kun kysyntää on niin vähän. Kehitysvammaista en halua, kun en usko itselläni olevan juurikaan yhteistä kehitysvammaisten kanssa.
on lievä kehitysvamma mutta et usko sinulla ja kehitysvammaisella olevan yhteistä?
Liekö ihme jos et naista löydä kun kriteerisi ovat aika korkealla.
Minulla on CP-vamma, mutta ei kehitysvammaa. Kriteerini ovat aika paljon lievemmät kuin monilla muilla.
on nimenomaan kehitysvamma, niinkuin itsekin sanoit puheessasi on ongelmia eli kehityshäiriöitä.
Ongelmasi lienee ihmisten erilaisuuden sietokyky tai tässä tapauksessa sen puute. Tarvitset siis sen verran vahvan ihmisen, joka pystyy erilaisuutta sietämään tai sitten ihmisen, joka sitä sietää jostain muusta syystä, esim että on itse erilainen. Se valitettavasti rajaa mahdollisuuksia aika paljon. Voisin kuvitella, että tällaisia ihmisiä löytyy niistä, joilla on itsellä jokin lievä vamma tms, tai sitten vanhemmista, elämää ja sen monimuotoisuutta enemmän nähneistä ihmisistä. Eli ei muuta kun lavatansseihin:)
Itselläni on fyysinen pitkäaikaissairaus, ja naiset ei huoli, ei edes ne joilla itsellään on pitkäaikaissairaus. Sama se on varmaan sulla, ei huoli lievästi vammaiset naiset.
Tätä se on. Vaikka tätä onkin toistettu palstalla väsymiseen asti, niin laitetaan se tähänkin: nainen haluaa omasta tasostaan riippumatta rikkaan, komean, tumman ja supliikin miehen.
Minkäs sille voi. Naiset on vaan niin saatanan tyhmiä, etteivät tajua omia puutteitansa ollenkaan.