Mita mielta olette lastenhoidosta, kenen vastuulla se on ?
Nyt jo kolme pienta lasta, yksi aivan vauva, ei kotiapua, mies toissa, anopit kaukana/ toissa. Lisaksi lemmikkielaimia jotka tarvitsee ulkoilua paivittain pari kertaa. Onko tallaisessa tapauksessa hyva turvautua vain apuun minka saattaa loytaa, eli onko suku vastuussa lapsenhoidosta, vai onko se vanhempien oma vastuu ja hankkia pitempi-aikainen kotiapu ?
Joskus vain ihmetyttaa, etta lapsia hankitaan vaan ei jarjesteta heidan hoitojaan kunnolla, varsinkin kun on juuri synnyttanyt ja yksin aitina kotona.
Lastenhoidon vastuu
9
1527
Vastaukset
- uusavutonko
Kyllähän vastuu on vanhemmilla ei todellakaan sukulaisilla.
Tietysti olis ennen lasten/elukoitten hankintaa pitänyt miettiä että selviytyykö siellä kotona yksin lapsien ja elukoitten kanssa jos mies kerran on töissä. Kannattais varmaan palkata joku koululainen ulkoiluttamaan edes niitä elukoita ! Saa pian syytteen eläinrääkkäyksestä/ lasten heitteellejätöstä. Tuntuu että joissain perheessä elukat saa parempaa kohtelua ku lapset. - oppeliini
On vanhempien oma vastuu hoitaa hankkimansa lapset. Naiselle tuo vastuu tavallisesti lankeaa automaatisesti. Kolme pientä nyt vielä menettelee, naisen olisi tässä vaiheessa tehtävä itselleen selväksi että ei hankkiudu enää raskaaksi vielä seuraavaan vähintään 10 vuoteen.
Totta, tulla raskaaksi tarvitaan kaksi mutta nainen siinä prosessissa vauvastaan eniten huolehtii. Koska luontoäiti on sen niin järjestänyt.
Mitä ulkopuolinen VOI tehdä, on tarjota apua silloin tälloin. Tai maksaa naapurin nuori leikkimään lasten kanssa kerran/pari viikossa että äiti voi yhden tunnin hengähtää aivan yksin. Tai maksaa siivojalle joka kerran viikossa tekisi sen perusteellisemman viikkosiivouksen. - kokokokokokoko
ei oo suvun homma mut oishan se ihan kiva jos sukulaiset toisiaa tukis tällases asias...
- blue moon
Ei tietenkään ole suvun vastuulla, kotiapua voi myös hankkia palkallisesti.
Suku voi auttaa halutessaan, mutta velvollinen se ei ole.
Itselläni on tilanne että joudun paljon hoitamaan ystäväperheeni lapsia, koska heillä ei muuta apua ole.
En ole saanut otettua asiaa puheeksi, koen raskaaksi sellaisen vastuun ja koska omat lapset ovat jo sen verran isompia että pääsen helpommalla. Minulla oli melko raskastakin aika kun kaikki olivat pieniä ja apua ei ollut, mutta pärjäsin itse.
Siksi en haluaisi ottaa enää vastuuta toisten lasten hoitamisesta.
- itse..
lapsenne ja perheenne tehneet eli vastuu teidän.Paljon näkee sitä että lapset kasvattaa yhteiskunta eli lapset on hoidossa jne..aamusta iltaan ja sitten ne menee vielä kylään iltasin viikolla ja viikonloppuna eli onko lapsi koskaan omien vanhempien kanssa.Tiedän vanhempia joilla lapsia mutta lapset on aina jossain??eli onko se vanhemmuutta.Tämä suomen hyysäys yhteiskunta se vie toiminta kyvyn vanhuiksilta ja perheiltäkin jotka esim. tukien varassa oppivat elämään.Kyllähän kotiapua saa mutta millaista?ja mistä?monet ukit ja mummot on yli työllistettyjä lastenlastensa kanssa heillä pitää olla omakin elämä.
Jos lapsia tekee kasvattaa ne itse olen sitä mieltä.Kun lapset kasvavat ongelmatkin kasvavat.Kyllä en katehdi moni lapsisia perheitä elämä perheissä saattaa olla helvettiä tai hyvinkin onnellista tai sieltä väliltä.
Lasten kasvatus ei oo helppoa työtä rajoja uhkaus, kiristys ja lahjonta.Rakkautta paljon niillä pärjää edelleen pitkälle. - ....................
se on niiden lasten vanhempien vastuu, ehdottomasti! Pitäisi aina ajatella ns. nenäänsä pitemmälle, eli jo ennen niiden lasten hankkimista miten ne hoitoasiat sitten hoituvat.
- tekemään?
Se joka sinua vaatii lisääntymään niin tulkoon auttamaan. Sukulaisilla ei ole mitään velvollisuutta. Opiskelijoita saa lastenhoitajiksi jos maksaa palkkaa. Jos on varaa lapsia oikein tehtailemalla tehdä niin on varaa maksaa maksaa hoitoavusta.
- *******
Kai sitä nyt kolmesta lapsesta selviää. En väitä että olisi helppoa, tiedän että kyllä se töitä teettää mutta ei oo mahdotonta. Ja tosiaan itsehän ne on aikoinaan päätetty hankkia. Ja muuten tuolle joka sanoi että lapset lankeaa äidin hoidettavaksi, niin kyllä sen isänkin panostusta tarvitaan kolmilapsisessa perheessä rahan muodossa.
- blue moon
******* kirjoitti:
Kai sitä nyt kolmesta lapsesta selviää. En väitä että olisi helppoa, tiedän että kyllä se töitä teettää mutta ei oo mahdotonta. Ja tosiaan itsehän ne on aikoinaan päätetty hankkia. Ja muuten tuolle joka sanoi että lapset lankeaa äidin hoidettavaksi, niin kyllä sen isänkin panostusta tarvitaan kolmilapsisessa perheessä rahan muodossa.
Minua alkaa aina vain enemmän rasittamaan ystäväni lapsien hoito. Monta kertaa kun hän soittaa, kyseessä on lapsenhoitokeikka. En tiedä miten saisin nätisti sanottua että kiitos ei, minulla on oma elämä, oma perhe ja isommat lapset, joten nautin elämästä ilman "pikkulapsi-vaihetta".
Lisäksi ystäväni ilman muuta tuntuu olettavan että hänen lapsiensa vahtiminen on asia, josta ei voi kieltäytyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063270Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391650Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971503- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55862