Vaatesuunnittelijan palkka?

:)

Kuulin tutultani, joka suunnittelee urheilu vaatteita, niin hän saisi n. 4000-5000e kuukaudessa. Mitä sanotte, onko se keskimääräinen palkka vai jääkö alle vai meneekö yli? Ja kuinka paljon voi saada parhaimmillaan?

5

5511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herääs

      sit heräsin .----liksa on 1800e kk

    • Eikä vähän

      Tuttavasi taisi "hieman" liioitella omaa palkkaansa.

      Vaatesuunnittelijan normipalkka pyörii siinä 2500€:n hujakoilla kuukaudessa.

      Joku freelancer, jolla on jo vähän nimeä, saatta päästä noille aloittajan mainitsemille palkoille.
      Ja niitä ei montaa Suomessa ole.

    • rewq

      MORO!! kyl ne duunareitten palkat tai¨taa olla siinä 1300-2500 käteen !!! pari tuttuu kyl repii sellasta 4000-5000 e käteen!! et näin... ja loput saa kahvi rahoja ...työn ilon !!!!

    • Joona-joo

      Urheiluvaate suunnittelijana ja lähes 10-vuoden kokemuksella sanon tässä että se keskipalkka on 2500€. Jos olet mies suunnittelija tai free monilla eri prokkiksilla, silloin enemmän. Muuten alle 3000€ lähespä sääntö. Alan aloittaja normisti n. 1500€. Ammatti voi monelle kuulostaa hienolta nimikkeeltä mutta oikeasti todella huonosti palkattu ala. Mutta kukaan ei vaatesuunnittelijaksi rupea jos miljonääriksi haluaa. Ala on kutsumus ala vähän.

    • mallipuuseppä

      suunilleen 0€ kunnes tuote myy!
      Suunnittelijoita on maapallo täynnä ja jos sillä tienaisi niin kuka menisi töihin kun voi suunnitella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7530
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2959
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1793
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      117
      1479
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      764
    Aihe