tongue webistä ..

hei ! onko tongue webille jotain erityistä " tongue web " korua, jota voi lävistysliikkeestä ostaa ?
jostain luin, että joku käyttää omassaan tappikulmakorua. voiko tästä seuraa jotain pahaa ?
mikä on mieluisin materiaali ensimmäiseen tongue webiin ? millä tavoin tongue web
pidetään puhtaana ja kuinka pahoja seurauksia tulehduksella voi olla ? sattuuko ? :--)
7883
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tongue webille ei ole erillistä korua, siinä voi pitää niin banaania, hevosenkenkää kuin rengastakin. korun paksuudella ei ole suunnattomasti väliä, mutta 1,6mm reikä luultavasti kestää paremmin mekaanista ärsytystä kuin 1,2mm. ensimmäisen korun materiaaliksi ehdottomasti titaani, myös ptfe on hyvä ja sitä voi autoklaavata, joskin se on huokoisempaa kuin titaani. tongue web puhdistetaan aluksi suuvedellä 1-2 kertaa päivässä ja purskutellaan aina vedellä syömisen, tupakoimisen ja jonkin muun kuin veden juomisen jälkeen. koru saattaa kerätä plakkia ja sitä voi harjata hellästi puhtaalla hammasharjalla. (parantumisvaiheessa koruun saattaa kertyä myös kudosnestettä, ihanaa valkoista mömmöä) imo suun limakalvoilla olevia lävistyksiä on törkeen vaikea saada tulehtumaan, limakalvot kun paranee terveellä ihmisellä tosi nopeasti. tätä lävistystä en menisi tekemään kotosalla hakaneulalla, kuten en mitään muutakaan lävistystä :D kipu on hyvin yksilöllistä, mutta kyllä tongue web taitaa olla yleisesti helpoimmasta päästä kuitenkin. :)

Äänestä

ensikoru mulla tongue webissä oli rengas, sitten vaihdoin hevosenkenkään ja seuraavaksi ostan banaanin :_D ei seuraa mitään pahaa, tongue web on ihana ja helppohoitoinen! ainut vaan, että hampaat kärsii.
omat kokemukset; tein itse parsinneulalla, ei sattunut, vähän vain nipisti eikä tullut edes verta! 3 ensimmäistä päivää huuhtelin suolavesiliuoksella kahdesti päivässä. ja se oli sen 3 päivää turvonnut. muistan sen, että sylkirauhasia ei pystynyt hallitsemaa olllenkaan sen ollessa turvoksissa =D tunsin itteni melkeen käärmeeksi ko sylkeä saatto lentää millon vaan, eikä sille voinu mitää. vaikka tyhmä olinkin ja tein ite, puhdistin sitä hyvin, näin vältin tulehduksen joten ei mitään ongelmaa. suosittelen!

Äänestä

mulla on kaks pidän tällä hetkellä 1.2mm banaani koruja niissä. Ekaan titaani tietty. Mutta itse käytin muovia koska tein itse molemmat. suuvedellä ja hampaiitte pesulle eli ne peruss : P mulle ei oo tullu mitää tulehduksia mutta tuskinpa kukaan saa aikaa semmosta jos ei nyt ole kauhean likainen suu. Ei se sattuu vähemmä kun hyttysen purema eli ei ollenkaa :D

Äänestä
  • aattelin ottaa tonguen mutta mikä olis sopiva alouskoru? lukemani mukaan kaikki suosittelee ainaki titaanii alkuu mut et pitäiskö laittaa barbell vai banana vai mikä siihe ekaks? ehdotuksia? : ))

    Äänestä

  • hativatti123 kirjoitti:

    aattelin ottaa tonguen mutta mikä olis sopiva alouskoru? lukemani mukaan kaikki suosittelee ainaki titaanii alkuu mut et pitäiskö laittaa barbell vai banana vai mikä siihe ekaks? ehdotuksia? : ))

    siis alotuskoru*

    Äänestä

moi täs yks tyhmä joka meni tekee tongue webin ite:D neljättä päivää turvonnu mut ei yhtää kipee, onkohan se normaaliii? oon sitä huuhdellu aina syömisen jälkee vedellä tai suu vedellä. sylkee on jotenki tullu tavallist enemmän:P millonkohan se turvotus loppuu? mut ihana se on !

Äänestä
  • Riippuu siitä, mistä kohdasta oot sen lävistäny ja minkälainen koru siinä on. Itellä oli tuoreessa smileyssä kirurginterästä ja huhheijaa sitä turvotusta! vaihdoin titaaniin ja turvotus laski heti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bogi- kirjoitti:

hei ! onko tongue webille jotain erityistä " tongue web " korua, jota voi lävistysliikkeestä ostaa ?
jostain luin, että joku käyttää omassaan tappikulmakorua. voiko tästä seuraa jotain pahaa ?
mikä on mieluisin materiaali ensimmäiseen tongue webiin ? millä tavoin tongue web
pidetään puhtaana ja kuinka pahoja seurauksia tulehduksella voi olla ? sattuuko ? :--)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu