Onko työpaikkoja auki? Millaista duunia ja onko miten hankalat työajat?
Veeär-karko
Ruosteessa
3325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Käys poka täältä kattomas! http://www.vr-konserni.fi/fi/index/VRtyonantajana.html
Paree kuule pika jotta menet sellaassiin hommiin joisa ei terveys vaarannu työaikoojeen tahi muun henkiseen ja fyysiseen ulukooseen asian johorosta. Se on sekkii jänniite siinä pään päällä melekooneen terveysriski ja mitä lie aivokasvaimie aiheuttahapi?! Se kun yhyristetähän vielä syöpää aiheuttavihin työaikoihin ku niistä ei kerkijä pallautuu ja muuhun terveyren riskitekijään joka tuolla rautateillä vallitsoo, nii sanon jotta kannattanooko tuota noin niin terveyttään sielä menettää? Nämät on näitä vaijjettuja tosiasioota nämät terveysrikit. Ja seilä kun pimmeesä toikkaroo auraamattomala ratapihala ni siinä vaaniipi riski kuule jäärä junan alle saatika kompastua ja taitttaa nilkka ennen ku siinen junan etehen kaatuu liiskaantumahan. Sanon jotta miettikää nuoret mihin suuntauvutta elämässänne. Ja sen sanon vielä tähän loppuhun jotta laitakaaa sukset jalkahan ja hiihtäkähän menemähän. Se on ku laittasi rahhaa säästäporsasehen. Turhaan tuota noinniin lährette pasamaisihin hommaloihin sairastumahan ja tupakoimahan. Sukset vaan jalkahan ja hiihtämähän ja ittestä ja terveyrestä huolehtimahan vaan!
Mutta et jää mistään paitsi, etenkään jos menet sellaiselle paikkakunnalle missä on aikaisia aamuja ja yövuoroja. On hankalat työajat, koska vuorot niin lyhkäisiä sen turhan työaikalain mukaan.
Jossakin päin suomennniemee kuitenkin on paikallissopparit ja saavat tehdä tuplavuoroja. Mutta siellä onkin sitten sairaslomatilastot paljon pienemmät kuin niissä paikoissa missä ei saa tehdä pitkiä vuoroja, koska työntekijätyksinkertaisesti voivat hyvin.