jos sinulla olisi määräämättömästi rahaa? Kuinka kauan siellä viipyisit?
Mihin maahan matkustaisit huomenna
reissunaikkonen
25153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kiinaan...
Siellä on koko hitosti nähtävää, aina Tiibetiä myöten...
Päivää vaille kuusi kuukautta olisin...
Ja kahden päivän päästä uudelleen...
Sitten pikku hiljaa muita maita...
olis kiinnostava. Voisin mun Venäjän-halki-matkalla tehdä pienen koukkauksen ja katsastaa Mongolian ja Tiibetin, kun ne siinä matkan varrella ovat.
jäisin asuu.
Liberaali Amsterdam?
; )
tokana. Jos saan ylimäärästä rahaa niin painun sinne heti.
lähtisi mihinkään. Suomessa on nyt kantavat jäät ja luonto kauneimmillaan.
Australiaan ja sitten Kanadaan..kummassakin viettäisin tasan nii kauan aikaa, kun mielenkiintoa piisais..=o)
sitten oliski hyvä suunnata Bahamalle..
lähtis tästä maasta äkkiseltään yhtään mihinkään ja toisekseen tuo jossittelu on aika pyllystä.
mä taas aattelin lähteä eläkepäivillä johonki muualle asumaan..saas nähä kui mamman käypi..=o)
silleen hyvä että jos josain pitää käydä niin käy ja sitte palaa korkeintaan eläkepäivillä takasi sinne missä on syntyny. :)
eei ikinä sinne missä mä olen syntynny..täälläki yks kaheli kirjiottelee ko. paikkakunnalta..x'P..
een haluis olla sen naapuri..haha..nojoo voihan se niiki olla, mutta kun mulla ei taida olla siinä iässä enää sukulaisiakaan, niin itellä ei ole väliä missä sitä viimesen auringonlaskunsa näkee..=o)
kunhan olis vaan huisin hyvä olla...nyt ei ole..
ylipäätään suomeen, sama se nyt sille paikalle ja kunhan tosiaan on/olis hyvä olla. :)
aaah niijoo..sitä tarkotit..mä ymmärsin väärin..=o) sori..joo ehkäpä johonki saaristoon sitte missä kuikka kirkuu ja laineet liplattaa ja saan uppoutua kaikessa rauhassa omaan haavemaailmaani..ilman huolta huomisesta ja ei ole kiire mihinkään..on vaan hyvä olla..=o)
vois vaikka kesällä mennä veneeseen selällään timotei suupilelssä ja antaa veneen lipua ja kattella vaan jalat veneen reunalla yllä lipuvia pilviä..ja pelätä koska se lokki laskee paskansa mun päälleni..=o9
se se olis jotain..
Imatran kohdilta suoraan itään. Musta olis kiinnostava kulkea läpi Karjalan, sitten siitä Uralille ja jatkaa eteenpäin koko Venäjän läpi Kamtsatkaan asti.
Kauankohan tuossa kuluis aikaa? Kauan?
joskus meni juna unkarista vladivostokiin, pari kuukautta. en tiedä vieläkö menee. se joskus kiinnosti, mut en ole ihan varma et kiinnostaako enää.
luulisin et lähtisin suoraan suuntana etelä. silleen, et tulis lämmin.
kuitenkaan jalan, koko matkaa. Juna olis kyllä kiva. Vois aina välillä patikoida jonkun aseman välin ja nousta taas junaan. Jos mulla olis määrättömästi rahaa, mun ei tarvitsisi myöskään huolehtia ajan kulusta.
Vuodessa vois keplotella ittensä sinne Kamtsatkan niemimaalle.
päästä viikossa ky. reissu.
vois olla mielenkiintoinen:
http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Teemat/viimeinen_shangrila_3896494.html
Siellä uutisetkin on kuulemma tyyliä: herra se ja se sai voitti muropaketin arvasta auton! Ja asuminen Bhutanissa maksaa 150e/päivä. Suljettu ja hyvin kontrolloitu paikka. Olisin niin kauan, kuin viihtyisin..
Oikeasti en osaa sanoa. Maapallo on täynnä mielenkiintoisia paikkoja. Jos matkakuume iskisi ja olisi tuollainen tilanne, olisi vaikea päättää.
jo älähtää, mutta kysehän olikin siitä, että pennejä ei tarvitsisi laskeskella... ja jos oltaisiin siellä, missä todella haluttaisiin olla... luultavasti haluaisi investoida siihen mahdollisimman surutta...
Mutta siinä samalla, 150.- päivä... melko tyyristä, sanoisin... Omalla reissullani päivän kulut olisivat alle 30 euroa sisältäen neljän tähden hotellin kengänkiillotuksineen, internetyhteyksineen ja pesuloineen ja länsimaisen aamiaisen (jota tosin en nauttisi, vaan siinä jossain lähellä jotain paikallista tyyliin 8 c / naama)
se Bhutan mieleen just siks, tuon takia, ettei tarvis ajatella rahaa. Hinnat on yleensä aika tärkeessä asemassa kun matkustan. Tai tärkeää on, että mahdollisimman mielenkiintoinen maa, mahdollisimman edullisesti :P
oikeasti matkajutuissa hyvän voi saada halvalla...
Hotellista en enää nykyään kovin helposti jousta, koska torakoiden kanssa on mammittu (tai ne kun eivät yöllä mammi) aivan tarpeeksi ja tuo pelastava internet on aivan pakollinen...
voisi Egyptissä pari viikkoa olla kova sana. - Sharm el Sheikh tms. - Mutta sitten äkkiä takaisin kotiin !
inkojen maille ja Jukatanin niemimaalle.
Kreikkaan, Irlantiin, Intiaan, Peruun, minne ensimmäinen mahdollisuus olisi.
Kelpaan mikä vaan lämmin paikka, mutta kaippa mä jonnekkin Bora Boralle lentäisin, ja miettisin siellä sitten lisää mihin jatkaisin.
Voisin kyllä jäädä vaikka sinnekkin, ei haittais yhtään..
http://fortheloveofblush.files.wordpress.com/2008/06/bora-bora.jpg