tämän palstan evokkien keulahahmojen polvet notkistuvat viksumman viimeiseen avauksen edessä?
Illu ja LauriT ovat änkyttäneet jotakin mikä ei selitä mitään. Kiitän hyvästä yrityksestä.
Olisiko jollakin sananen siitä että miten asia on. Siis itse mielessäni olen odotellut helpoksi vastaukseksi viisikymmenkertaisesti tai Laurin kolmikymmenkertaisesti pikakelautettua mutaatiotiheyttä mutta se taitaa jo mennä yli paatuneimpienkin evokkien ymmärryksen: Siis vielä kerran: Evokit kirjoittivat kiveen aiemmin että simpanssin ja ihmisen geenien perusteella arvioitu eroavaisuus on vai prosentti.
Nyt evokkien oma ( rehellinen?) tutkimus paljastaa että ero onkin 30- 50 % . Missä selitys? LauriT yritti jo, Illu myös, missä Apo ja Turkana ja vanha-kissa , Sharyn ja muut viisaat piilottelevat. Taitavat pysyä näillä pakkasilla kotosalla takan lämpimässä.
Illu ja LauriT ovat änkyttäneet jotakin mikä ei selitä mitään. Kiitän hyvästä yrityksestä.
Olisiko jollakin sananen siitä että miten asia on. Siis itse mielessäni olen odotellut helpoksi vastaukseksi viisikymmenkertaisesti tai Laurin kolmikymmenkertaisesti pikakelautettua mutaatiotiheyttä mutta se taitaa jo mennä yli paatuneimpienkin evokkien ymmärryksen: Siis vielä kerran: Evokit kirjoittivat kiveen aiemmin että simpanssin ja ihmisen geenien perusteella arvioitu eroavaisuus on vai prosentti.
Nyt evokkien oma ( rehellinen?) tutkimus paljastaa että ero onkin 30- 50 % . Missä selitys? LauriT yritti jo, Illu myös, missä Apo ja Turkana ja vanha-kissa , Sharyn ja muut viisaat piilottelevat. Taitavat pysyä näillä pakkasilla kotosalla takan lämpimässä.
Vastaukset 22
Vanhimmat
ettet sitten vastaa saamiisi vastauksiin (kuten aiemmassakaan vastaavassa ketjussa)?
Äläkä suotta yliarvioi viestiesi kiinnostavuutta: olet edelleenkin pelkkä trollaava idiootti.
Suurin osa jutuistasi on täyttä potaskaa. Mieleen tulee monillekin lähinnä sanoja tyyliin KYLLÄSTYTTÄÄ tai TURHA tai VIRHEELLINEN.
Koko tämän keskustelun ydinongelma on selvä.
Tiede antaa selvän kehyksen ja seltyksen sille, miten maailma on kehittynyt.
Se ei kuitenkaan kelpaa fundamentalistikristityille eikä periaatteen vuoksi vastaan jankuttajille, joksi Sinutkin luen.
Se filosofinen taustatekijä, jota et millään halua ymmärtää on kiistaton: vaikka evoluutioteoriassa omat aukkonsa onkin ja sitä on päivitettävä, tilanne ei Raamatun Luomiskertomuksen suhteen ole muuttunut tippaakaan toiseksi!
Suuri osa maailman kristityistä teologeista ja niin kristityistä kuin ateistisista tiedemiehistäkään EI pidä Raamatun näkemystä maailman ja ihmiskunnan synnystä muuna kuin omaa aikaansa vasten peilattavana tarinana. Joissakin kristittyjen piirissä halutaan kuitenkin väittää, että 1 1 on 3. Tällöin ajaudutaan tilanteeseen, jossa joutuu usein palloa neliönmuotoiseksi väittämään, mutta se ei kunnon kristittyä haittaa ainakaan Amerikan mailla.
