Tyhmä ja surullinen

Tapasin syksyllä ravintolassa ihanan miehen, väitti itseään italiasta tulleeksi, osoittautui turkkilaiseksi. Mies on asunut suomessa yli 20 vuotta, puhuu hyvä suomea ja on suomen kansalainen. Rakastuin tähän sinkkumieheen. Nyt selvisi että avovaimo on olemassa ja vihainen. Kun olemassaoloni tuli selväksi mies ryntäsi lepyttämään avovaimoaan. Sydän on rikki. Miten kokenut - ja jo vanha- nainen voi olla näin perkeleen tyhmä.
4616
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tarinasi on ikävä,mutta jostan syystä se on myös hiukan koominen. Ajettele niin koko asiaa. Ei varmaan kestä kauankaan, kun istut ystävättäriesi kanssa ravintolassa ja kerrot seikkailusi. Sen jälkeen nauratte sille kaikki. Sitten voitkin jo unohdaa koko jutun.Ainakin olet nyt kokemusta rikkaampi. Kun kipeääkin asiaa osaa katsoa vähän koomiselta kannalta, se menettää terän eikä se tunnu enää niin kipeältä.
Sinulla vaan nyt oli tunne-elämässäsi yksi italia... eikun turkkilaisen menevä aukko. Ei sen kummempaa. Itselläni on tukku vähän vastaavia juttua takanani. Viihdytän niillä omia naisystäviäni heti kun kipu on hellittänyt.

Äänestä

"väitti itseään italiasta tulleeksi, osoittautui turkkilaiseksi."

Äänestä

Tällaisista pelleistä pääsee loppujen lopuksi todella helposti eroon. Tunnetasollakin. Sillä olit luultavasti itsekin vähän silloin, vähän tällöin epäillyt miehen stooreja. Etkö?

Minulla oli kerran ihan oikea suomalainen mies, joka palloili kahta elämää samanaikaisesti. Olimme jo muuttamassa yhteiseen kotiin (onneksi vuokra-asunto!) kun hän alkoi olla enemmän ja enemmän sairaiden vanhempiensa luona - jotka sitten kuoriutuivat ex-tyttöystäväksi, joka oli ilmestynyt taas miehen elämään...

Ensimmäisen järkytyksen ja sitten närkästyksen (joo-o, itsetunto sai kolauksen, perhana, eihän tällaista voi tehdä!) jälkeen en kertaakaan enää ikävöinyt sitä Lassea.

Joten, näe tilanteessa humoristinen puoli - jo se, että turkkilainen esiintyy italialaisena on minusta merkki siitä, että kundi häpeää omaa identiteettiään ja omaa kulttuuritaustaansa - pelottava asia!

Äänestä
  • Kiitokset ihanista vastauksista :-) On totta, että toinen puoli minusta epäili koko ajan, mutta kun toinen oli niin ihana, ei sitä halunnut ajatella. Muutama päivä on tuonut ihan toisenlaisen fiiliksen, ja allekirjoitan täysin kommenttinne. Silti illalla edelleen kaipaan häntä viereeni kuorsaamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Amore mio kirjoitti:

Tapasin syksyllä ravintolassa ihanan miehen, väitti itseään italiasta tulleeksi, osoittautui turkkilaiseksi. Mies on asunut suomessa yli 20 vuotta, puhuu hyvä suomea ja on suomen kansalainen. Rakastuin tähän sinkkumieheen. Nyt selvisi että avovaimo on olemassa ja vihainen. Kun olemassaoloni tuli selväksi mies ryntäsi lepyttämään avovaimoaan. Sydän on rikki. Miten kokenut - ja jo vanha- nainen voi olla näin perkeleen tyhmä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu