Solarium kotiin?

kannattaako kotiin ostaa solarium? mitä pitäis ottaa huomioon ostettaessa? entä käytetyt? keltasessa pörssissäkin näkyy olevan..
43999
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minulla on ollut solarium jo kymmenisen vuotta. Ihan mukavahan se on, mutta nykyään siitä varoitellaan aika haitallisena laitteena. Jos ostat käytetyn, huomioi ainakin, että lamput on ilmanmuuta vaihdettava aina noin 100 käyttötunnin välein. Niillä on hintansa. Siinä moni säästää ja aiheuttaa haittaa iholleen. Vanhat lamput antavat muunnettua iholle vaarallista säteilyä. Nykyään on kuulemma jotain rusketussuihkuja, jotka ruskettavat tasaisesti ihoa haittaamatta (värjäystekniikka), sellaisia kaikenmaailman julkkiksetkin käyttää (Victoria Beckham yms.). Jos itse olisin vasta nyt hankkimassa solariumia, kyselisin parempana vaihtoehtona niitä suihkuja.

Äänestä

ÄLÄ OSTA!!!!
-esim. solariumin otto ei ole terveellistä.
mulla oli sellainen pieni naama solarium kotona ja sitä tuli otettua "pakkomielteenä".
nyt kaduttaa!!!
Jos on pakko ottaa solariumia, niin mee johonkin solariumiin ottaa noin 5 kertaa.
Älä ota liikaa!!!!

Äänestä
  • mistä noita kasvosolariumei voi ostaa?????

    Äänestä

Ei todellakaan vaihtoväli ole 100 tunnin välein. En tiedä millaisia putkialaitat, mutta käytännössä vaihtoväli on noin 400 tuntia. Valmistaja lupaa useille jopa 600 tuntia vaihtoväliksi, mutta se on liian pitä. Ainoastaan Bellarium lamput, joissa on yli 1% B-sädetta voi käyttää 500 tuntiin saakka. Joten Tuo puheesi muunnettu säteily on ihan buul shittiä. Teho laskee tuntien kasvaessa. Nämähän ovat UVA solariumeja, oka ruskettaa ihon pnnassa olevan pigmentin ja niissä on 0.1-0,2 % B sädetta. eli sen verran, että se nostaa uutta pigmenttiä tai uo sitä. Tuo B säde on se joka myös aiheuttaa ihon palamisen ja siksi Suomessa olevista solariumeista on niitä, joissa voi olla eka kerrasta lähtien jopa 20 minuttia. SUP ja PUVA laitteet ovat eri juttu ja eri lamput.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluu ruskeeks kirjoitti:

kannattaako kotiin ostaa solarium? mitä pitäis ottaa huomioon ostettaessa? entä käytetyt? keltasessa pörssissäkin näkyy olevan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu