Mitä tarkoittaa TAKUUPALKKA?

Kyllä vi___ttaa!

Olen törmännyt telemarkkinointialalla takuupalkkaan jota työnantaja mainostaa. Lupaavat takuupalkan ja päälle provisiot. Kun sitten palkanmaksu tulee, takuupalkkaa ei näykkään ja selitys siihen on että ei ole tunnit täynnä (jos ollut esim kipeänä) tai että ei ole tullut kauppoja tarpeeksi jne jne..
Olin yhdessä yrityksessä takuupalkalla ja lupasivat 1500€/kk kun tekee täyden päivän. Palkkapäivänä tuli puolet takuupalkasta ja n. puolet provisioista kun kuulemma ei tullut minun tunnit täyteen, olin 2 päivää kuumeessa kotona ja vein lääkärintodistuksen siitä. Provisioita eivät maksaneet kuulemma liikaa peruutuksia ja ei ollut asiakas maksanut kuulemma ajoissa myyntiprovisioita yritykselle!
Pitääkö ottaa yhteyttä palkkaturvaan vai mitä tehdä, minä ymmärrän takuupalkan varmana palkkana joka maksetaan takuuvarmasti??

6

12388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Form

      se palkanmääritys. Esim. tälläisiin törmää jatkuvasti missä luvataan takuupalkka tehdystä työstä. No se tehdyn työn määrittely saattaa olla ihan kiinni työnantajan omasta mielestä. Eli nämä ovat täyttä kusetusta alusta loppuun. Riippuu niin paljon siitä minkälaisen sopimuksen olet mennyt tekemään. Pahimmillaan kusetetaan nuorta ihmistä tekemään yrittäjänä duunia tämän edes tietämättä koko asiaa.

      • Kokemusta on

        Takuupalkka on sana, jonka kuullessaan kannattaa ottaa jalat alleen ja poistua kyseisestä yrityksestä välittömästi, lisäksi jos tähän kuuluu myös "suorite"-osa, voit olla varma, että saat painaa niska limassa ja palkkapäivänä ihmettelet, mitä vittua-liksasta uupuu vähintään 500e.


    • Myyntimies kirjoitta

      Eli kirjoitampa asiallisen vastauksen tähän koska näyttää olevan aiemmat vähän tuota kakkoslaatua.

      Takuupalkka tarkoittaa sitä että sinulla on normaali provisiopalkka. Mikäli palkkakaudella jäät provisioissa alle(esim. provisioilla ansaintasi olisi 990€) tuon mainitsemasi 1500 € takuupalkan maksetaan sinulle pelkästään tuo takuupalkka. Eli takuupalkalla turvataan tietty ansaintataso ko. työpaikassa.

      Mikäli provisioilla ylität tuon takuupalkan 1500 € esimerkiksi provisioilla olisit normaalisti 4950 € maksetaan sinulle tuo provisioilla oleva summa eli tuo vajaa 5k.

      Käytännössä takuupalkka on työnantajalle todella edullinen tapa palkata ihminen ja sillä välttää monesti turhaan maksamiselta koska ne on yleensä laskettu aika hyvin edulliseksi työnantajaa silmällä pitäen. Monesti JOISSAIN PAIKOISSA(huom. joissain) kuitenkin niihin on piiloteltu kaikenlaisia tuntimäärien ehtoja. Kuten 8 tunnin päivää tekevä myyjä työskentelee 160 h kuukaudessa. Mikäli tuo ei tule täyteen jäädään ilman takuupalkkaa. Ainoastaan siis siksi jos vaikka sattuu olemaan pari päivää saikulla ja firma ei jostain syystä korvaa sairaspäivärahoja(noista kannattaa olla perillä ja kysellä lisää työnantajaltasi mikä heidän politiikka)

      Kokemuksesta voin kuitenkin sanoa että 1500 e takuupalkkaa maksava yrityksessä provikoilla tienaa suurin osa yli 2000 e kuussa. Kannattaa ymmärtää että pohja/kk palkka on ainoastaan varmaa joka maksetaan joka kk. Takuupalkka maksetaan jos on sille tarvetta.

      Oma mielipiteeni ongelmaasi on se että ota ensimmäisenä yhteys lähimpään esimieheesi tai yrityksen luottamusmieheen ja kysele heiltä asioista. Jos et saa kiinni niin mene käymään paikan päällä jos olet lopettanut tai laita sähköpostia. Palkkaturvallakaan tulee hullua hurskaammaksi, he laittavat selvityspyynnön yritykselle puolestasi ja toimivat vain välikätenä mutta toiminta on vain hitaampaa.

      Olen varma kuitenkin että homma selviää. Tsemppiä!

    • Älä laiskottele

      Kuulostaa että oli paha virhe ottaa sinut työhön.

    • Nimismies Erkki

      Ehkä mainoksessa on virhe ja kyse on takkupalkasta. Sen maksu takkuaa pahan kerran.

    • Anonyymi

      Minun kokemukseni on Megasta (puhelinmyynti) noin 12 vuotta sitten. Luulin saavani ainakin sen "takuupalkan", kun myynti ei juurikaan onnistanut. Jäi hyvin, hyvin epäselväksi koko työ ja työpaikka. Enää en muista mitä sain, mutta odotin tätä perus/pohjapalkkaa edes!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      115
      2598
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2241
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      65
      1760
    4. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1737
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      165
      1680
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1546
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1536
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      120
      1299
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      28
      1239
    10. Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea

      Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m
      NATO
      357
      1224
    Aihe