Pohjimmainen ongelma koko tässä keskustelussa on se, onko Raamatun Luomiskertomus sillä luotettavuusasteella, että se pystyy kumoamaan muut vaihtoehdot tai, että sen väitteet pystyttäisiin todistamaan niin, että muutkin kuin asiaan USKOVAT näkisivät Luomiskertomuksen totena.
Miten Sinä aiot sen tehdä?
"About 30 percent of all human proteins are identical in sequence to the corresponding chimp protein. As mentioned above, gene duplications are a major source of differences between human and chimp genetic material, with about 2.7 percent of the genome now representing differences having been produced by gene duplications or deletions during approximately 6 million years[4] since humans and chimps diverged from their common evolutionary ancestor. The comparable variation within human populations is 0.5 percent."
http://en.wikipedia.org/wiki/Chimpanzee_genome
Miksikö proteiinit ovat samoja?
Miksi sitten joku toisenlainen rasvahappo on haitallista ja toinen hyödyllistä?'
Mikä etu olisi jos proteeinit olisivat kaikilla täysin erilaisia? Ja niillä joilla onkin, ne eivät sovi ravinnoksi muille!
Etkö tiedä, että biosfääri elää kierrätyksestä?
Jos nautit väärää testosteronia ravintrosi mukana, se on myrkkyä.
Pelkkää lätinää ja sanahelinää tuo selittelysi. Ei siinä ollut mitään tieteellistä varsinkaan. Aivan kuin poliitikot, selitetään ummet ja lammet vailla asiasisältöä ja perusteita. Kunhan vain puhutaan ja ollaan eri mieltä.
selvä se, niin on tarkoituskin, mutta vastausta avaukseen et edelleenkään saanut aikaieksi,kunhan purat kiukkuasi kun evolutioteoria sai taas kunnon kolauksen kun pmat koirat purivat. Tai evokkikielellä sanottuna omat apinat purivat. Kiitos evokkitieteelle tästä!
Olenhan aina sanonut että evokkitiedettä on kiva seurata juuri sen vuoksi että se itse syö itsensä.
tällä kertaa vanhaa valoa eli suomennettuna pimeyttä. Taisi olla tuo y-kromitutkimustulos niin kova paikka ettei kenenkään evokin henkiset voimavarat riitä oikaisun tekemiseen. Tykkäävät mieluummin karttaa aihetta kuin ruttoa. Kohta vihaavat koko tiedettä kun se näyttää kääntyneen tukemaan kretuja.
Jotenkin näyttää siltä että mitä korkeammalle evotiede tiedon portailla kurkottaa sitä varmemmalta näyttää se että päästyään ylimmälle portaalle se havaitsee että siellähän se viksumpi on istunut koko ajan Raamattu kourassaan!
saanut vastauksen minultakin. Tuo ero y-kromosomissa on spermantuotantoa säätelevissä geeneissä ja johtuu mitä ilmeisimmin erilaisesta sukupuolikäyttäytymisestä. Lisäksi kerroin jo, että nuo samat tutkijat tutkivat samalla menetelmällä toisen kromosomin, numero 21:n:
""If you're marching along the human chromosome 21, you might as well be marching along the chimp chromosome 21. It's like an unbroken piece of glass," says Page."
Proteiineja koodaavien geenien ero on ihmisen ja simpanssin välillä tuo 1,23% edelleen, tämä tutkimus ei muuttanut sitä osuutta lainkaan. Miksikö: siksi että ne on jo tutkittu.
pullollaan. Olen kyllä ynmmärtänyt että sinun mielestäsi nämä ko. geenit on kokonaan tutkittu. Mutta tiesitkös sitä että evokeille sana "kokonaan" ei tarkoita sitä että geeni olisi tutkittu "täydellisesti."
Näinhän tuo juttu uutisoitiin, ja lisäksi kerrottiin että juuri tämä y-krosomi on toistaiseksi ainoa "täydellisesti" tutkittu, ja muut odottavat vuoroaan vielä vuosikausia, koska seuraavaksi nämä jepet tutkivat muiden läheisiksi sukulaisiksi oletettujen y-kromeja paljastaakseen asian todellisen laidan. Kivaa sinänsä, että ei mene kretujenkaan veromarkat ihan hukkaan.
Mutta kuten oletinkin, avauksen kysymykseen mutaatiotaajuudesta en saanut sinultakaan vastausta.
""pullollaan. Olen kyllä ynmmärtänyt että sinun mielestäsi nämä ko. geenit on kokonaan tutkittu. Mutta tiesitkös sitä että evokeille sana "kokonaan" ei tarkoita sitä että geeni olisi tutkittu "täydellisesti."""
Sekä ihmisen että simpanssien genomit on kartoitettu täydellisesti, nyt niitä verrataan keskenään ja muiden lajien genomeihin ja siksi saamme kuulla tällaisia uutisia.
""Näinhän tuo juttu uutisoitiin, ja lisäksi kerrottiin että juuri tämä y-krosomi on toistaiseksi ainoa "täydellisesti" tutkittu, ja muut odottavat vuoroaan vielä vuosikausia, koska seuraavaksi nämä jepet tutkivat muiden läheisiksi sukulaisiksi oletettujen y-kromeja paljastaakseen asian todellisen laidan. Kivaa sinänsä, että ei mene kretujenkaan veromarkat ihan hukkaan.""
Ymmärsit väärin, kerroinkin jo että samat tutkijat ilmoittivat samalla menetelmällä tutkineensa kromosomi nro 21:n ja että se oli huomattavan samanlainen molemmilla lajeilla, niin kuin lainauksestani voit lukea. He kertoivat kyllä, että y-kromosomit on kartoitettu täydellisesti vasta ihmisiltä ja simpansseilta, tajusit ilmeisesti tämän niin, että ihmisiltä ja simpansseilta olisi vasta kartoitettu y-kromosomi eikä muita, mutta se oli väärinymmärryksesi.
""Mutta kuten oletinkin, avauksen kysymykseen mutaatiotaajuudesta en saanut sinultakaan vastausta. ""
Se väitteesi oli niin hassu, etten ottanut siihen kantaa, mutta oletkin ilmeisen tosissasi. Mutaatiotaajuus koskee yleensä pistemutaatioita, jossa yksi nukleotidi muuttuu ja tuollaisten mutaatioiden tahti on kohtuullisen vakio ja silloin voidaan puhua taustamutaatiotaajuudesta, mutta tässä tapauksessa kysymys on sekä deleetioista, jotka voivat kadottaa isonkin osan kromosomeista ja duplikaatioista, jotka puolestaan voivat tuottaa suuren määrän uutta kromosomia. Ja juuri niin y-kromosomien kohdalla on käynyt, muutama mutaatio on kummallakin lajilla sekä kadottanut että tuottanut y-kromosomiin isoja alueita ja siksi ero on niiden välillä nyt niin suuri. Eli kysymys on täysin yhteensopivasta mutaatiotahdista 6 miljoonan vuoden takaiseen yhteiseen kantamuotoomme, koska kysymyksessä on vain muutama mutaatio, joiden vaikutukset kuitenkin ovat olleet suuria.
""muutama mutaatio"" koskee siis noita deleetioita ja duplikaatioita, y-kromosomeissa on niiden jälkeen ja välillä tapahtunut toki normaalitahtiin muita mutaatioita.
Mistä johtuu, että kretiinit, kuten jb/viksumpi (eikä Kurvinen) eivät hallitse edes perusmatematiikkaa. Ihmisten ja simpanssien Y-kromosomi on vain yksi kromosomi 23 (tai 24) kromosomin joukosta.
Tuo mistä jb yrittää epätoivoisesti kitistä, on se, että tutkijat (eivät kretiinit) ovat havainneet ihmisen ja simpanssin Y-kromosomista aikaisempaa suurempia eroja.
Tarkoittaako tämä kretupellejen mielestä sitä, että miehet ja urossimpanssit eroavat toisistaan vallan helvetisti, mutta naiset ja naarassimpanssit eivät juuri niinkään? Ovatko
kretupellejen mielestä miehet ja naiset eri lajeja, naisilla ja naarassimpansseilla kun tuota Y-kromosomia ei ole?
niin paljon kuin haluat, mutta miksi et vastaa avauksen mutaatiotaajuuskysymykseen?
Panenko vielä kerran rautalangasta väntäen, siis tarpeeksi yksinkertaisesti että Aponakin sen ymmärtäisi! Siis, jos oletettu kuuden miljoonan vuoden takainen ihmisen ja apinan yhteinen esi isä alkoi kokea eriyttäviä mutaatioita y-kromissaan, niin aiemman oletuksen mukaan mutaatiot olisivat aikaansaaneet tässä ajassa tuon yhden prosentin eron y-kromomissa.
Mutta kun tuo ero on nyt havaittu ehkä jopa yli viideksikymmeneksi prosentiksi, niin mitä meidän on ajateltava mutaatiotaajuudesta, ja yhteisestä esi-isyydestä?
Helpoin tapa olisi mennä yli siitä mistä aita on matalin, eli lisätään mielikuvituksessa mutaatiotiheys viisikymmenkertaiseksi, sillä eipähän kenelläkään ole päinvastaisiakaan todisteita esitettävänä, varsinkaan kun kukaan ei ole koskaan ollut näkemässä noita aiemmin oletettujakaan mutaatioita. Mitenkäs sitä mielikuvituksen luomia tapahtumia kukaan voisikaan tarkkailla.
Niin että veikkaan että vastaus ongelmaan sorvaillaan intuitioni esittämällä tavalla. Evokkipsykologiaan perehtyneenä tiedän näin tulevan käymään. Kiva vaan on nähdä kuinka tuon asian esittävän evokkitiedemiehen pokka pitää kun sitä yrittää vakavalla naamalla esittää. Sitä en kuitenkaan ihmettele että naama on juuri nyt melko vakava. Sitä evokkien syvää murhetta asian johdosta heijastaa myös tämän palstan evokkien alakulionen marina.
Toiseksi, jos mutaatiotaajuus pidettäisiin nykyisellä matikkanero Mr.Katin tarkkaan laskemalla tasolla niin se veisi ihmisen ja simpanssin esi-isyyden 300:n miljoonan vuoden taakse, ja se panisi nurin koko evoluutioteorian ajoitusmenetelmineen päivineen, ja niin suureen remonttiin ei kukaan halua ruveta, se on varmaa. Aihetta toki olisi jos totuutta halutaan hakea, mutta milloinkas totuus evokkeja kiinnostanut.
Ja tuo mies-ja nais- simpanssien välisen eroavaisuuden ongelma kertoo vain sen että evokeilla on pallo hukassa, siis polla ei säteile. Suosittelen viikonloppulomaa Moskovaan Izmailovin kylpylähotelliin. Sen jälkeen säteilee.
Heidän pitäisi alentua tutkimaan sukuelimiä ja sukupuolivalintaa, jonka nopeus poikkeaa muusta.
Mutta siihen heidän selkärankansa ja moraalinsa ei taivu.
Kunhan huutelevat kurkkunsa käheäksi.
Leisolalla & co oli sama vika. (Mm. riikinkukon kanssa).
Muuan uskova naapurini toi etelän reissultaan matkamuistona suuren viuhkan jossa pari upeata riikinkukkoa halaili toisiaan rakastuneen näköisinä. Kun näin sen seinällä niin menin hölmöyksissäni sanomaan että ovatkohan nuo homoja kun naaraita ei näy missään. Sen jälkeen ei ole viuhkaa näkynyt.
Pitääkö sinulle suomentaa tutkimuksen tekijän tarjoamat selitykset? Ensinnäkin simpanssi populaatioissa naaraat parittelevat useiden miesten kanssa, jolloin sperman määrä ja laatu on todella tärkeä tekijä urosten mahkuissa saada poikasia. Tästä siittiöiden kamppailusta johtuu simpanssien kolminkertainen kivesten koko ihmiseen verrattuna (suhteutettuna ruumiin painoon). Tämä tarkoittaa, että simpanssien y-kromosomiin, jossa geenit sperman valmistukseen löytyvät (naisilla ei ole y-kromosomia) on todella suuri valintapaine.
Kromosomit kulkevat pareina, jolloin puolet niistä peritään isältä ja puolet äidiltä. Meioosin aikana kromosomit asettuvat jakotasoon pareittain, jolloin saattaa tapahtua tekijäinvaihdunta (crossing over). Y-kromosomi ei kykene vaihtamaan geenejään vastinkromosominsa kanssa, jolloin yksi hyödyllinen mutaatio auttaa kaikkia muita kromosomissa olevia geenejä leviämäään populaatiossa. Muut geenit ovat ikäänkuin liftareita ja yleistyvät toisen geenin ansiosta. (Syksyn biologian yo-kokeessa oli kysymys rekombinaation merkityksestä evoluutiossa.)
Meioosi: http://fi.wikipedia.org/wiki/Meioosi
Tekijäinvaihdunta: http://fi.wikipedia.org/wiki/Tekijäinvaihdunta
Y-kromosomi on täynnä jonkinlaisia toistojaksoja (en tiedä mitä). Kun tällaisia pitkiä toistuvia jaksoja kopioidaan solun valmistautuessa jakautumaan, tulee helposti virheitä. Entsyymit saattavat kopioida joitakin kohtia liikaa ja jättää toisia tekemättä. Mieti jos itse joutuisit kopioimaan monta tuhatta numeroa sisältävää numerosarjaa uudestaan ja uudestaan.
Lähde: Hughes et al. 2010. Chimpanzee and human Y chromosomes are remarkably divergent in structure and gene content. Nature http://dx.doi.org/10.1038/nature08700
Miten tuo liittyy todistettuun tieteeseen?
Kukaan ei ole tutkinut mitä muinaiset apinat ovat tehneet!
Teillä on jatkuvasti näyttöongelma väitteistänne!
''Kukaan ei ole tutkinut mitä muinaiset apinat ovat tehneet!''
Simpanssit eivät ole muinaisia. Videossa Pan paniscus.
http://www.youtube.com/watch?v=SX7eX5mtiV0&feature=channel
kohteliaisuudella, miten tämä selitys vastaa avuksen kysymykseen mutaatiotaajuuden mahdollisesta muuttumisesta. Mielestäni ei mitenkään. Tuohan vain selittää sen että mahdollisuudet mutaatioihin ovat kenties suuremmat kuin ihmisellä, mutta ei sitä että mitä pitäisi ajatella mutaatiotaajuudesta tuon uuden ällistyttävän Y-kromosomitutkimustuloksen peruteella? Siis lisätäänkö nyt mutaatiotaajuutta niinkuin ilmeisesti haluat ehdottaa, vai annetaanko lisää aikaa erovaisuuksien synnylle about 300 miljoonaa vuotta?
Voisiko joku evoviisas sanoa suoraan että missä mennään?
Ihan selvästi sanottiin, että Y-kromosomin mutaatiotaajuus on ollut hyvin suuri ja pohdiskeltiin syitäkin siihen. Heittäydyit vain ymmärtämättömäksi, että saisit jankata. Muiden kromosomien mutaatiotaajuudesta ei sanottu mitään, koska niistä ei ole mitään uutta tietoakaan, paitsi omissa trollauksissasi.
Itse näytät menevän omissa harhoissasi ja lujaa. Omakehukin haisee jo stratosfääriin asti.
Ymmärsin kuitenkin vastauksen ja ihan helposti. Ei pitäisi olla liian vaikeaa.
viksumpi/jb (alias mikä lie vielä) nimimerkillä kirjoittava kressuressu virkkoo:
"Taitavat pysyä näillä pakkasilla kotosalla takan lämpimässä. "
Olet patologinen tapaus, keskustelu kanssasi ei käy enää edes huvista.