Roiskeläppien hyöty?

Aikeissa ostaa uusi auto, ei ole vakiona roiskeläppiä. Ne saa merkkivarusteena, ja muotoilultaan sellaiset aerodynamiikan kannalta muotoillut eli aika pienet ja pyöreälinjaiset, eivät siis jättikokoiset 1970-80-luvun tyyliset. Saisi siis eteen ja taakse. Kaippa etuläpistä on jotakin hyötyä? Mutta entä etenkin takaläpät; suojaavatko ne takapuskurin maalia tai alustaa? Mitä haittoja on läpistä (ei siis ulkonäköaspekti vaan muut perustelut)?
186052
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

hiekan ja muun moskan maalipintaa kuluttavalta vaikutukselta. Tuskin siinä roiskeläpistä konkurssi tulee, jos kerran uuden auton ostaa. Saahan ne vaikka ottaa pois, jos ei silmää miellytä. Itse laitoin samankaltaisiin "aerodynaamisiin" roiskeläppiin 2 mm paksusta kumista muutaman sentin jatkopätkät. Ei niistä mitään haittaa ole ollut.

Äänestä

Läpät katosivat kai pääosin siitä syystä että ne lisäävät ilmanvastusta eli polttoaineenkulutusta. Jäljellä on vain tällaisia onnettomia aerodynaamisia lätysköitä joista ei ole enää varsinaista hyötyä.

Hiekkatiet alkavat lisäksi olla aika katoavaa kansanperinnettä ja jossain vaiheessa havaittiin etteivät roiskeläpät oikeastaan paranna yhtään takana tulevan näkyvyyttä vesisateella. Pikemminkin päinvastoin koska niiden takia "roiskeet" muuttuvat pikemminkin vesisumuksi jonka läpi ei näe senkään vertaa.

Etuläpät suojaavat kyllä kynnyskoteloita mutta takaläppien hyödystä en olisi niinkään varma. Haluaisin todella kuulla missä autossa takarenkaiden heittämät kivet osuvat takapuskuriin? Ellet sitten tarkoittanut takahelmaa mutta ne ovat nykyään kaikissa autoissa muovia eikä tuo kivisuihku osu bumerangin lailla takahelman ulkopuolella olevaan maalipintaan vaan pääosin sen muovikaukalon sisäpuolelle.

Äänestä
  • Tein itse etuläpät metritavarana myytävästä roiskeläppäkumista, kun maalipintaan alkoi tulla kulumaa vaikka asfaltilla ajelenkin. Kiinnitin lokariin ruostumattomasta hitsilangasta tekemilläni lenkeillä. Itse tehden saa mieluisensa.

    Äänestä

  • Takaläpät suojaavat perässätulijoita. Kohteliasta...

    Äänestä

  • old_profile_34673 kirjoitti:

    Takaläpät suojaavat perässätulijoita. Kohteliasta...

    Eivät roiku niin helposti tappituntumassa kun läppiä ei ole. Jos nimittäin aivotoimintaa on...

    Äänestä

  • Kuinkahan paljon nämä nykyiset suht pienikokoiset läpät lisäävät vaikkapa prosentteina ilmanvastusta autossa? Osaisiko joku insinööri tms. vastata?

    Äänestä

  • Läppäroiske kirjoitti:

    Kuinkahan paljon nämä nykyiset suht pienikokoiset läpät lisäävät vaikkapa prosentteina ilmanvastusta autossa? Osaisiko joku insinööri tms. vastata?

    Insinööri en ole mutta lukutaitoinen kyllä. Silloin kun autoissa oli vielä kunnollisen kokoisia roiskeläppiä, esiteltiin messuilla silloin tällöin olemassa olevien autojen eko-malleja joissa oli mm. parannettu ilmanvastusta niin paljon kuin mahdollista. Roiskeläppien poisto oli suunnilleen ensimmäinen asia joka koriin tehtiin koska se oli helppo toteuttaa ja vaikutuksen mainittii olevan 1-2% luokkaa.

    Ei kuulosta paljolta mutta kun katsoo miten älytön määrä työtä ja tuulitunneliaikaa käytetään että jonkin taustapeilin muotoa hienosäätämällä saadaan hiottua nollapilkkujotain prosenttia pois ilmanvastuskertoimesta niin roiskeläppien poiston ymmärtää aika äkkiä.

    Äänestä

  • mar44u kirjoitti:

    Eivät roiku niin helposti tappituntumassa kun läppiä ei ole. Jos nimittäin aivotoimintaa on...

    Jos ei kiinnosta muiden autojen kunto, niin noin voi ajatella.

    Useampikaistaisella tiellä ei toimi, kun sitä soraa ja pikkukiveä lentelee takaviistoonkin...

    Äänestä

  • ne kivet osuu puskuriin ja sen voi huomioida, kuinka se puskuri kuraantuu siitä puöräntakaa ja näin talvellä loska tarttuu samaan paikkaan

    Äänestä

lähinnä auton ulkonäköön. Laitoin läpät, kun kyllästyin siihen, että mökkitiellä ajaessani auton sivut olivat renkaiden takaa aina kurassa jos oli pienikin lätäkkö jossakin. Läpät auttavat mainiosti pitämään autoa puhtaampana, säästyy momen monta pesua vuodessa.

Äänestä
  • Minulla on farmariauto ja sen peräpää pysyy jonkin verran puhtaampana roiskeläppien asentamisen jälkeen.

    Äänestä

  • Hessu550 kirjoitti:

    Minulla on farmariauto ja sen peräpää pysyy jonkin verran puhtaampana roiskeläppien asentamisen jälkeen.

    Ahaa. Itsekin siis ostamassa farmarimallia. Tosiaan siis huomasi eron läppien ja ilman läppiä olevassa farmarissa takaluukun likaantumisherkkyydessä?

    Äänestä

ne todellakin vähentää kivien ja ravan roiskumista.auton etu ja takapää pysyy paljon puhtaampana.eikä takana olevallekkaan lennä niin paljoa rapaa silmille.tosin takana olevaa ei kannata ajatella sillä ei ne muutkaan sinun etujasi ajattele,tämän olen joutunu huomaamaan. minun autossani on kuraläpät molemmissa päissä ja niin tulee olemaan seuraavassakin autossa. nykyajan muotoon prässätyt läpät on kyllä hieman pieniä mutta hoitavat asiansa hyvin.

Äänestä

Ei vakiona edes eturoiskeläppiä? Mikähän valmistaja tämä sitten mahtaa olla? Suomessa pitää ihan ehdottomasti olla ainakin eturoiskeläpät, ne nimittäin säästävät helmapeltejä kivisuihkuilta paljon. Oma auto on nyt 7v vanha, ja siinä on ollut uudesta lähtien eturoiskeläpät. Helmat näyttävät edelleen hyvältä ja se ei todellakaan johdu siitä, että olisin pitänyt auton puhtaudesta erityisen hyvää huolta, suunnilleen kerran kuussa käytän sen konepesussa.

Äänestä

Kyllä ne suojaa hiekoitushiekalta ja sorateiden hiekalta ja kiviltä. Myös irtoavilta nastoilta. Miinuksena keräävät hirveästi lunta, kun olosuhteet osuvat kohdalleen. Ainakin Fordissa oli nämä vakiona.

Äänestä
  • näin...on.... helmat kiittää

    Äänestä

Läpät lisäävät ilmanvastusta. Heikentääkö ne kiihtyvyyttä yli 100:n nopeuksilla tuosta syystä?

Äänestä

helmoja ne edestä suojaa ..ainakin itsellä peräpää ei enää kerää niinp aljon likaa kun on tylppäteräinen auto ja renkaat takana..katsoppa parkkipaikoilla vanhempia autoja joissa ei ole edessä läppiä niin ei ole helmoissa maaliakaan..itse en ainakaan paljoa ole kulutuksen nousseen,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Läppäroiske kirjoitti:

Aikeissa ostaa uusi auto, ei ole vakiona roiskeläppiä. Ne saa merkkivarusteena, ja muotoilultaan sellaiset aerodynamiikan kannalta muotoillut eli aika pienet ja pyöreälinjaiset, eivät siis jättikokoiset 1970-80-luvun tyyliset. Saisi siis eteen ja taakse. Kaippa etuläpistä on jotakin hyötyä? Mutta entä etenkin takaläpät; suojaavatko ne takapuskurin maalia tai alustaa? Mitä haittoja on läpistä (ei siis ulkonäköaspekti vaan muut perustelut)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu