Paskanjauhanta maksvaurioista on taas alkanut.
Yksi on saanut maksavaurion syötyään Chili Burnia.
Lääkäri Iltalehdessä kieltäisi tuotteen.
Joku 50.000 on saanut maksavaurion juotuaan kaljaa, mutta kukaan ei ole vetämässä kaljaa markkinoilta.
Maksa voi vaurioitua aika vähästä, mutta en tiedä, miten niissä maissa menee joissa chiliä syödään joka ruokalajissa (Keski- ja Etelä-Amerikan maat, Intia jne.
Mitä sellaista Cili Burn sisältää joka tekisi maksalle haittaa?
Tässä sisältö:
Vuorokausiannos 2-4 tablettia sisältää:
* Vihreäteeuute (972-1944 mg, josta EGCG 291,6-583,2 mg)
* Tillinsiemenuute (300-600 mg )
* Inkivääriuute (100-200 mg)
* Chiliuute (24-48 mg, josta kapsaisiinia 0,12-0,24 mg)
* Piparminttuöljy (9-18 mg)
AINESOSAT
Vihreäteeuute 44%, paakkuuntumisenestoaineet (dikalsiumfosfaatti, trikalsiumfosfaatti), tillinsiemenuute 14%, stabilointiaine (mikrokiteinen selluloosa, rasvahappojen magnesiumsuolat, silloitettu natriumkarboksimetyyliselluloosa), inkivääriuute 5%, pintakäsittelyaineet (E464, E427a), chiliuute, piparminttuöljy, värit (rautaoksidi, titaanidioksidi).
Sokeroimaton, laktoositon, gluteeniton, hiivaton ja soijaton valmiste. Ei käytetty keinotekoisia väri- ja aromiaineita. Sopii vegetaristeille, vegaaneille ja diabeetikoille.
Lääkärit suosittelevat laihduttamiseen tavallista ruokaa.
No tässä sitä on tavallista ruokaa, kuten tilliä, teetä, chiliä, piparminttua ja inkivääriä.
Vai pannaanko tee myyntikieltoon, piparminttukarkit pois hyllyltä ja myös Vihreä Jenkki?
Ei muuta kuin joulupiparit (inkivääri) pois penujen käsistä ja ravut keitetään ilman tilliä eikä sillinkään päälle sitä suositella.
Poltetaan tillipellot!!!
Kaikkea paskaa sitä saa lukea.
Lääkärit myisivät jokaiselle Allia ja Xenicallia, tai tekisivät leikkauksia joissa on helvetillinen riski.
Veikkaan, että Chili Burnin myynti on vaan liian hyvin lähtenyt käyntiin tai markkinoille on taas tulossa uusi tekijä, joka pyrkii markkinoille ja sehän tekee eetvarttia että kilpailijalle aiheutuu hankaluutta.
Maksavaurioita Chili Burnilla?
3
651
Vastaukset
- purkista
Siis chiliä käytetään kapseleina niissäkin maissa, joissa se kuuluu ruokiin. Ja minä tyhmä luulin chilit kerätään kasvimaalta tai ostetaan torilta tuoreina ja sitten kypsennetään ruokaan tai ruoan kanssa.
Tuore chili ei siis vaikuta aineenvaihduntaa, saati sitten laihduta? - on-vaarallista
Pitää nostaa esille taas kun oli Arenassa Norjan kuluttuja ohjelma jossa käsiteltiin kyseistä tuotetta ja todellakin tuhoaa maksan eli joillakin aiheuttaa suoraan maksatulehduksen. Syy on yhden ainesosan eli vihreän teen uutteen.Se on myrkyllistä jo itsessään. Jos näitä popsii niin ainakin katsoo ettei ala virtsa tummumaan tai iho-silmät yhtään kellerrä jolloin heti lääkäriin ja sanoo mitä popsinut.Sopii kyllä kaikkien tutkia samoja oireita sillä kaikki maksatulehdukset antaa samat oireet ja kaikki voi tuhota maksan parissa päivässäpysyvästi.
- veijo039863
Todistaa pelkästään että huijattavia yhä löytyy.
Rasvanpolttaja??? Mitä hyötyä mukamas laihduttajalle pitäisi moisesta tuotteesta olla.
Olisi ehkä aika tutustua siihen mikä aiheuttaa liikalihomise. Vihjeeksi:
Se ei ole luonnollinen rasva (voi, lihan rasva jne:)
Kysymällä selviää ja vältät heittämästaä rahasi metsään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341952Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651890Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3801782Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161248- 921113
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34970- 95765
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15698Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise47665- 32664