Työttömyysaste kasvoi

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201001260091208_uu.shtml

Työttömyysaste nousi viime vuonna keskimäärin 8,2 prosenttiin.

Se kasvoi 1,8 prosenttiyksikköä edellisvuodesta. Työttömiä oli joulukuussa 206 000.
4126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

lintu on kala,
lintu on kala,
lintu on kala,l
intu on kala,
lintu on kala,
lintu on kala,
lintu on kala,
lintu on kala,
lintu on kala,
lintu on kala,
lintu on kala,
lintu on kala,

Äänestä
  • Suomessa on tänään, täysin toisin kuin on annettu ymmärtää "työvoimapua"-valheiden varjolla, noin 700-900 000:nen pään työvoimareservi. Joukkoon mahtuu tänään jo kourallinen virulaisiakin, niitä halpatyöläisiä, joita "työvoimapula"-valehtelun varjolla maahain imutettiin EU-työvoiman vapaan liikkuvuuden varjolla. Vain siksi, että ne olivat HALPOJA, mattia ja maijjaa näet pursusi kortistoissa, v. 2006 peräti yli 500 000, tarkkaan ottaen, "Kaikki yhteensä: 539 000

    http://www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/06_tyoministerio/08_tyollisyyskatsaukset/08_2006/TAMMI06.pdf

    Äänestä

  • työurapitenee kirjoitti:

    Suomessa on tänään, täysin toisin kuin on annettu ymmärtää "työvoimapua"-valheiden varjolla, noin 700-900 000:nen pään työvoimareservi. Joukkoon mahtuu tänään jo kourallinen virulaisiakin, niitä halpatyöläisiä, joita "työvoimapula"-valehtelun varjolla maahain imutettiin EU-työvoiman vapaan liikkuvuuden varjolla. Vain siksi, että ne olivat HALPOJA, mattia ja maijjaa näet pursusi kortistoissa, v. 2006 peräti yli 500 000, tarkkaan ottaen, "Kaikki yhteensä: 539 000

    http://www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/06_tyoministerio/08_tyollisyyskatsaukset/08_2006/TAMMI06.pdf

    Tosiasia on se, että vaikka meille tulee vielä työvoimasta pulaa, niin silti on vielä joillakin aloilla myös työttömyyttä ja kitkatyöttömyysaste on aina tuolla 5-6 %:n luokkaa. Pääministeri Matti Vanhasen hallitus onkin luotsannut Suomen läpi vaikean talouden laskukauden aika pienellä työttömyydellä ja työttömyysaste on pysynyt lähellä ihannelinjaa.

    Äänestä

vuonna on työvoiman ulkopuolella, mistä kiitos lankeaa näille ns. palvelukeskuksille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työttömyysaste nousi kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201001260091208_uu.shtml

Työttömyysaste nousi viime vuonna keskimäärin 8,2 prosenttiin.

Se kasvoi 1,8 prosenttiyksikköä edellisvuodesta. Työttömiä oli joulukuussa 206 000.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu