Mitkähän vakuutusyhtiöt tarjoavat moottoriradalle (Suomessa) vakuutuksia, ei kilpailuja vaan "vapaata harjoittelua". Kun ajetaan kovaa niin riskit tietysti ovat korkeammat kuin tavallisessa ajossa, joten ymmärrän hyvin että vakuutusmaksutkin ovat moninkertaiset. A-Vakuutus ei ainakaan radalle tarjonnut vakuutusta mistään hinnasta. Pienet kolhut ym toki maksaa mielellään omasta pussista, mutta mielellään olisi joku vakuutus jos esimerkiksi auto sattuu jostain syttymään ja palaa peltikasaksi niin saisi jonkun verran kipurahoja. Auto on uusi ja ihan tieliikennekäytössä.
Radalle vakuutusta?
Penator
4913
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pohjantähti vakuutusyhtiö tietääkseni myöntää ratavakuutuksia autoille.
Mutta ei tuota vakuutusta jollekin halvalle siviiliautolle kannata ottaa.
Omavastuut ovat moninkertaisia normivakuutukseen verrattuna. Eikä tuo muutenkaan mitään halpaa lystiä ole.
Joten kyllä siviiliautolla radalla ajaminen on käytännössä omalla riskillä.
et saa mistään vakuutusta . Vai onko oikein että me muut vakutusyhtiön asiakkaat
maksamme sen että sinä tuhoat autosi radalla ????
Älä mene radalle jos ei oma rahapussi kestä korjata vahinkoa!
Turva vakuutusehdot 1.6.2009 8.3.6.1 Poikkeavat omavastuut
Alueilla, joilla harjoitetaan nopeus- tai
ajoharjoittelua tai muuta siihen rinnastettavaa
toimintaa, on kolarointivahingon
sattuessa omavastuu 15 % vahingon määrästä,
kuitenkin vähintään kolarointivakuutusosan
omavastuu nelinkertaisena.
Korotettu omavastuu ei kuitenkaan
koske ajokortin hankkimiseen vaadittavaa
ajoharjoittelua.
Kilpailu tai kilpailuun tähtäävä harjoittelu on taas eri juttu.
Rataharjoittelu voi olla kurinalaista toimintaa ja tähdätä kuljettajan taitojen kohentamiseen. Toki voin olla väärässäkin autojen suhteen, koska peltikuori helpottaa riskin ottoa, mutta moottoripyörille tarkoitetut ajoharjoittelupäivät ovat ainakin turvallisia tapahtumia joihin toivoisi kaikkien motoristien osallistuvan.
Mitä taitavampi kuljettaja sitä vähempi onnettomuuksia ja jos päästelee höyryt radalla pois malttaa ajella liikenteessä rauhallisesti provosoitumatta.
Monet vakuutusyhtiöt ovat muuttaneet korvauskäytäntöjään ajoharjoittelun suhteen huonompaan suuntaan, onneksi asiakkaalla on vielä mistä valita.
Varmasti vakuutusyhtiöiden ehdot ovat sellaiset että jäävät selkeästi enemmän noista ratavakuutuksista voitolle kuin normaaleista (vaikka sielä autoja enemmän rikottaisiinkin). Tottakai oma rahapussi kestää ei kai sinne muuten kukaan menisikään, mutta yhdestä pienestä virheestä/jonkun muun radalle liikkujan aiheutuva useamman sadan tuhannen vahinko varmasti kismittää jos sen voisi estää muutaman tonnin vakuutuksella.