Olisikohan karavaanareilla kiinnostusta vuokrata rantatonttia vaunupaikaksi? Tontilla olisi agrekaattisähkö lähinnä tv ja valo tarpeisiin.Oma kaivo,puulämmitteinen sauna,nuotiopaikka,laituri,vene ym.Harrastusvälineitä
olisi mm,polkupyöriä,ulkopelejä.tontilla ulkorakennus,jossa wc,varasto ja puuliiteri.Seitsemisen kansallispuisto tontin läheisyydessä.Parkanoon ja Kuruun matkaa n,20 km.Pisempi tai lyhempi vuokra-aika mahdollinen.Vuokra olisi n.30-40€ vrk. vuokra-ajan pituudesta riippuen.Olemme suunnitelleet tällaista ensi kesää ajatellen.Karavaanarit pistäkää kommentteja tulemaan.
olisi mm,polkupyöriä,ulkopelejä.tontilla ulkorakennus,jossa wc,varasto ja puuliiteri.Seitsemisen kansallispuisto tontin läheisyydessä.Parkanoon ja Kuruun matkaa n,20 km.Pisempi tai lyhempi vuokra-aika mahdollinen.Vuokra olisi n.30-40€ vrk. vuokra-ajan pituudesta riippuen.Olemme suunnitelleet tällaista ensi kesää ajatellen.Karavaanarit pistäkää kommentteja tulemaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
rantatontilla ja maksamme siitä 800e/ vuosi, että emme tule.
Kuinka kaukana on lähin viinakauppa
Tai laarseenimyymälä?
Jaksaako ajaa matkan fillarilla kännissä??
Nämä on tärkeimmät kysymykset
tekee 14,400 euroa/vuosi ja silläkö rahalla luulet että joku vuokraa? Tuo 1200 euroa/vuosi voisi olla lähempänä totuutta!
Tuosta linkistä löytyy esimerkiksi SF-Caravan Kuopion Seutu Ry :n Alatalon jäsenalueen hinnasto jäsenille.
Kyllä joku yksityisyyttä haluava, tai vaikkapa SF-C yhdistykseen kuulumaton porukka, voi olla kiinnostunut vuokraamaan tontin kesäaikaan aina muutamaksi päiväksi. Kokeilemallahan se selviää.
http://www.sfc-kuopionseutu.net/
Jo osoittaa, ettei "tontin vuokraaja" ole vakavissaan liikkeellä. Näitä tällaisia ihme tarjouksia on aina silloin tällöin tänne ilmestynyt häiriköinti tarkoituksissa.
Olen ollut karavaanari jäsen yli 30v.ensin vaunulla ja nykyään autolla. Niissä on molemmissa pyörät ja ne on
siksi että ne myös pyörivät. Hyvässä paikassa voi olla pidenpääkin, mutta nuo kausipaikat ja kausipaikkalaiset eivät minusta ole mitään karavaanareita. Kun joskus sattuu poikkeamaan tälläisillä paikoilla niin kaiketi osa heistä on pyörätkin myyneet pois ja tuskin katsastettu saati kaasuponnistuksia tehty kertaakaan. Karavaanari on sellainen otus joka liikkuu ympäri maata ja ulkomailla näillä vehkeillään
eikä vuodesta toiseen rakentele kukka ja perunapenkkejä samassa paikassa.
voi liikkua ei kausipaikka sido vaunua. On monesti kaupungissa asuvalle ainoa vaihtoehtoa ylipäätänsä omistaa vaunu. Huoltoliikkeet käy myös alueilla tekemässä ylläpitohuoltoja ja katsastamattomuus ei ole nykyisin rekisterissä olon este.
Annetaan kaikkien kukkien kukkia joko kausipaikalla tai puskaparkissa.
...kausipaikka vaikka pyörät pyörivät vuosittain n. 20000km. Nyt kylläkään ei pyöri koska odottaa kesää. Kuluja on talvisin lataussähkö parin kuukauden välein ja vuodessa kiinteistövero. No sehän onkin oma autotallini. Samassa pihassa on myös kukkapenkit ja perunapelto. Myös porkkanoita, herneitä jo omenapuita.
Karavaanari on hän, jonka pyörät pyörivät joka vuosi.
oletko ihan tosissasi tosta hinnasta
vuosi hinnaksi tulisi 30 € mukaan vuosi hinnaksi 10950€
40€ mukaan laskettuna 14600 €
vertailu kohtana voidaan kattoa kausipaikkojen hintoja jotka liikkuvat 700-1200 nurkilla vuodessa
palvelut lähellä toisissa paikossa baarikin
nuotiopaikat ja joissani nettikin kuuluu hintaa ja saunat yms..
eli ei taija tosta tulla kultakaivosta noilla hinnoilla
noi hinnat oli laskettu yhtä vaunua koskevasti mutta jos joku porukka ottaa sen esim 10 vaunua niin silloin kun hinta jaetaan vaunujen kesken se muodostuu jo järkeväksi. silloinhan hinnaksi jää 3-4 € /vrk/vaunu
mutta jos olet ajatellut että jokainen maksaa 30-40€/vrk niin voit unohtaa ihan koko homman
tuo hinta kuulostaa ensilukemalla kovalta. Toisaalta olisin itse valmis maksamaan 30€ vrk muutaman päivän oleskelusta jos paikka täyttää kriteerini. Minulle tärkeintä on RAUHA, ei naapureita lähellä.
Pitkäaikaisvuokralle tuskin tuon saat tuohon hintaan.
Ideana olisi vuokrata rantatonttia nimenomaan yhdelle vaunukunnalle kerrallaan,joten koko alue olisi silloin täysin vuokraajan yksityiskäytössä.Leirintä-alueet ovat taas asia erikseen.Hintahan muodostuisi huomattavasti edullisemmaksi, mikäli vuokraisin samanaikaisesti tonttia esim, neljälle vaunulle kerrallaan.Yksi mahdollisuus on ,että vien tontille oman vaununi ja alan vuokrata kohdetta tältä pohjalta.
Teeppähä nii ja laita kova hinta jottei vaunu kulu
Karavaanari taitaa olla laumaeläin, taitaa olla sula mahdottomuus yhtä vaunukuntaa saada paikalle. Tummillakin on tapana vetää koko suku paikalle? Niin se on myös sosiaalipummeilla.
Mulla on tonninpaikka 50 vuotta.Tekee 18 centtiä/vrk.
Kuuluuko 1000 e sähkövirta? Pitäisi löytää vaunulle seisontapaikka kun en saa enään vetää kun joutuin luopumaan jo ajokortista. Onko vaunu vietävä sitten 50 vuoden päästä pois vai saako olla vielä 50 vuotta jos maksaa. En haluvaisi aina olla muuttamassa jos on hyvä paikka.