Kuinka nopeasti sivuvaikutukset loppuvat?

Olen ajatellut pian lopettaa e-pillerit jatkuvia sivuvaikutusten takia. Minulla on kokemusta Yasminista ja Melianesta. Yasmin aiheutti migreeniä ensimmäisestä laatasta lähtien. Sinnittelin sillä jonkin aikaa, mutta lopulta halusin vaihtaa merkkiä ja sain Melianet. Päänsärkyjen suhteen ne ovat hieman paremmat. Nyt päätä särkee ainoastaa taukoviikolla, kun Yasminin aikaan päätä särki usean kerran viikossa. Mutta siihenpä Melianet hyvät puolet loppuvat. Olen ollut pitkään itkuherkkä, ahdistunut, alakuloinen ja yleisolotila on liian usein vitutus eikä sänkypuuhat kiinnosta yhtään. Minulla on aina ollut heikko itsetunto ja sen piikkiin nämä aiemmat meni aika pitkään. Jokin aika sitten heräsin miettimään, josko nekin johtuvat kuitenkin pillereistä.

Kertaalleen kävin gynellä valittamassa sivuvaikutuksia, mutta en saanut sieltä mitään vaihtoehtoja. Hän lähinnä vähätteli päänsärkyjäni. Hänen mielestään sivuvaikutuksia tulee vain todella harvoille pillereiden käyttäjille.Olen tosi kypsä tähän omaan mielentilaani, mutta en voi sille mitään. Itkukohtaus tulee milloin mistäkin mitättömästä syystä ja jokainen vastoinkäyminen tuntuu maailmanlopulta. Kyllähän pillerit on helppo ja huoleton ehkäisymenetelmä oikein käytettynä vakituisessa suhteessa, mutta kyllä minulla nyt painaa oma terveys vaakakupissa paljon paljon enemmän. Suututtaa, kun pillereitä määräävät lääkärit eivät kerro, että sivuvaikutuksen voivat olla näin rankkoja.

Haluaisin nyt tietää, miten teillä muilla sujui pillereiden lopettaminen? Miten nopeasti sivuvaikutukset loppuvat ja elämä alkaa taas hymyillä? Entä tuo päänsärky, loppuuko se heti?
3279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mihehenä sanoisin, että kortsua en ala käyttämään, ollaan sitten kumpikin ilman. Tai sitten hommataan jokin vaihtoehtoinen menetelmä johon ei kuulu kortsut eikä pillerit. Siis vakisuhteessa. Eri asia sinkkuna, silloin kortsua AINA!

Äänestä

Ensinnäkin itselläni oli ongelmia kipujen kanssa. Eli oli kuukautiskipuja, joiden takia pillerit hankinkin. Pillerit aloitettuani meni 2,5kk ihan älyttömien kipujen kanssa joita oli koko ajan ja sen verran että itkin melkein joka aamu kun taas ilman oli kipuja ollut vain menkkojen aikana. 2,5kk:n jälkeen alkoi helpottamaan ja muutama kuukausi siitä olo oli jo aika ok, nykyään jopa vuotoaikana kivut on hyvin hallittavissa. Eli joskus kannattaa huomioida se et elimistöllä menee jonkun aikaa uuteen hormonijärjestykseen totutellessa. Edellisen pillerimerkkini kanssa lopettaessa kyllä sivuvaikutuksetkin hävisi heti, eli ei pitäisi olla ongelma, senkun jätät pillerit syömättä.

Jos on suinkaan varaa niin mee yksityiselle gynelle. Siellä kerrot selvästi mikä on ongelma ja mitä haluaisit. Saat ihan varmasti (esim. eri pillerimerkki, minipillerit...) antavat oikeasti eri vaihtoehtoja. Terveyskeskuslääkäreiden kanssa saa tapella ja väitellä huomattavasti enemmän, harvoin ne antaa sulle listaa siitä että mitäs haluaisit, siellä pitää itse tietää ja osata vaatia.

Äänestä

Naisella kukaudessa varmoja päiviä 21 noin,muulloin
käytät keskeytettyä yhdyntää.
Jos asuu parisuhteessa,onko väliä vaikka vauva tuliskin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Talventytär kirjoitti:

Olen ajatellut pian lopettaa e-pillerit jatkuvia sivuvaikutusten takia. Minulla on kokemusta Yasminista ja Melianesta. Yasmin aiheutti migreeniä ensimmäisestä laatasta lähtien. Sinnittelin sillä jonkin aikaa, mutta lopulta halusin vaihtaa merkkiä ja sain Melianet. Päänsärkyjen suhteen ne ovat hieman paremmat. Nyt päätä särkee ainoastaa taukoviikolla, kun Yasminin aikaan päätä särki usean kerran viikossa. Mutta siihenpä Melianet hyvät puolet loppuvat. Olen ollut pitkään itkuherkkä, ahdistunut, alakuloinen ja yleisolotila on liian usein vitutus eikä sänkypuuhat kiinnosta yhtään. Minulla on aina ollut heikko itsetunto ja sen piikkiin nämä aiemmat meni aika pitkään. Jokin aika sitten heräsin miettimään, josko nekin johtuvat kuitenkin pillereistä.

Kertaalleen kävin gynellä valittamassa sivuvaikutuksia, mutta en saanut sieltä mitään vaihtoehtoja. Hän lähinnä vähätteli päänsärkyjäni. Hänen mielestään sivuvaikutuksia tulee vain todella harvoille pillereiden käyttäjille.Olen tosi kypsä tähän omaan mielentilaani, mutta en voi sille mitään. Itkukohtaus tulee milloin mistäkin mitättömästä syystä ja jokainen vastoinkäyminen tuntuu maailmanlopulta. Kyllähän pillerit on helppo ja huoleton ehkäisymenetelmä oikein käytettynä vakituisessa suhteessa, mutta kyllä minulla nyt painaa oma terveys vaakakupissa paljon paljon enemmän. Suututtaa, kun pillereitä määräävät lääkärit eivät kerro, että sivuvaikutuksen voivat olla näin rankkoja.

Haluaisin nyt tietää, miten teillä muilla sujui pillereiden lopettaminen? Miten nopeasti sivuvaikutukset loppuvat ja elämä alkaa taas hymyillä? Entä tuo päänsärky, loppuuko se heti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu